Beslenme Kategorisiz

Evde kaşarlı pide yapımı

kasarlipide

Biliyorsunuz sevmiyorum dışarıdan hazır yiyecekler alıp tüketmeyi. Mümkün olduğunca evde yapmaya çalışıyorum. Kendimi bildim bileli en sevdiğim yiyeceklerden biridir pideler. Biraz kilo yapsa da arada sırada tüketmek gerek gibi geliyor. 🙂

Buyrun tarife; 🙂
Malzemeler: (4 kişilik)

İç harcı için:
200 – 250 gr kaşar peyniri (veya tuzsuz yağlı peynir)

Hamuru için:
1/2 pk yaş maya
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı şeker
1 tane yumurta
1 su bardağı sıcak su (Az ılımış sıcak su)
2 su bardağı un

Yapılışı:
• Tüm kaşar peynirini rendeleriz.
• Hamur için unu koyup ortasını havuz gibi açarız. İçine tuz ve şekeri koyarız. Mayayı ortasına koyup sıcaktan ılığa dönmüş olan suyu ekleriz. Maya erimeye başlar. Elimiz dayanabildiğince unu ortasına doğru çevirerek tüm malzemelerin karışmasını sağlamaya çalışırız. Az karıştırdıktan sonra yumurtayı kırarız. Sonra iyice yoğurup dinlenmeye bırakırız. 10 dk kadar yaz zamanı dinlendirdikten sonra 2 ceviz büyüklüğünde yumaklar alarak un yardımı ile uzunlamasına açarız. Burada pideyi istediğimiz büyüklükte hamur alarak açabiliriz. Ben normal ebatlardan az ufak bir boyutta yaptım. Birebir ya da yarım boy gibi ölçülerde yapabilirsiniz. Hamuru açtıktan sonra üzerine harcımızı kenarlarından yaklaşık 1,5 cm kalacak şekilde ince bir kalınlıkta kaşıkla yayarız. Sonra kenarlarını peynire değmeyecek kadar katlayıp bastırırız. Peynire değerse açılıyor çünkü. İki uç köşesini ise elimizle birleştirip sıkıp pide formuna ulaşıyoruz.

• Önceden ısıtılmış 200 C fırında üzeri kızaracak kadar pişiririz. Fırından çıkardıktan sonra kenarlarına sevenler için tereyağı sürebilirsiniz.

Afiyet olsun. 🙂

Yağmur İpar

Annesi ile aralarında geçen yemek sohbetlerini kurduğu www.yemeksohbetleri.blogspot.com sitesinde paylaşan Yağmur İpar, aynı zamanda kendi atölyesinin sahibi bir grafik tasarımcı. Bir yemek blogcusu olarak tek istediği, kendi yarattığı yemek tariflerinin çok kişiye ulaşması. Yemek blogcularının bir araya gelerek hayata geçirdiği, bayat ekmeklerin değerlendirildiği "Ekmeğimi Seviyorum" projesinde de yer alan İpar, çok yakında yöresel yemek tariflerinin olduğu bir kitapta tarifleriyle yer almaya hazırlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız