Ergen Kategorisiz

Ergenlik ne kadar zor olacak?

Ergenlik: Ayaklarını uzatıp dinlenen mi yoksa hapı yutan ebeveynlerden mi olacaksınız?

pubertaet-als-normale-krisensituation-auf-dem-weg-zum-erwachsenwerden-Sabiha Paktuna Keskin (hakkında şu ilginç ‘sehpaya vurma’ polemiği çıkmadan haftalar önce) merak edip araştırdığım bir konuda beni çok rahatlatmıştı: “Ergenlikte anne-babaların yapması gerekenler”…

Ergenlikten korkanınız var mı? Belki şöyle sormalıyım: Korkmayanınız var mı?
Aslında korkmamalıyız hiçbirimiz. Korkmak gibi bir seçeneğimiz olmamalı: İşlerin yolunda gitmesi için artık çocuğumuza güvenmek zorunda kalacağız. Kaldı ki 18 yaşına gelmiş koskoca bir erkek çocuğunu eğitmek, cezalandırmak, ona vaaz vermek bana hiç anlamlı görünmüyor. O yaşta bir insanın seçimlerine saygı duymaktan başka yapabileceğim ne olabilir ki?

Bu düşüncelerle dolaştığım için “hapı yuttum” mu dersiniz?
Ergenlik ne kadar zor olabilir?

Sabiha Paktuna Keskin, bilinçli, araştıran, kendini geliştiren annelerin 0-12 yaş arasındaki bütün çabalarının meyvelerini ergenlikte vereceğini müjdeliyor: Zannedilenin tersine ergenlik dönemi, Keskin’in deyişiyle “ayaklarımızı uzatıp dinlenme zamanı”!

Hayatının ilk yılları boyunca çocuğun tp_familie_pubertaetihtiyaç duyduğu sevgiyi, güven duygusunu, disiplini ve eğitimi şu ya da bu nedenlerden sağlayamamış ebeveynlere ise Keskin’den tokat gibi bir söz geliyor: “İşe şimdi sahip çıkacaksanız, geçmiş olsun!

Mantıklı geliyor düşününce: Ergenlik dönemi, bir gelişme aşaması dönemi. Çocuğumuz, o günlere dek kendisine verdiğimiz bilgileri, becerileri, Keskin’in deyimiyle “tuğlaları” elinin tersiyle yıkıp, kişisel bir düzene göre yeniden inşa etmeye çalışacak. Zor bir görev!

Anne-babanın bu zorluğun farkında olması ve çocuklarına bunu kendi başına başarmak için yeterince uzak, yeterince de yakın olmaları sağlıklı olur. Ama artık çocuğa vermeleri gereken yeni tuğlalar yok!

– Başkalarına ve hayata güvenmesini sağlayan “tuğlalar” ona 0-3 yaş arasında verilenler:

Cinsel kimliğinin ilk bölümünü oluşturan “tuğlalar” 4 yaşında verilenler.

Girişimci olmasını tetikleyen “tuğlalar” 5 yaşında,

Mücadeleci olmasını sağlayan “tuğlalar” ise ergenlik öncesine kadar verilenler.

Yani çocuğumuzun kimlik maketi, ergenlikte çoktan kurulmuş oluyor. Önemli olan, o tuğlaları vermiş olmak! Bundan sonrasında o, elindeki malzemelerle kendi yolunu bulmaya gidecek!

Uzun lafın kısası, ben bu karınca mitine inandım:
Yaz boyunca çalışalım ki, kışın sıcak sıcak içeride oturalım! J

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 4 Nisan 2011 tarihinde yayımlanmıştır.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız