Bebek Kategorisiz Lohusalık Yeni Doğan

Emzirme ve uyku

Geceleyin emzirmeyı bırakmak aralıksız uyku demek mi? Eğer uyku ve emme arasındaki kurulan ilişkiyi bozabilirseniz, evet!

Bir kadının yaşayabileceği en güzel duygulardan biridir evladını emzirmek. Doğum sonrası mucize gibi, bebeğiniz için en doğal en güzel beslenme kaynağını vücudunuz üretir. Emzirmenin faydaları saymakla bitmez, bunlardan bir kaçı;

  • Emzirme, rahmin toparlanmasına yardım eder.
  • Emzirme, doğumda alınan kiloların atılmasını kolaylaştırır.
  • Emzirmek oksitosin ve prolaktin hormonlarının salgılanmasını sağlar. Bu hormonlar annenin kendini iyi hissetmesi ve mutluluk duyguları ile ilişkilendirilir. Anaçlık hissinin artmasını sağlar. Aynı hormonlar bebeğinizi emzirdikten sonra bir rahatlama hissi verir.
  • Bebeklerini aylar boyunca emziren kadınların meme, yumurtalık veya rahim kanserine yakalanma ihtimali daha azdır. Ayrıca emziren kadınlarda rahim bölgesi iltihapları ve osteoporoz (kemik erimesi) daha az görülür.
  • Emzirme anneyle bebeği arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirir.

Peki bu kadar güzel olan şey nasıl olur da aylar sonra bıkkınlığa dönüşebiliyor. 6. ayını geçen ve gece boyu sık sık uyanan küçük yaramazlar başka hiçbir türlü uyumayabiliyorlar, sadece emerek tekrar uykuya geçebiliyorlar. Bu da anne için oldukça zorlayıcı olmaya başlıyor. Kesintili ve kalitesiz uykular hem bebeğin hem de annenin yaşam kalitesini etkilediği gibi bebeğin biyolojik ve beyinsel gelişimini de olumsuz yönde etkiliyor.

adorable-22040_640Önce çoğu aile gece boyu emmek için sık sık uyanan bebeklerin açlıktan uyandığını düşünüyor. Erken doğum söz konusu değilse ve bebeğiniz 6. ayını geçtiyse, gelişimi iyiyse artık 12 saat açlığa dayanabilir. Uyanma sebebi büyük ihtimalle alışkanlıktır ve uyku geçişlerinde tekrar nasıl uyuyacağını bilmemesidir. Bebeklerin uyku döngüleri her 45-60 dakikada birdir, yani uykular derin uykudan hafif uykuya tekrar derin uykuya geçişler yaparlar (Rem, non-Rem uykuları). İşte bu geçiş sıralarında uyumayı bilmeyen bebekler anneyi çağırır ve tekrar emmek isterler çünkü bu onların uykuya dönmek için bildiği tek yoldur. Böyle olunca anneler artık emzirmeyi bir işkence olarak düşünmeye başlıyor ve erkenden bebekleri sütten kesmek istiyorlar. Çünkü eğer emmeye kalkmazlarsa bebeklerinin gece boyu uyuyacağını düşünüyorlar. Bu düşünce oldukça yanlıştır. Arzu ettiğimiz her bebeğin 24 aya kadar anne sütünden yararlanmasıdır. Ancak uyku ve emme arasındaki kurulan ilişkiyi bozarsak her şey farklı olacaktır. Bebeklerimize emerek uyumayı değil yatağında kendi kendine uyumayı öğreterek bu işin üstesinden gelebiliriz.

Öncelikle bebeğinizi gece ve gündüz tüm uykulara yatarken emzirerek değil kendi kendine yatağında uyumasını sağlamak gerekir. Elbette bu başlarda kolay olmayacaktır. Bir parça göz yaşlı geçebilir ama bebeğinize yeni bir şey öğretirken biraz zaman vermeli ve sabırlı davranmanız gerekmektedir. Ama hayatınızdan emzirmeyi çıkarmayın özellikle uyku öncesi emzirmek bebeğinizi rahatlatacak ve uykuya hazırlayacaktır. Burada önemli olan gözlerini memede değil yatakta kapamasıdır. Yani anne sütü bebeğinizi uykuya hazırlar ve mayıştırır sonrasında bebeğinizin yanında olarak onu yatağında uyutabilirsiniz. Gece uyandığında ise başlarda süt yerine bir miktar su verebilirsiniz. Bazı bebek su için kalkmayı değerli bulmaz ve bir süre sonra uyanmamaya başlar. Burada önemli olan süt gibi suyu biberonla emerek uyumamasıdır. Annenin desteğiyle içmesi ve biberonun geri alınmasıdır.

Ayrıca eğer hala bebeğinizin açlıktan uyanabileceği kaygısını taşıyorsanız ona rüya öğünü verebilirsiniz. 6-9 ay arası bebeklere gece bir defa olmak üzere rüya öğününü öneriyorum. Rüya öğünün açılımı şudur; bebeğiniz uyurken onu beslersiniz ve açlıktan uyanmasının önüne geçmiş olursunuz. Bunu genellikle saat 23.00 gibi yaparız böylelikle anne uykuya gitmeden bebeğini beslemiş ve açlıktan uyanmanın önüne geçmiş olur. Bebek de emerek uyku geçişini sağlamamış olacaktır. Son olarak sevgili anneler emzirmek güzeldir bebeğinizi ve sizi korur asla bundan vazgeçmeyin!!!

Sinem Gerger Akınal

“Bebek ve Uyku” markasının kurucusu Sinem GERGER AKINAL 1985 yılında İstanbul da doğmuştur. Evli ve 1 çocuk annesidir. Üniversite yıllarından itibaren iş hayatının içinde olmuştur. Büyük çaplı organizasyonların düzenlenmesinde yer almıştır. Daha sonra özel bir kolejde rehberlik birimi sorumlusu olarak çalışmıştır.

Hamileliğin güzel zamanlarını yaşadıktan sonra bebeğinin dünyaya gelmesiyle uykunun, hayatımızda ne kadar öneme sahip olduğunu anlamıştır. Bebeklerin gelişimi için uykunun önemli olduğu herkes tarafından bilinir ama bu dönemde ebeveynler içinde uyku oldukça önemlidir. Kendi kızının uyku problemlerini çözmeye çalışırken uyku eğitimini keşfetmiştir. Yurt dışında çok yaygın olan uyku danışmanlığı eğitimlerini araştırmaya başlamış ve en kapsamlı uyku danışmanlığı programlarından biri olan International Maternity and Child Consultant Institute’ den eğitim almıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra vaka çalışmaları yapmış ve bir çok bebekle çalışma imkanı bulmuştur. Ayrıca Amerika’daki eğitimi sırasında dünya üzerinde bir çok bebeğin uyku problemlerini analiz edebilme imkanı bulmuştur.

0-5 yaş uyku danışmanı Sinem GERGER AKINAL “Bebek ve uyku” markasını kurarken tek amacı yaygın uyku problemleriyle savaşan annelerin yardımına koşmaktı. Türkiye’de birçok bebek sallanarak ya da emzirerek uyutuluyor ve bu uzun yıllar böyle sürüyor. Bir bebeğin kendi yatağında kendi kendine uykuya dalması hayal değildir.
www.bebekveuyku.com

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Açıkçası ben de böyle düşünüp oğlumu 6. aydan sonra gece emzirmemeye karar vermiştim ve uygulamıştık eşimle, çok çok ağlamalı daha da uykusuz geçen geçen gecelerimiz oldu bu sebeple 1.5 yaşına dek. Rüya beslemesi de işe yaramıyordu.

    İkinci bebeğimi ise her uyandığında besledim. Gece ağlatmak tüm evi ayağa kaldırmak gibi bir lüksüm de yoktu. 1 yaşına basmadı henüz, ama son bir haftadır, 11’deki rüya sütü ile sabah 6-7’ye dek uyuyor toplam 11 saat. Yine de ben yetişkin biri olarak 12 saat aç kalamıyorken, 12 saat boyunca birkaç kez su içiyorken, 6 aylık bir bebeğin 12 saat aç ve susuz kalması da pek doğru gelmiyor bana.