Kategorisiz Magazin

Emziren ünlüler

Ünlü bir kadın, yaşadığı hayatı bizimkine nazaran sıra dışı sayarsak, en çok anne olduğunda sıradanlaşıyor olsa gerek.

fulden1Ünlü bir kadın, yaşadığı hayatı bizimkine nazaran sıra dışı sayarsak, en çok anne olduğunda sıradanlaşıyor olsa gerek. Elbette sıradan derken, saçını tepede toplamış, pijaması kusmuk içinde, en son ne zaman uyuduğunu hatırlamayan bir Beyoncé ya da Angelina Jolie’den bahsetmiyorum. Aşırı zenginlik yüzünden hayatlarını kolaylaştıran unsurları bir yana bırakırsak, ünlü anneler de normal şartlar altında, biz ünsüz anneler gibi, en basitinden bebeklerini emziriyor, hatta kendini emzirme reformisti olmaya adamış isimler de yok değil. Ama biz önce Beyoncé ile başlayalım. Çünkü onun hikâyesi oldukça garip.

Beyoncé Knowles

People dergisi Beyoncé’yi 2012 Yılının En Güzel Kadını seçtiğinde, yeni albümünün çok iyi tepkiler alması, katlanan yeteneği, gittikçe güzelleşmesi ve elbette Ocak ayında anne olmasına rağmen işinde gösterdiği başarısını baz almıştı. Gerçekten de, Beyoncé on parmağında on marifet varmışçasına her şeyin üstesinden geliyordu, üstelik bu sırada rutin şekilde emziriyordu. US Weekly dergisinin halka açık alanda emzirirken görüntülediği Beyoncé, “Nursing In Public – NIP” (Halka Açık Alanda Emzirme) hareketinin bir neferi olmuştu. Birçok insan bu görüntüler ortaya çıkana dek, onun emzirdiğine inanmamıştı. Görüntülerden sonra, Beyoncé’nin sokakta emzirmeyi tercih etme sebebini, Amerikalı siyah anneleri emzirmeye teşvik etmek istemesi, çünkü siyah annelerin beyazlara kıyasla daha düşük emzirme yüzdesi olması şeklinde açıkladı.

Sonra ufak bir gerçek ortaya çıktı. Beyoncé sütü kesilmediği halde, bebeği Blue Ivy’yi, sadece 10 hafta emzirmişti. Bunun üzerine Amerikalı anneler (özellikle siyahlar) her fırsatta, kendilerini kazıklanmış hissettiklerini belirtti. Dernekler bu yalanı kınadı. Beyoncé’nin yalanı da kendisine güvensizlik olarak geri döndü. Çünkü zaten kimsenin ondan bebeğini emzirmesi gibi bir talebi olamazdı; ama yalan söylemesi tatsızlığın daniskasıydı.

 

fulden2Pink

Attachment Parenting akımının bir destekçisi olan Pink, TIME dergisinin o meşhur kapağına istinaden, “%100 destekliyorum. Emzirmeyi yargılamak yerine destekliyorum” şeklinde konuşmuş. Şu anda 1,5 yaşında olan kızı Willow’u hala emzirdiği biliniyor. Halka açık alanlarda emzirmek konusundaki beyanatı ise son derece açık: “Emzirmek son derece sağlıklı ve doğal bir eylem. Kızıma da konfor sağlıyor. Bu yüzden kimin ne düşündüğüyle ilgili hiçbir b.k umurumda bile değil.”

 

Alanis Morissette

Grammy ödüllü sanatçı, gerçek bir Attachment Parenting destekçisi. 25 aylık oğlu Ever’ı hala emziriyor ve “O bırakana kadar emzirmekten vazgeçmeyeceğim. En az 6 yaşına dek emzirmeyi düşünüyorum. Bence bunun çocuğuma yansıması iyi olacaktır. Büyüdüğü zaman psikolog görmek zorunda kalmayacağına eminim. Gelişim sürecinde ona güven ve bağlılık aşılamak istiyorum” diyor.

Tori Spelling

Tori Spelling de emzirmeyi seven ve destekleyen ünlü annelerden biri. Hâlihazırda 4 çocuğu var. Ama onun sıkıntısı çok başka, zira 20li yaşlarında göğüslerine taktırdığı silikonlar yüzünden, emzirme konusunda sürekli sıkıntı yaşamış. Birçok annenin dönem dönem başına gelen düşük süt üretimi ve eskimiş silikonlarının başına açtığı dertler yakasını bırakmamış. “Eğer o zamanlar, bunun ilerde başıma açacağı dertleri bilseydim, asla yaptırmazdım” diyor. Bu konuda, silikonların doğru takıldığı takdirde süt üretimini etkilemeyeceği açıklaması da, mevzu gündemdeyken gerekli kurumlar tarafından yapılmış.

Selma Hayek

2009 senesinde Sierra Leone’de seyahatteyken, sütü bitmiş bir annenin 1 yaşındaki aç bebeğini emziren ve bununla gündemi epey meşgul eden Selma Hayek, sadece bir emzirme reformisti değil, aynı zamanda sütanneliğin dev bir destekçisi. “Eğer sütünüz varsa, vardır ve çocuklar açsa, açtır. Sütannelik çok güzel bir şey çünkü bu annelerin de birbirini anlamasını sağlıyor” diyor. Bu arada, Sierra Leone’deki kadınlar, kocalarının talepleri yüzünden emzirmeyi erkenden bırakmak zorunda kalıyor. Çünkü emzirmek %98 oranında doğum kontrol sağlıyor ve Sierra Leone’li erkeklerin her biri adeta bir kedi, ülkelerindeki felaket boyutundaki açlığa rağmen, ürememeye tahammülleri yok.

fulden3Angelina Jolie

Bazı Attachment Parentig takıntılı ünlülerin aksine, gayet mantıklı bulduğum Anjeline Jolie, ikizlerini emzirdiği dönemde aynı anda değil, sırayla emzirmeyi tercih etmiş. Brad Pitt’in bu konudaki yorumu şakayla karışık: “Barın önünde hep kuyruk vardı” diyor. Jolie, kızı Shiloh’yu memeden kesme hikayesini ise şöyle anlatmış: “Bu sene, annemi kaybettim. Çok fazla şeyle uğraştım. 4 çocuğum var ve emzirmeyi kestim. Doğumdan sonra eski diyetime dönmem zor oldu ve vücuduma alışamadım. Elimden gelenin en iyisini yaptım. Kimseyi incelmeye ve zayıflamaya teşvik ediyor değilim, sadece ben, zor bir sene geçirdim.”

 

Gisele Bündchen

Bir emzirme aşığı olan Bündchen, konu hakkındaki düşüncelerini oldukça sert dile getirmiş: “Burada, Birleşik Devletler’de, emzirmenin gerekli olmadığını düşünen insanlar var. Daha minicikken bebeklerinize kimyasal yiyecekler mi sunmak istiyorsunuz peki? Bence emzirmek küresel anlamda kanunlaştırılmalı. Anneler en az altı ay bebeklerini emzirmek zorunda olmalı.”

Ünlü de olsa anne, annedir

Şahsen 1 senedir emziren ve en fazla 2 yaşına dek emzirmek istediğim için çocuğumun memeden vazgeçmesini iple çeken bir anne olarak, konuya getirdiğim yorum maalesef ünlü de olsa, annelerin doğumdan itibaren tuhaf canlılar haline dönüştüğüdür. Dün, hayattaki en büyük derdiniz “bugün ne giyeceğim” iken, ertesi gün aniden 20 senede 5 çocuk büyütmüş kadınlara dönüşmek mümkün, evet,  en çok kendimden biliyorum.

Emzirmenin doğallığı ve avantajlarının sonsuz bir destekçisi olmakla beraber, elbette bir çocuğu Attachment Parenting kuralları doğrultusunda büyüyene dek emzirmeyi doğru bulmuyorum. Bu abartılı tutumu yadırgadığım gibi, çeşitli sebeplerden emziremeyen annelere de biraz haksızlık edildiğini düşünüyorum. Her ne kadar en sağlıklı beslenme yöntemi olduğu artık Marslılar tarafından bile bilinse de, bir annenin emzirmeye uzak olması, bundan hoşlanmaması da çok mümkün. Fizyolojik ya da psikolojik yaklaşımları bilmemekle beraber, hormonal bir durum da olabileceğini düşünüyorum. Ben emzirmeyi çok seviyorum ve psikolojimin nispeten düzgün kalabilmesini emzirmeme bağlıyorum mesela. Yine de, Gisele Bündchen’i kimsenin ciddiye almaması bir anlamda beni sevindirdi diyebilirim!

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 11 Şubat 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

3 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Dediğiniz gibi çeşitli nedenlerden dolayı emziremeyen insanlar var ve bu konudai bu kadar sert tutum takınmak emzirmek isteyip de emziremeyenlerin canını yakıyor.Emzirmenin önemli oluşu su götürmez bir gerçek olmakla beraber, bir insanın hayata iyi bir başlangıç yapabilmesi için her şey buna bağlı değil. Emzirmeyi teşvik etmek gerekli ama abartmadan!

  • Alanis Morissette’te hep bir gariplik olduğunu hissetmişimdir, şimdi gariplik ortaya çıktı işte. Çocuğunu 6 yaşına kadar emzirmek isteyen bir annenin kimbilir ne dertleri oldu küçüklüğünde 😛