Hamilelik & Doğum

Doğurganlık günü ve yaşlı anneler

İtalya'nın Kibariye’den haberi olsaydı, bizimle gurur duyardı...

İtalya’daki kadınlar Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı bir kampanyanın şokunu atlatmaya çalışırken bir taraftan da Türkiye, 56 yaşındaki Kibariye’nin hamileliğini konuşuyordu (her ne kadar sonradan Kibariye, kendi ilan ettiğihamileliğini yalanlamış olsa da). Her şekilde, “anne olmak için hangi yaş geç?” tartışması gündeme oturacağa benziyor.

22 Eylül İtalya’da “Doğurganlık Günü#fertilityday olarak ilan edildi.
İtalya Sağlık Bakanlığı’na bakarsak İtalyan kadınlar daha fazla çocuk doğurmalı. Çünkü Avrupa Birliği ülke bazındaki doğum sayısının ortalamanın altında kalan İtalya’da 2015 yılında sadece 488.000 bebek dünya gelmiş. Onun için Sağlık Bakanlığı bir kampanya başlattı. Oldukça alaycı bir kampanya bence. Avrupa ülkelerinde en yüksek genç işsizlik oranına sahip İtalya, kadınları çocuk doğurmaya çağırmakla kalmıyor, onları son tüketim tarihi ile damgalıyor ve kamu malına indirgiyor. Zira bir afişte doğurganlığın “kamu yararına” olduğunu öğrenebiliyoruz, başka bir afişte ise genç yaştaki ebeveynliğinin “yaratıcı olmanın en iyi yolu” olduğu ilan ediliyor.
İtalya’nın Kibariye’den haberi olsaydı, bizimle gurur duyardı.

j-loABD’deki genel düşünceye göre 40’dan sonra riskli, 35 yaş bile geç.
Buna rağmen Jennifer Lopez ve Halle Berry gibi isimlerin 40’lı yaşlarda anne olduklarını biliyoruz. Hatta şarkıcı Janet Jackson 49 yaşında hamile kalmıştı. Bu, bunun doğru bir karar olduğunun garantisini vermiyor tabi ki çünkü madalyonun diğer tarafı da var. İspanya’da 66 yaşındayken ikiz doğuran Maria Bousada doğumdan 3 yıl sonra ölmüştü.

Hangi yaş geç?

Özellikle yumurta dondurma devri başladığından beri ne zaman hamile kalacakları artık kadınların elinde. Peki, hangi yaş “artık geç“?
Bu soruya cevap vermek bence hiç de kolay değil.

  • Başta, özgür irade insanın en yüksek değerlerinden biri olmalı diye düşünüyorum. Çocuk doğurmak konusunda başka birine karışma hakkımız var mı?
  • janet-jacksonSağlık faktörüne bakarsak, sağlıklı bir kadın yaşa bakılmaksızın neden doğurmasın? Hangi faktörler bu kararı sınırlandırabiliyor? Kadının kendi sağlığını ve hayatını riske atması elbette bir faktördür, ancak bu onun kararı değil mi? Her yıl bir çok genç yaştaki kadın bu riski göze alıyor. Doğacak çocuğun sağlığı daha önemli bir faktör diyebiliriz. Ancak tarama testleri var! Yaşlı annenin çocuğu sakat dünyaya gelebildiği gibi, genç annenin çocuğu da aynı riskleri taşıyor. Tıp burada kürtajı bir çözüm olarak sunuyor. Bunun doğru olup olmadığı ayrı bir tartışma konusu olmalı elbette. Yani anne ister genç olsun ister yaşlı, riskleri aynı, tespit olanakları aynı, çözüm aynı, farklı olan sadece risk oranları değil midir?
  • Annenin yaşam süresi bir başka faktör olarak görülüyor. Yaşlı anne, çocuğu reşit yaşa gelmeden ölebilir. Ailesinde çocuğa bakabilecek başka birileri yoksa bu gerçekten mühim bir durum. Ancak genç bir anne de ölebilir elbette… Risk gene aynı, farklı olan tekrar sadece risk oranıdır. Bir de aslında tutarlı bir argüman da değil, zira 56 yaşındaki Kibariye 74 yaşına kadar yaşarsa çocuğunun reşit yaşa geldiğini de görecek. Üstelik empati duygumuz düşüncemizi değiştirebiliyor.
    Kanser teşhisi almış ancak kemoterapiden önce yumurta dondurmakla yetinmeyen, çocuk doğurmayı seçen genç kadınlar var.
    Kimse onları bu şiddetle eleştirmiyor. Onlara “anne olma hakkını” tanıyoruz, değil mi? Nasıl olsa kendi kararı, çocuk ileride muhtemelen annesiz kalacak ama babası var. Neden aynısını geç yaşta anne olmayı seçen kadınlar hakkında düşünmüyoruz o zaman?

Bizim ne zaman ve ne durumda karışma hakkımız oluyor?
Oluyor mu gerçekten?
Neden aynı şartları farklı yaşlar için değişik değerlendiriyoruz? Tıp bize belli bir sınır çizdiği için mi?
Oysa bize bu imkanı veren, yine tıp…

14159044_10154591973044430_551584799_nBir çizgi çekilebilir mi?

Geç menopoza giren kadının cinsel ilişki yoluyla hamile kalması, onun yapay yoldan hamile kalmasından gerçekten farklı mıdır? Birini engelleyemezken diğerini engellememiz doğru olur mu? Geliştirilmiş yöntemler sadece belli bir yaş gruba mı ulaşılabilir olmalı? Buna evet dersek bunu başka alanlar için geçerli kılmalıyız, ancak orada hiç hoşumuza gitmeyebilir. Örnekleri siz düşünün artık…

Geç yaştaki anne fiziksel ve ruhsal olarak bu kadarını kaldıramaz diyebiliriz. Evet, yaş ilerledikçe bu yükü taşımak gittikçe zorlaşıyor. Ancak birçok anne çocuğunu zaten bakıcı yardımıyla büyütmüyor mu? Bakıcı tutmaya imkanın var mı, evetse doğurabilirsin, hayırsa doğuramazsın diyemeyiz. Kaldı ki bu madalyanın da iki yüzü var. 20 yaş altı birçok anne hayattan bihaber ve bir çocuğunun sorumluluğunu gerçekten taşıyabiliyor mu diye tartışabiliriz. (Yaş burada sadece bir örnektir, herhangi başka bir yaşla değiştirilebilir) Hukuk bize burada hayali bir sinir çizdi ve reşit olmayan birinin çocuk doğurmasının doğru olmadığını gösteriyor. Çünkü bundan öncesi herkes çocuk olarak değerlendiriliyor. Bu da öyle olmalı. 18-20 (ya da başka bir üst yaş) arası doğumları tartışmanın doğru olmayacağı gibi belli bir yaşın üstünde olan kadının da çocuk doğurmasına karışmak da doğru değildir. Tıpkı bir kadına kamu kampanyası ile çocuk doğurtmayı çalışmanın da doğru olmadığı gibi…

Ben 39 ve 40 yaşımda anne oldum. 45 yaşın hamilelik için geç bir yaş olduğunu düşünüyorum. Ancak her kadının istediği yaşta anne olma hakkının olduğunu ve bu hakkıyı korumamızı gerektiğine inanıyorum.

Peki, siz ne düşünüyorsunuz?

Regina Röttgen

1989 yılında tatile geldiği Türkiye'nin insanına ve doğasına aşık oldu ve henüz 19 yaşında olmasına rağmen bir daha ülkesine dönmedi. B.Ü.'de Felsefe ve İngilizce dili ve edebiyatı okuyup felsefede yüksek lisans yaptıktan sonra yerli ve yabancı yayınlar için çalıştı ve evcil hayvan dergisi yayımladı. Çocuklar için güvenlik eğitimi kursları ve düşünme atölyeleri düzenledi.

15 yıldan fazla İstanbul'un merkezi semtlerinde oturduktan sonra işini aslında her yerde yapabileceğine karar verdi ve büyük şehri terk etti. Eşiyle, iki oğlu, sayıları sürekli artan tavuklar, 2 kedi ve bir köpek sürüsü ile birlikte şuanda Bodrum yakınlarında bir köyde yaşıyor. Yabancı yayınlar için annelik ve evcil hayvan hakkına yazıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız