Kategorisiz Lohusalık Psikiyatrist Yeni Doğan Yetişkin Psikolojisi

Doğum sonrası zorlanıyor musunuz?

St. Louis, Missouri, USA --- Caucasian mother holding crying son and talking on cell phone --- Image by © John Fedele/Blend Images/Corbis
Yeni anneler, yalnız değilsiniz. Beceriksiz hiç değilsiniz.

St. Louis, Missouri, USA --- Caucasian mother holding crying son and talking on cell phone --- Image by © John Fedele/Blend Images/Corbis

Ailenize ufacık, sevimli bebeğinizin katılması ve hamilelik sürecinizin sonra ermesi mutlu bir olay. Öte yandan minicik bir bebeğe bakıyor olmanın büyük zorlukları da yaşanıyor. İşin zorluklarından çok da bahsedilmemesi nedeniyle, anneler evlerinde rahat ve sakince bebekleriyle ilgileniyor.

Ne yazık ki gerçek hiç de böyle değil. Hemen hemen her anne bu dönemde çeşitli ölçülerde zorluk yaşıyor.

Peki doğum sonrası yaşanan zorlukların sebebi olarak nelerden bahsedebiliriz?

Hormonlar

Amacı annede süt üretimini başlatmak ve anne ile bebeğin birbirine bağlanması olan hormonlar; hamilelik döneminde salgılanan hormonlarla yer değiştiriyor.

Bu değişim nedeniyle olan hızlı dalgalanma da annelerin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebiliyor. “Gebelik hüznü” (baby blues) dediğimiz doğumdan sonra ortaya çıkan ve birkaç haftada düzelebilen durum yeni annelerin yarısından fazlasında görülüyor. Genelde çevredekilerce anlaşılamayan, yeni annenin duygusal dalgalanmaları ve kontrol edilemeyen ağlama krizlerinin nedeni ise büyük ölçüde hormonal. Bu duygusal gelgit dönemine engel olmak pek de annenin kontrolünde değil.

Emzirme ve Uykusuzluk

Sanılanın aksine, bebekler geceleri yalnızca bir ya da iki kez uyanmıyor, emdiklerinde tekrar uykuya dalmıyor veya yeni anneler gündüzleri daha fazla uyuyarak uykusuzluklarını telafi edemez. Kaldı ki, özellikle ilk bir ay doktorlar bebek uyuyor olsa dahi bebeğin bir kaç saatte bir uyandırılarak emzirilmesini istemekte. Üstüne üstlük bebek emzirmek de bir kaç dakika değil zaman alan bir işlem.

Sadece uykusuz kaldığınız günler bile sinirli, mutsuz veya dengesiz olduğunuz zamanları hatırlayın. Bunlara sezaryen, dikiş ağrıları, emzirme ve yorgunluğu da eklerseniz, zorlanıyor olmanızın ne kadar doğal olduğunu anlayabilirsiniz.

Yeni yaşama uyum sağlamakta yaşanan zorluklar

İşiniz, eviniz ve eşinizle ilgilenirken hayatınız tamamen değişiyor ve tüm odağınız bebeğiniz oluyor. Emin olun doğum yapmamış bir kişiyi alsak ve bir eve koysak, ona henüz gülümsemeyi bile bilmeyen bir bebeğe bakmaya zorlasak, kısa sürede tükenmiş hissedecektir.

Merak etmeyin. Normalsiniz, bunlar geçecek!

Yeniden düzenlenmeye çalışılan yaşam, değişen hormonlar, emzirme ve uykusuzluk nedeniyle doğum sonrası dönem oldukça zor bir dönem. İnanın herkes bir miktar dahi olsa güçlük çekiyor. Bilmenizi isterim ki, yeni anneler bu konuda yalnız değiller, hele ki beceriksiz hiç değiller. Bu hayatınızın geçici bir dönemi. Zor olsa dahi bir yandan da mutluluk veren bir dönemdesiniz.

Uzm Dr. Defne Eraslan

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Erişkin Psikiyatristi, Bilişsel Davranışçı Terapist. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, yine Ege Üniversitesinden Psikiyatri Uzmanı ünvanı aldı. Üniversite öğrencileri ile çalıştı, bir süre ilaç sektöründe yöneticilik yaptı. Acıbadem Üniversitesinde Yardımcı Doçentlik yaptıktan sonra şimdi kendi ofisinde çalışıyor, part time öğretim üyeliğine devam ediyor. İki çocuk annesi.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız