Çocuk Eğitim Eleştiri Kategorisiz

En iyi öğretmen doğa

Eğitimi uzmanımız: Çocuğunuz doğadaki eğitimden öğrenim hayatı boyunca faydalanacak!

Untitled-14Çocukların doğuştan gelen merak duygusunu en iyi destekleyen öğrenme ortamı doğanın ta kendisidir. Her çocuk doğaya, doğada olagelen değişimlere ve haraketliliğe karşı merak ve heyecan hisseder. Ne yazık ki, henüz yetişkin olmadan doğaya karşı hissedilen bu heyecan ve merak yok olur gider, yerini kimi zaman korkuya, kimi zaman rahatsızlığa bırakarak.

Günümüzün test odaklı eğitim sisteminde, teknoloji ağırlıklı evlerde endişeli aşırı korumacı ebeveynler ve toplumlarda büyüyen çocuklar daha erken çocuklukta koparılıyorlar doğadan. Gününün çoğunu oyunla, keşfederek, dokunarak öğrenme ile geçirmesi gereken küçücük çocuklar masa başı etkinliklere zorlanıyor, ya evde televizyon karşısında pasif kalıyor ya öğretmen merkezli eğitim kurumlarında sadece dinleme becerilerini kullanıyor.

Eğitimin niteliğinin yüksek olduğunu bildiğimiz İskandinav ülkelerinde ve Avrupa ve Amerika kıtasında çevre eğitiminin önemini, doğada öğrenmenin değerini bilen yenilikçi ve araştırmacı bazı okullarda hava şartları ne olursa olsun çocukların dışarıda vakit geçirdiğini görüyoruz. Kar, kış, yağmur, çamur dinlemeyen bu okulların şanslı çocukları doğadaki hareketi bizzat gözlemliyor. Her deneyimi yaşayarak, tüm duyularını kullanarak ediniyorlar. Mevsimlerin değişimi, kışın bitişi ile doğanın yeniden uyanışı, yağmurun teninde bıraktığı hissi, dizlerine kadar çamura batmayı, karda yürümeye çalışmayı, karın ellerini üşüttüğünü, rüzgarın saçını savurduğunu sadece öğretmeninden ya da kitaplardan değil, kedi yaşantısından öğreniyor çocuk.

Doğa öyle zengin bir müfredat sunuyor ki aslında tüm eğitimcilerin bu harika malzemeden yararlanabilmesi çok önemli. Kaçırılmayacak fırsatları görebilmek ve bunları geleneksel eğitim anlayışımızdan sıyrılıp kulllanabilmeye başlamak için sadece eğitimcilerin değil velilerlin de dünyaya benzer bir pencereden bakmaya başlaması lazım.

Soğuk Hava Hasta Etmez

Çocuğunu okula yollayan anne babaların en büyük endişesidir hastalıklar. Maalesef ki, okul gibi çocukların kalabalık olduğu ortamlarda virüsler çok daha hızlı ürüyor ve özellikle okula yeni başlayan çocuklar bağışıklık geliştirene kadar çok sık bu virüslere maruz kalıyorlar. Ne yazık ki, çoğu veli hastalıkları hala havaların soğukluğu ile ilişkilendirmekte. Habuki, mevsime uygun giydirilmiş çocukları her türlü hava koşulunda mutlaka her gün dışarıda vakit geçirmesi gereklidir. Aldığı temiz hava, kapalı ortamdan kısa süreliğine çıkması ve koşma, tırmanma gibi hareketli oyunlar oynaması aslında daha sağlıklı ve eğiticidir. Ebeveynlerin bunu okullardan talep etmeleri, okullarında da ebeveynleri bu konuda ikna edebilmeleri önemlidir.

nature-educationDoğada Eğitimin Faydaları

  1. Çocuklar açık oyun alanlarında hem büyük motor becerilerini geliştirir hem de dikkat, hafıza, gözlem yapma, duyularını kullanma gibi bilişsel işlevlerini kullanırlar. Tüm bu eylemler, öğrenmeyi destekler, günümüz velilerinin ve okullarının odaklandığı akademik öğrenmeleri de olumlu etkiler.
  2. Çocuklar doğa ile olumlu bir bağ kurarlar. Erken çocuklukta kurulan bu olumlu bağlar ileriki yıllarda, çevreci, doğa sever, tüm canlılara saygılı bireyler olarak topluma katkı sağlar.
  3. Doğa çocukların problem çözme becerilerini destekleyici deneyimler sunar. Çocuklar doğada soru sorar, hayal eder, düşünür, gözlem yapar, doğal materyaller bulur ve onları farklı şekillerde kullanırlar. Çocuklar doğadaki öğrenmelerinde bilgiyi kendileri oluştururlar –  bu da en kalıcı ve etkili öğretim biçimidir.
  4. Doğada zaman geçiren çocuk minettarlığı, takdir etmeyi öğrenir. Estetik zevki gelişir. Doğanın muhteşem ritmini erken yaşlarda tanır ve hayran olur. Çocuk doğaya saygı gösterir ve onunla aynı doğrultuda ilerleme becerisini hayatının ilk yıllarında edinir. Çocuk bu sayede hayat becerisi ediniyordur. Bu da üç yaşında yirmiye kadar saymasından çok daha önemli bir ihtiyaçtır.

Yurt dışında örneklerini gördüğümüz Orman Anaokulları (http://en.wikipedia.org/wiki/Forest_kindergarten) ya da eğitim programlarında açık hava mekanlarını da ikinci bir öğretmen ya da sınıf ortamı olarak kullanan çeşitli programların sayısı hayli fazla. Ülkemizde de yavaş yavaş doğaya geri dönüşün başlaması ve okulların programında hak ettiği yeri alması dileğiyle…

Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Eğitime gönül veren, eğitim konularında okumak ve yazmaktan büyük zevk alan Elif Kalkan doktorasını Okul Öncesi Eğitimi alanında tamamladı. Türkiye'de ve ABD'de anaokullarında uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İşini çok seviyor ancak 9 ve 4 yaşlarındaki oğullarıyla geçirdiği zamanlar onun için herşeyden değerli...

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız