Beslenme Diyetisyen Kategorisiz

Diyette cinsiyet farkı!

Diyette cinsiyet farkının yarattığı tutum farkı yavaş yavaş dönüşüyor:

fruit-741172_640Bazıları diyet yapmayı “erkeklik”ten uzak, kadınsı bir davranış bulabilmekteydi. Bundan 15-20 sene önce yapılan sosyolojik araştırmalarda, erkeklere sorulduğunda, diyet yapmayı “erkeğe yakışmayan bir davranış” olarak görenlerin, kilo kaybı için egzersize yöneldikleri bulunmuştur (Germov ve Williams 1996).

Bugün hala kadınlar için  “Nişantaşı’na diyetisyene gidiyorum” demek bir keyif ve rahatlama duygusu taşırken, erkekler için bu bayağı sıkıntılı bir laf olabilmekte, “bir spor salonuna gidiyorum” demek daha korunaklı gelebilmektedir.

Uzun yıllardır kadınlarca popüler olan diyet yapma veya diyetisyene gitme alışkanlığı, erkekler tarafından yadırganıp “kadınsı” bulunabiliyor. Ancak, sevinerek ve kendi gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki bu tutum yavaş yavaş kırılmaktadır. Zamanla, sağlıklı yaşam anlayışlarının yaygınlaşması ve erkeklerde de bedensel sağlık bilincinin gelişmesiyle artık  daha sağlıklı olmak için diyetisyene başvuran erkekler, çevrelerindeki toplum tarafından da normal karşılanmakta ve hatta desteklenmektedir.

Artık bana düzenli gelen benimle birlikte çalıştıklarını çevrelerine gururla söyleyen erkek danışanlarım var 🙂

 

Etiketler

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Kıbrıs doğumlu Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, 2010 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. Nişantaşı’ndaki özel bir beslenme ve eğitim danışmanlığı ofisi dahil olmak üzere, çeşitli hastane ve kurumlarda stajyer diyetsiyen olarak görev yaptı. 2011 yılında İngiltere'nin Chester Üniversitesi - Egzersiz ve Beslenme Bilimi (University of Chester - Exercise & Nutrition Science) lisansüstü programını tamamlayan Kürüm, Egzersiz/Sporcu Beslenmesi konusunda yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi alan Türkiye’deki tek diyetisyendir. 2012-2013 arasında Essporto-Health and Fitness Club’da danışmanlık yapan Kürüm, bugün Nişantaşı'nda kendi ofisinde danışmanlık hizmeti vermektedir.
www.orcunkurum.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız