Çocuk Çocuk Sağlığı DEHB

Dikkat için denge topları

Özellikle erkek çocuk anneleri bu yazıyı sınıf öğretmeninin okumasını isteyecektir!

0-stability-ball-desk-chair-size

Dikkat ile denge bir arada süregelen ve birbirini çok destekleyen iki kavram. “Modernleşen” dünya ile birlikte daha az koşturan, daha az ağaçlara çıkan, daha az hareket eden bir nesil yetişiyor. Peki, potansiyel olan hareket isteği ve arzusu nasıl karşılanacak? Kıpır kıpır olan, ders dinlemekte güçlük çeken,  ders sırasında oturamayan ya da  “hiperaktif” zannedilen/tanısı alan çocukların sayısındaki yükselme de bu duruma ışık tutar nitelikte. Yeterince hareket edemeyen ve enerjilerini harcayamayan bu çocuklar az gelişmiş denge sistemlerini nasıl geliştirecekler? Duyusal sistemi yeterince tamamlanamayan çocuklar kendilerinden istenen taleplere ve kendilerine verilen yönergelere nasıl yanıt verebilecekler?

İşte bu ve bunun gibi birçok sorunun yanıtı aslında çok basit: hareket, hareket, hareket.

Denge topları dediğimiz ve pilates yaparken de kullanılan toplar harika bir dikkat toplama ve odaklanma aracı olarak kullanılabilir. “Peki, bu nasıl mümkün olabilir?” diyor gibisiniz. O zaman şöyle anlatalım:

Derse başlamadan ya da ders aralarında verilecek küçük molalardaki fiziksel aktiviteler bunlara mükemmel örnekler. Bunun yanında; pilates topları çocukların temel kas gelişimi hakkında farkındalık yaratması ve bu alanı geliştirmesi için çok yardımcı bir unsur. Hatta ders çalışırken bile çocukların pilates topu üzerinde çalışmasını destekleyebilirsiniz. Pilates topu üzerinde oturan çocuk bu esnada kendi duruşunu düzelteceği için devamlı odaklı kalarak dikkatini yaptığı işe daha kolay verecektir. American Journal of Occupational Therapy’nin 2003’te yayınladığı makaleye göre: “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite’ye sahip çocuklar denge topları ile çalışırken daha uzun süreli oturma eyleminde bulunmuşlar, odaklanmaları daha uzun sürmüş ve yazımları daha anlaşılır olmuştur.”

Not: 5 yaş ve altı için mutlaka 45 cm çapında top kullanmalısınız. Yaşı daha büyük çocuklar için oturduklarında ayakları yere değecek şekilde toplar seçilmelidir.

Bu yazı

05

Pakolino aktivite kutuları
tarafından desteklenmektedir.

Uzm. Psk. Esra İnciler Yatağan

Koç Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü mezunu olan Esra İnciler, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu koordinatörlüğündeki “Aile Psikolojisi” Yüksek Lisans programını “The Relationship between Pornography Consumption and Sexual Satisfaction Based On The Theory of Planned Behavior” konulu projesiyle başarıyla tamamlamıştır.

Üniversite ve Lisans eğitimi sürecinde İnsan Kaynakları ve Sosyal Hizmet alanlarında çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. Ayrıca Özel Eğitim Merkezlerinde farklı tanı gruplarında yer alan bireylerle çalışmıştır. Ayrıca Yüksek Lisans döneminde çocukların bilimsel teori ve kavramları kolay öğrenmesini sağlayan projelerde yer almıştır.

www.aileveciftterapisti.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız