DEHB Fuar Röportaj

Dikkat eksikliğine birebir bilgisayar oyunu! (KIDEX’te bizimle)

 pa3Ankara Kidex Anne ve Çocuk Fuarı’nda Mayıs ayında dört gün ardı arkası kesilmeden yapacağımız etkinliklerden biri, sizleri mutlaka tanıştırmak istediğimiz bir oyun var. Evet, bir bilgisayar oyunu! Ve inanır mısınız, dikkat eksikliğini azaltıyor! Bütün çocukların zevkle uygulamak istedikleri bu güzel terapi hakkında bilgi almak üzere, etkinliği Atarlı Anneler ile birlikte düzenleyen Neva Eğitim ve Danışmanlık kurucusu Elif Yılmaz Çetinkaya ile söyleştik.

elif
Elif Yılmaz Çetinkaya

Play Attention nedir?

NASA astronotlarının performansını arttırmak üzere geliştirilmiş daha sonra kliniklerde, hastanelerde, okullarda, eğitim merkezlerinde dikkat ve odaklanma sorunu yaşayan bireylere uygulanmış destekleyici bir programdır. Ayrıca dikkat eksikliği  ve hiperaktivite, öğrenme bozukluğu olan çocuklarda kullanılması önerilen bir programdır. 6 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde dikkat ve algı problemini en aza indirerek okul ve iş başarısının artmasına yardımcı olur.

pa2Nasıl işliyor peki?

Play Attention sistemi, dikkat ve odaklanma ile ilgili beyin dalgalarını okuyan yüksek teknolojili kola takılan bir cihaz ve bu cihazın gönderdiği sinyallere göre çalışan eğitici bilgisayar oyunlarından oluşur. Çocuklar klavye, fare veya joystick olmadan sadece düşünceleri ile egzersizleri tamamlamaya çalışırlar. Kola beyin dalgalarını okuyan cihaz  takılır. Bu cihaz dikkati saniye saniye ölçer. Ekranda belirli becerileri içeren dikkat oyunu vardır. Bu oyunu dikkati koruduğunuz müddetçe oynayabilirsiniz. Oyun çeşidine göre klavye ve elinizi, kolunuzu kullanmanız gerekir. Oyunun sonunda size dikkat dereceniz ile ilgili sayısal bilgi verilir. Bu bilgiler her uygulamadan sonra yorumlanır ve izlenilecek yol belirlenir. Konstrasyon öğrenme için çok önemlidir. Sistem odaklanmayı ve konstrasyonu artırmakla beraber daha da fazlasını sağlar. Dikkatin dağılmasını engellemek, hafızayı ve görsel organizasyon becerisini artırmak, görevleri bitirmek, yönergeleri takip etmek ve planlı olmak gibi temel becerileri geliştirir.

pa1Bu oyun dikkat problemini nasıl çözebiliyor?

Play Attention, dikkat problemi yaşayan çocukların ve yetişkinlerin zayıf olan nöral ağlarını güçlendirerek bu sorunların sağaltımı  için özel olarak tasarlanmış tam bir beceri geliştirme eğitimi protokolüdür. Tutarlı ve yapılandırılmış eğitim sayesinde bir öğrenci istekli olarak odaklanma, yönergeleri takip etme, dikkat dağıtıcıları göz ardı etme ve sınıfta başarısını engelleyecek davranışlarını kontrol etme becerilerini artırır.

Eğitim ne kadar sürüyor?

Play Attention, ilk iki hafta boyunca üç günde bir uygulanır. Bu uygulama 45 dakika sürer. Daha sonra uygulamalara haftada 2- 3 seans şeklinde devam edilir. Öğrencinin ihtiyacına göre 40- 50 uygulama yapılır. Gerekirse daha fazla da yapılabilir. Ne kadar çok uygulama yapılırsa bireyin dikkat ve odaklanma süresi o derece artar. 4 hafta sonunda küçük farklılıklar ortaya çıkmaya başlar. Bu değişimler, daha iyi dinleme ve odaklanma becerileri, kendi başına ödev yapma ve daha iyi organize olmayı içerir.

Kimlere uygulanabiliyor?

Play Attention dikkat eksikliği ve hiperaktivite, dürtü kontrol bozukluğu, öğrenme güçlüğü sorunu yaşayan ya da var olan bu becerisini kuvvetlendirmek  isteyen çocuklara, gençlere, yetişkinlere uygulanabilir.

Alternatif Anne

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız