DEHB İş Hayatı Kategorisiz Psikolog Yetişkin Psikolojisi

Dikkat dağınıklığınızdan kim sorumlu?

Çocuklar olduktan sonra iyice dağıldınız. Eski hayallerinizi bırakıp bambaşka noktalara sürüklendiniz. Bu cümleler size tanıdık geliyor mu?

anne dikkatHeyecanlı ve enerjiksiniz. Yerinde duramayan birisi olarak bilinirsiniz. Belki de yerinizde durabiliyorsunuz ama aslında içiniz içinize sığmıyor. Sık sık duygusal gelgitler yaşıyorsunuz. Dağınıksınız, sürekli bir şeyler kaybediyorsunuz. Hayatta yapmak istediğiniz çok şey var. Ama siz heyecanla birine başlıyor, sonra öbürüne atlıyorsunuz, ya da aynı anda birçok şeyi yapmaya çalışıyorsunuz. Zor işleri hep son ana bırakıyor, sonra da istediğiniz kadar iyi yapamıyorsunuz. Bu yüzden hayal ettiğiniz yere gelemediniz. Hele çocuklar olduktan sonra iyice dağıldınız, eski hayallerinizi bırakıp bambaşka noktalara sürüklendiniz. Düzensizliğiniz, maymun iştahınız için kendinize kızıyorsunuz. Hatta belki bu yüzden sürekli bir hayal kırıklığı ve mutsuzluk içinde yuvarlanıyorsunuz.

Ya dağınıklığınızın, sebat eksikliğinizin, dikkatsizliğinizin bir nedeni ve bir çözümü olsaydı? Kendinize daha az kızar mıydınız o zaman? Bu sürekli yetersizlik hissi bir kabullenme ve umuda dönüşür müydü?

Biliyorsunuz artık yerinde duramayan, dikkatini toparlayamayan çocukların bir kısmına “hiperaktivite dikkat eksikliği” tanısı konuluyor. Bizim zamanımızda bu çocuklara “çok zeki ama yaramaz” denirdi.  Uygun öğretmenler ve okul tercihleri ile bunların bir kısmı potansiyellerini gerçekleştirdi, bir kısmı ise istedikleri yerlere gelemediler.

Bu kişiler erişkinlik hayatlarında da sorunlar yaşıyor ve hala “uçarı, daldan dala atlayan, maymun iştahlı ve tembel” olmakla suçlanıyorlar. Hem kendileri hem de çevreleri tarafından. Özellikle kadınlarda aşırı hareketlilik genellikle çok belirgin olmadığı için “hiperaktivite ve dikkat eksikliği” tanısını kendine yakıştırmaları zor oluyor. O yüzden istedikleri yere gelememenin yarattığı üzüntüyle depresyona açık hale geliyorlar.

Özellikle evlenip çocuk sahibi olunca ev, çocuk ve iş sorumlukları zaten dağınık olan dikkati iyice bozuyor.

Motivasyonu bozuk ya da düzensiz her kişiye bir tanı yapıştırmak çok yanlış. Ama böyle bir şeyden şüpheleniyorsanız uzman birine sormakta fayda var.  Çünkü erişkin tipi dikkat eksikliğinin tedavisi mümkün ve bu yüzden birçok insan, özellikle de kadınlar zorluk çekiyor.

Hayatta her istediğimizi yapabilmemiz imkansız. Hayal kırıklıklarımızın hepsini bir hastalığa bağlayıp sorumluluktan tamamen kurtulmak da doğru değil. Ama belki başarısızlıklarımızın ne kadarından biz sorumluyuz, ne kadarı ise elimizde olmayan sebeplere bağlıydı bilirsek, kendimize karşı daha az acımasız olabiliriz. Birçok kadının ihtiyacı kendine biraz daha hoşgörülü olmak değil mi zaten?

Not: Bu makale hazırlanırken yazar önce kendi web sitesine üç satırlık erişkin tipi dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanımı yazmaya heveslenmiş, daha sonra “Alternatif Anne’de de faydalı olur bu konu” diye bu metine geçmiştir. Çıkan sonuçtan memnun olmakla beraber, uzun süredir hazırladığı kendi web sitesinin temel hastalık tanımlarını bugün de tamamlayamamaktan dolayı suçluluk hissetmektedir.

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 12 Ağustos 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Uzm Dr. Defne Eraslan

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Erişkin Psikiyatristi, Bilişsel Davranışçı Terapist. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, yine Ege Üniversitesinden Psikiyatri Uzmanı ünvanı aldı. Üniversite öğrencileri ile çalıştı, bir süre ilaç sektöründe yöneticilik yaptı. Acıbadem Üniversitesinde Yardımcı Doçentlik yaptıktan sonra şimdi kendi ofisinde çalışıyor, part time öğretim üyeliğine devam ediyor. İki çocuk annesi.

3 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Yazıyı okurken gerçekten de kendimi gördüm satırlarda. Ben bu konuda erişkinler için bir tedavi olduğunu bilmiyordum. Kızımın daha kaliteli bir yaşamı olsun diye ilgilendim hep şimdi kendim için de bir şeyler yapabileceğimi öğrenmek heyecanlandırdı beni. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye nasıl ulaşabilirim? Teşekkürler.

  • Reklam tarzi olmus sanki yazi, benden bahsediyor diyorsunuz, ama daha aciklayici , yon gosterici olmasini beklerken…ortada kaliyorsunuz. Yani ben oyle hissettim. Yardim alicaz da nasil alicaz,,, bende dikkat eksikligi mi var diyecegim GP’me ,,,tartismalara cok acik saglik sisteminde yine ortada mi kalacagim acaba? Biraz daha acin lutfen yaziyi,,,,, yahut burdan sorularimiza yardimci olarak,,,, bi elimizden tutabilirsiniz 🙂 Kaynaklari bildirirseniz sevinirim. Bir de ben gercekten dikkat toplamakta, sonra da ne yapacagimi hatirlamakta zorlaniyorum. En basit ornek , oturma odasindaki birseyi yatak odasina goturup, orda kaliyor, asil yapmam gerekeni unutuyorum,,,,anlatabildim mi acaba??? Ve hayat zor vesselam