Beslenme Çocuk Sağlığı Diyetisyen Kategorisiz Sağlık

Çocuklarla mutfağa girmek ve yemek pişirmek

Çocuğunuzla mutfağa girerek çocuğunuzun özgüvenini artırın:

child-930103_640Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm ailelerin çocuklarına daha öğretici  ve faydalı olabilmeleri için çocukları ile ebeveynleri mutfağa davet ediyor!

Çocuklarınız ile birlikte yemek pişirmek sizin için çok keyifli bir aktiviteye dönüşebilir! Bu aktivite ile çocuklar birçok şey öğrenip, besinleri daha iyi tanıyabilir ve mutfak araç gereçlerini nasıl kullanması gerektiğini küçük yaştan kavramış olurlar. Aktiviteler, çocukların sadece mutfaktaki pratiğini geliştirmekle kalmayıp ebeveynleri ile daha sıkı bağlar kurmalarını da destekleyecektir.

Mutfaktaki uğraşlar ve yemek pişirmek, çocuklarınızın analitik zekalarının gelişmesine yardımcı olabilir. Bu da onların matematik, fizik, yabancı dil gibi derslerde daha başarılı olmalarını sağlayabilir. Bu dönem çocukların özgüven gelişimi için de çok önemli olduğundan mutfakta kendi başlarına bir şeyler yapabilmek, özgüvenlerinin gelişimine faydalı olacaktır. Biraz esnek ve sabırlı davrandığınız takdirde birlikte zaman geçirmek sizi de eğlendirecektir.

little_girl_making_cupcakes_recipe

Pişirerek veya karıştırarak yiyecek hazırlamak çocuklara çok temel beceriler sağlamaktadır. Besinleri tartması, sayması ve ölçmesi çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunacak kolay görevlerdir. Birlikte yemek pişirmeniz çocuğunuza bilmediği kelimeleri duymada ve öğrenmede de yardımcı olacaktır.

Mutfakta birlikte vakit geçirmek çocuğunuzun yeni lezzetler tatmasına da yardımcı olur. Bu süreçte deneyip tattığı besinler üzerine konuşup kendisine büyümede nasıl fayda yaratacağını anlatırsanız çocuğunuz sağlıklı besin tüketiminin önemi konusunda da fikir sahibi olacaktır. Bu, gelecekte sağlıklı bir beslenme tarzı geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Küçük yaşta yemek pişirmeye başlamak duyularının da gelişmesine faydalı olacaktır. Mutfak duyu gelişimini sağlamak için en önemli yerdir. Mikser sesini dinlemek, yemeğin kokusunu almak, pişme tamamlandıktan sonar tadına bakmak ve daha bir çok durum duyuların gelişimine katkıda bulunur.

Mutfak aktivitesi özgüvenlerini sağlamada önemli bir adım atmalarına yardımcıdır. Birlikte yaptığınız bir kurabiyeye veya salataya çocuğunuzun ismini vererek servis yapmanız ve onları bu becerilerinden dolayı takdir etmek özgüvenlerini geliştirmede önemli rol alır.

girl_making_pizza

İşte mutfakta çocuğunuza size yardım etmesi için verebileceğiniz kolay işler:

Kek çırpmak

Salatayı elle parçalamak

Peynir rendelemek

Haşlanmış patatesi ezmek

Malzemeleri eklemesi için izin vermek

Yemek kitabını okurken yardım etmek

Sofra toplanmasına ve mutfak temizliğine yardım etmek

Çocuklarınızla mutfakta geçireceğiniz zaman ilerde onların beslenme ve yemek pişirmeye ilgilerini de arttıracaktır. Ailelerin üzerine düşen görev, bu konuda çocuklarına karşı sabırlı ve yapıcı olmalarıdır. Çocuğunuzla mutfağa giriyorsanız her zamankinden fazla vakit ayırmaya özen gösterin ve kirli bir mutfağa hazır olun!

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 20 Mart 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Kıbrıs doğumlu Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, 2010 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. Nişantaşı’ndaki özel bir beslenme ve eğitim danışmanlığı ofisi dahil olmak üzere, çeşitli hastane ve kurumlarda stajyer diyetsiyen olarak görev yaptı. 2011 yılında İngiltere'nin Chester Üniversitesi - Egzersiz ve Beslenme Bilimi (University of Chester - Exercise & Nutrition Science) lisansüstü programını tamamlayan Kürüm, Egzersiz/Sporcu Beslenmesi konusunda yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi alan Türkiye’deki tek diyetisyendir. 2012-2013 arasında Essporto-Health and Fitness Club’da danışmanlık yapan Kürüm, bugün Nişantaşı'nda kendi ofisinde danışmanlık hizmeti vermektedir.
www.orcunkurum.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız