Bloglar Editörün Seçtikleri Özel Günler Sürdürülebilir İyi Ebeveynlik

Çocuklarıma doğum günü partisi yapmaktan neden vazgeçtim

"Çocuklarımıza şaşaalı partiler yapmıyor olmamız, onların doğum günlerini kutlamadığımız anlamına gelmiyor..."

Orijinal metin: Kat Armstrong, Mommy Nearest

İlk doğumgünü partimi hatırlamıyorum ama sonuncusu hafızamda. 13 yaşımdaydım, arkadaşlarımdan oluşan bir grupla evimizin küçük oturma odasına tıkışmış film izliyor ve bir şeyler atıştırıyorduk. Annem ise mutfakta bir taburede oturuyor, homurdanıyordu. Kulağıma gelenlere bakılırsa bir misafirimiz, annemin bileziğini çalmıştı. O günden bana kalan başka bir hatıram yok. Ha, bir de annemin, bir daha doğum günü yapmayacağını söylediğini hatırlıyorum.

Daha eski anılarımı yokladığımda ise beni en çok mutlu eden 12. yaşgünüm geliyor aklıma. O gün annem beni okuldan erken almıştı, arabaya biner binmez bana, içinde pembe bir robot olan bir Swatch saat verdi. Yeni yaşım için beni tebrik etti ve arkadan, bir AVM’ye girip birlikte, baş başa çok keyifli saatler geçirdik. İşte o gün, benim en değerli hatıramdır! Daima hatırlayacağım bir doğum günü! Dürüst olmam gerekirse, kendi çocuklarıma geleneksel doğum günü partileri yapmaktan vazgeçmemde en önemli etken de, işte bu hatıram.

Çocuklarımıza şaşaalı partiler yapmıyor olmamız, onların doğum günlerini kutlamadığımız anlamına gelmiyor. Altıncı yaşlarından itibaren, doğum günü başına iki arkadaş ve bir etkinlik seçmesini istiyoruz. O özel günü, üç çocuğu destansı bir maceraya götürerek kutluyoruz. Mesela oğlum Henry, en iyi kız ve erkek arkadaşları ile Ripley’in Akvaryumu’na gitmeyi seçti. Böylece bir kar fırtınası günü toplandık, şehir merkezine gittik.

Biletler, yolculuk ücretleri, öğle yemeği ve hediyelik eşya dükkanından küçük bir hediye almak, geçen sene yaptığımız parti için harcadığımdan çok daha az (120 dolar) harcamamı sağladı. Biz niye bunu daha önce yapmadık ki!

Akvaryum gezisinin ardından çocuklarla birlikte pasta yedik. Çocuklar akşama da yemeğe kaldılar. Bu deneyim, bir sürü çocukla doldurulan bir evde büyük boy bir parti vermenin gereksizliğini görmemi sağladı.

Küçük oğullarım ise ikiz olmamalarına rağmen doğum günlerini birlikte kutlamaya karar verdiler. Parti yapmadık, birkaç arkadaşla bir araya gelmelerini sağladık. Bir futbol kalesi,bir de pasta aldıki o kadar. Kavga yok, yaygara yok, temizlik yok! Hediyeler yüzünden çıkan kavgalar da yok!

Ancak… Gittikleri her doğum günü partisinin ardından bana “seneye ben de doğum günü partisi yapabilir miyim?” diye sorduklarını sizden saklamayacağım. Bir daha asla parti yapmayacağımı da iddia etmeyeceğim. Ama şimdilik ve bu şekilde o kadar huzurluyuz ki, 5-10 çocuğun işleri daha güzel yapacağına hiç inanmıyoruz. Çocuklar biraz daha büyüyüp daha bağımsız hale geldiklerinde, uykusuz gecelere, film gecelerine ve daha fazlasına da ev sahipliği yaparız. Ama o günler de yalnızca doğum günleri olmaz, yoksa bu işin eğlencesi nerede?

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız