Çocuk Kategorisiz

Çocuklar için pandomim atölyesi

pandomim1Oyun, çocuğun yaşamında doğumundan itibaren yaşamsal önem taşır. Çocuk oyunla öğrenir, keşfeder, var olduğunu , bir birey olduğunu hisseder. Yetişkin dünyasını anlamayı, yetişkinliğe hazırlanmayı oyun sayesinde kazanır. Yaratıcı drama ortamında çocuklar oyun oynayarak yaratıcılığın ve özgüvenlerinin gelişmesine katkıda bulunurlar.

Çocuklarla yapılan müzikli oyunlar ve çalışmalar hem beden dillerini, hem yüz ifadelerini geliştirmeye yarar.Dans etmek, müziği hissetmek ve müzikten yola çıkarak bir durumu anlatmak, taklit etmek çocuklar için eğlenceli ve eğitimcilerin gözüyle de oldukça verimli çalışmalardır.

Tiyatro sanatının bir parçası olan pandomim, aynı zamanda yaratıcı dramada kullanılan etkinlik türlerinden biridir. Genellikle bir masalı , bir öyküyü sadece bedensel devinimlerle iletme sanatı ya da aracı olan pandomimde jest ve hareketler konuşmadan önce gelir. Küçük çocuklar istek ve duygularını, korkularını sözcüklerle ifade etmeyi öğrenmeden önce jestler ve hareketlerle bildirirler. Pandomim bu nedenle çocukların kendilerini ifade etmeyi öğrenmeleri için de çok verimlidir. Pandomimler genellikle öğretmenin yönlendirilmesiyle yapılır. Yönlendirme komutları değişik duygu durumlarını içerir. Bu pandomimler ısınma yapılabileceği gibi imge ve devinim oyunları içinde de yer alabilmektedir.

pandomimYaratıcı dramada pandomim, son yıllarda okul öncesi eğitim kurumlarında da uygulanmaktadır. Drama eğitmeni ve tiyatro sanatçısı Gizem Maraşlı ile Suadiye’de İzci Anaokulu‘nda da uygulanan pandomim, okulun dışarıdan katılımla yapılan yaz atölyelerinin bu haftaki programında da yer alıyor. 14 Ağustos 2013 Çarşamba 11:00’de gerçekleşecek olan Gizem Maraşlı ile çocuklar için müzikli sözsüz oyunlar-Pandomim Atölyesi, 4-6 yaş grubu çocuklara hitap ediyor. Atölyeye rezervasyon için 0533 423 26 55 numaralı telefonu arayabilir, atölyenin Facebook etkinlik sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tülay Sarı

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Mayıs 2012-Şubat 2014 tarihleri arasında Alternatif Anne'nin içerik yöneciliği ve editörlüğünü yürüttü. Evli ve Kartal isminde bir oğlan annesi. Bebeğinin dünyaya gelmesiyle ara verdiği çalışma hayatının yerini bebeği, kişisel gelişimi ve hobileriyle doldurdu, ardından önceliklerini ve farklı ilgi alanlarını keşfederek kendine bambaşka iş dalları yarattı. Bebeğinin hayatına kattığı ışıltıyla değişen hayata bakış açısı, dünyasını zenginleştirdi. Hayat koşturmasında göremediği kendini, bebeğinin doğumuyla keşfettiğini ve anne olmanın, kişilik gelişimi, hayatı anlama, doğayı fark etme ve yaratıcılık konusunda paha biçilmez bir öğreti olduğunu düşünüyor. Altın çağda çocuklarla olmak istiyor! Çocuk nefes koçu. Halkla ilişkiler yapıyor, eğitim ve etkinlikler organize ediyor, yazı yazıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız