Çocuk Psikolojisi Film Gülüş'ün Köşesi

Çocuğu yetişkin medyasına hazırlamak nasıl bir fikir?

etOğlum dokuz yaşına bastığında düşündüm ki bugün değilse yarın birinin evinde, birinin bilgisayarında Exorcist’i izleyecek, bir porno film sahnesi görecekti… Ve düşündüm ki, daha o doğmadan “travma geçirmesin” diye doğum şekline kadar müdahale etmiş (sezaryen doğurmak istemeyenler ve özellikle sezaryen istemiş olanlar parmak kaldırsın!) ve doktorların fikirlerini tartışmış olan biz yeni nesil anneler, onları bu yetişkin dünyasına hazırlamak için bir şey yapmazsak komik olurduk! Her zaman yaptığımız gibi öngörülü davranıp şokları önlememiz gerekmez miydi? Oğlum, Linda Blair’in korkunç şeytan makyajını yorumlamaya hazır olacak mıydı? Ya da Temel İçgüdü’nün seks-ölüm ikilemini göğüslemeye? Bu görüntülere onu hazırlamam mümkün müydü? Bunu, önümüze süreci hızlandıran bir durum çıkmadığı sürece birlikte izleyeceğimiz filmlerle yapabileceğimi düşündüm. Sonraki günlerde ve haftalarda, işte sırasıyla izlettirdiklerim:

starwarsSAVAŞ VAR, ACI YOK
Star Wars IV-V-VI (Yıldızlar Savaşı)

Evet, benim oğlum Star Wars ile geç tanıştı. Savaş var gözyaşı yok, öldürme var kan yok, görebileceğiniz en yumuşak silahlı film. İnanır mısınız, o kadar saftı ki bu film bile etkiledi onu.

kindergartencopKAN VAR, ÖLÜM YOK
Kindergarten Cop (Anaokulu Polisi)

Star Wars etkisine alışınca bu sefer kanlı bir polisiye komedisi seçtim. İnanır mısınız, Schwartzenegger’ın bacağından vurulduğunı ilk gördüğünde arkama saklanıp ağladı. Sonradan çok etkilendiği bu sahneyi 10 kere, 20 kere baştan izledi, kötü adamın okulu ateşe verdiği sahneyi defalarca kendi oynadı ve nihayet içine sindirmeyi başardı. Sıradaki lütfen!

rushhourKAVGA VAR, PANİK YOK
Rush Hour (Bitirim İkili)

Bu, babasının fikriydi. Chris Tucker’ın komik telaffuzu ve dansları eşliğinde vahşi bir polisiye filminin ilk örneği, haftalar içinde Rush Hour 1, 2, 3 ve 4 olarak peş peşe ve tabii her biri 100 defa (!) izlendi. Nihayet eve oyuncak silah alındı. Kız kardeşinin epey canı yandı, birçok oyun ağlamalı bitti… (Oyunlarına karışmasam da filmi, 5 yaşındaki kızımın uyuduğu saatlerde izledik. Kolay iş değil iki çocuklu evde nabza göre şerbet vermek!)

airplaneUÇAK DÜŞÜYOR, TAKAN YOK
Airplane (Uçak)

Birkaç ay sonra ilk felaket filmimizi izledik. “Uçak” muhteşem bir komedi, gerçek bir kült filmdir. Oğlumla birlikte izlerken yine çılgınca güldük. Barış esprilerin hiçbirini kaçırmadı. Diğer filmlere kıyasla burada ilk kez erotik espriler yoğunluktaydı. Hele hostesin otomatik pilotu “kemerinin altındaki boruyu üfleyerek” şişirme sahnesi! Bana bu sahnenin neden gülünç olduğunu sordu!!! “Kız, adamın külodununu kurcalıyor gibi göründüğü için” demekle yetindim.

DEVAM ETMEK VAR, YASAKLAMAK YOK

12 yaşından itibaren konuşması zor olabilecek bazı konuları onunla daha rahat konuşabilmek için bu tür listelerden de faydalanmak çok eğlenceli olabilir…

Uzman notu

Uzman pedagoğumuz Belgin Temur Yağlıtaş bize çocukların şiddet, cinsellik ve vahşet içeren filmlerden “öcü” gibi kaçırılmasının anlamlı olmadığını hatırlatıyor: “Çocuğu bu dizilerin karşısına oturup seyrettirmeyin ama jenerikte adı geçerken, birkaç olumsuz sahne dönerken de buna müdahale etmeyin”. Neticede TV, tabletler, bilgisayarlar hayatımızın bir parçası. Google’da “çiçek” bile arasanız akla hayale gelmeyecek görüntülerle karşılaşabiliyorsunuz. “Dolayısıyla çocuklar tüm bu zararlı, vahşi, kışkırtıcı, korkutucu görüntülere, seslere, yazılara ister istemez maruz kalıyorlar. Onları büyük bir filtreden geçirmeye çalışmak boş bir çaba. Öte yandan çocuğu aşırı derecede koruduysanız, birkaç günde bu filmlerle aydınlanmasını da bekleyemezsiniz.”

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Tamamen yaşına ve gelişimine göre uygulanması gerekir bence. Aile dinamikleri de önemli. Herşeyin ekrandan öğrenilmesi taraftarı değilim. Konuşarak ve kitaplardan çok daha yerinde bilgiler verebiliriz. Belli bir yaşa kadar kesinlikle korunmaları gerektiğine inanıyorum. Bırakınız çocuklar çocuk kalsın.. çocukluklarını yaşasın, koşsun oynasınlar ne olur bu kadar çabuk büyümesinler…