Eleştiri İş Hayatı Kadın Kategorisiz Yetişkin Psikolojisi

3 çocuklu çalışan annenin kariyeri olur mu?

Çocuk mu, kariyer mi sorusuna daha önce çalışmayan anne gözüyle bakmıştık. Peki, tam zamanlı çalışan üç çocuk annesi bu konuda ne diyor?

business-19156_640Çalışan annelerin en büyük sorunu bu olsa gerek. Benim de dönem dönem kafamı meşgul eden, bu konuda bir çok makale okuyup, kafa yorduğum bir konu bu… Çalışmalı mıyım, evde çocuklarımla beraber mi olmalıyım? “Mutlu anne mutlu çocuk” diyoruz ama sürekli evde çocuk ve ev işlerine hapsolmuş bir kadın nasıl mutlu olabilir? Kendine vakit ayırmadan nasıl yaşayabilir? Bunun çözümü ne?

Günümüzde hem maddi hem sosyo-kültürel nedenlerden ötürü bir çok kadın çalışma hayatı içerisinde üretime katılıyor. Bir gün anne olmak istediklerinde ise işte bütün bu sorularla baş başa kalıyorlar. Bir anne için en büyük duygu kırılması, çocuğu için hangisinin iyi olacağına dair vereceği karar noktasında başlıyor. Kafada cevaplanamayan deli sorular, pişmanlık, korku… Bir çok duygu gel-git yaşıyor kendi döngüsünde…

Kadının sosyal yaşam içerisinde olması, üretmesi, tüketmesi kadar doğal bir şey yokken, annelikle iş hayatı arasındaki ince çizgiyi korumanın en büyük kuralı ikisine de yeterli zamanı vermekten geçiyor. Elbetteki bunun terazisi şaşacaktır ama ufak tefek farklılıkların çok fazla bir şeyi değiştirmeyeceği kanaatindeyim.

Kariyer olgusunu da açmak lazım… İş hayatına geri dönmek mi, uzun çaba sarfedilmesi gereken, yoğun ve uzun süreli bir tempo mu? Bu noktada ikinci şıktaki durum epeyce zorlu ve fedakarlık isteyen bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Çocuğun anneye en fazla ihtiyacı olan 0-3 yaş arası dönemde bu şıkkı askıya almak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ikisini birlikte yürütmek inanılmaz zor bir süreç. Anneyi çok fazla yıpratacak, çocuğuna zaman ayıramadığı için duygusal çöküntüler oluşturabilecek, çok fazla öğeyi içerisinde barındırıyor. Bu dönemde anne çalışsa bile, daha rutin ve yorucu olmayan bir işte çalışması hem duygusal açıdan çocuğuna yetebilme duygusunu güçlendirecek hem de yorgunluk anlamında daha az yorucu bir sürecin getirdiği rahatlığı sunacaktır. Anne hem çalışarak üretecek, hem çalışma hayatı dışında çocuğuyla ilgilenme anlamında yeterli zaman ve enerjiyi bulacaktır. Bir çok çevresel etmenin donattığı anne ve çocuk ilişkisi bu dönemde annenin fedakarlıklarıyla sağlıklı bir şekilde yürüyebilecek, hem de anne çalışarak üretmenin verdiği mutlulukla “mutlu anne” profiline uyacaktır.

Tek çocuk sahibi olan anneler için durum böyle. Peki ya çok çocuklu anneler? Onlar için bu durum biraz daha farklılık arz ediyor, çünkü çalışan ebeveynler, birden çok çocuğa ilgi göstermek, onların kişisel ve duygusal bakımlarıyla ilgilenmek zorunda kaldıkları için enerjileri daha fazla yıpranacağından bu noktada bir kez daha düşünmeleri gerekecektir. Çoğul ebeveynler, evde kaldıkları süreçte birden fazla çocukla ilgilenmenin getirdiği yükle daha çok yıpranacaklar. Bunun yanında çalışma hayatında da akşam eve geldiklerinde vermeleri gereken çok daha büyük bir enerji olduğundan aslında bu seçenekte de evdekinden daha fazla yorulma durumu ortaya çıkacaktır. Bunun dengesi yine annenin çalışma hayatında fiziksel olarak yorulsa da, deşarj olacağı gerçeğidir. Bir öğlen paydosunda kendine zaman ayırabilme lüksünü yakalamış olması bile ona iki kat pozitif enerji olarak geri dönecek, kendine vakit ayırmış olmanın mutluluğuyla akşam eve daha bir heyecanla dönecektir.

Elbette kadın çalışacak, üretecek ama asla ve asla bir anne olduğunu, çocuklarının onun ilgi, sevgi ve eğitimine ihtiyacı olduğunu unutmamalı, bulduğu her fırsatı onların sevgi ve eğitim ihtiyaçlarını gidermek için kullanması gerektiğinin bilincinde hareket etmelidir. “Kaliteli zaman geçirmek” tabirinin içi ancak bu sayede doldurulabilir. Çocuğun anneyle 7/24 baş başa kalmasından ziyade birlikte dolu dolu geçirilmiş 1 saat bile çocuğun duygusal ihtiyacını giderebilir. Çocuklarımıza ayırdığımız zaman rakamsal değil, nitelik ve niceliksel olmalıdır, ancak o zaman amacına ulaşabilir.

Dünyada ne kadar meslek olursa olsun, bir annenin isterse on tane farklı kariyeri olsun en büyük, en güzel ve en önemli kariyeri “anneliği”dir. Çünkü toplumu oluşturan bireyleri yetiştirenler de annelerimizdir. Bizler iyi birer anne olmaz, çocuklarımızı iyi yetiştirmezsek ilerde oluşturacağımız toplum yapısına hiçbir katkımız olmayacağı gibi zarar da vermiş olacağız. Hepimiz her gün dünyamızın daha güzel, daha iyi ve daha yaşanabilir bir dünya olmasını dilerken, bu ütopik dünyayı şekillendirenlerin de biz anneler olduğumuzu unutmamalıyız. ”Mutlu anne mutlu çocuk”  gibi “iyi anne iyi çocuk“ prototipi de oluşturmalıyız. Hem çalışıp hem “ideal” bireyler yetiştirebilirsek, işte o zaman bu dünyayı değiştirebiliriz.

Ayşegül Uysal

Ayşegül Uysal

1982 Giresun doğumlu. İşetme mezunu, tipik bir Karadeniz kadını. Çocuklarının olacağını öğrendikten sonra tam bir ar-ge elemanına dönüşüp, araştırma-uygulama-sonuçlandırma üçgeniyle boğuşmaya başlayan, çocuklar için "daha iyisi ne olabilir" e takık, üretmeyi, yazmayı, okumayı, yeni yerler ve yeni insanlar görmeyi seven, deli-dolu , çalışan bir anne. En hassas konu çocuklar... STK faaliyetleri içerisinde... 3 çocuklu bir hayatın dezavantajlarını avantaja dönüştürmeye çalışmakla meşgul.
Çocuklarına bırakabileceği her ne varsa onun peşinden koşturmaya hazır. Hayatımı çocuklardan önce ve sonra diye ayırsam, onların var olduğu kısımda yeniden doğduğum aşikar..

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız