Kadın Röportaj Tüp Bebek

Çocuk İstiyorum Derneği (ÇİDER)

AA-Sibel Tuzcuu23 Nisan’ı geride bırakırken hayatımıza anlam katan çocuklarımızı bir kez daha öne çıkarmak istedim. Hayatımıza katmak istediğimiz ‘bir çocuk’ bazen uzun uğraşlar, tıbbi tedaviler gerektirebiliyor. İşte bu sebeplerle kurulmuş Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği’nden bahsetmek, kuruluşunu derneğin başkanı Sibel TUZCU hanımefendiden dinlemek daha doğru olacak. ÇİDER’den haberiniz var mı?

Sibel Tuzcu kimdir?

Benim hayatım 20 yaşında evlenip kendi ailemi çok çocuklu kurmak istememle başladı. 20 yaşında bir nedenle gitmek zorunda kaldığım jinekolog bana hiçbir zaman çocuğumun olmayacağını söyledi. Mücadeleci ruhum “senin dediğin değil benim dediğim olacak, benim çocuğum olacak “ şeklinde cevap verdiğinden o günden başlayarak 22 seneye yakın bir süre anne olmak için çeşitli aralıklarla kısırlık tedavileri gördüm. Yalnız tedavi görmekle kalmadım evlat edinme ve diğer yolları da araştırdım ama hep ellerim boş kaldı. 42 yaşında sayısını unuttuğum aşılama tedavisi ve 5. tüp bebek denemesinden sonra rabbim beni bir kız çocuğu ile mükâfatlandırdı.

Sibel Tuzcu kimdir ve nasıl bilirsiniz diye sorarlarsa “Doğru olduğuna inandığı bir şey için sonuna kadar mücadele eden biri ” diye cevaplanmasını tercih ederim.

ÇİDER’i kurma amacınız?

Onca sene tedavi gördükten ve emekli olduktan bile sonra bebeğimi de kucağıma aldıktan sonra bu kadar tedavi görmemin bir amacı olduğunu düşündüm. Benim gibi mücadele edenlerle iletişim kurmak istedim. Eğer hala tedavi görüyorlarsa yalnız olmadıklarını bilsinler istedim. Psikolojik olarak birbirimizle dayanışma içinde olmak istedim. Benim yaşadığım tedavi hatalarının hiç birini yaşamalarını istemedim. Arkadaşlarıma anlatacak çok şeyim vardı. www.cocukistiyorum.com internet sitesini kurduğum zaman binlerce kişinin siteye adeta akın etmesi ve üye olması yaptığımın yanlış olmadığını gösterdi. Herkesin yol gösterilmeye ihtiyacı vardı. Kısırlık ve çocuk sahibi olma çabasında yalnızdık. Herkesin sorunları birbirine benziyordu. Tedaviler çok pahalıydı çok az kimse tedavi olabiliyordu. Üyeler tedavilerin daha az maliyetli ve tedavilerin devlet tarafından karşılanmasını istiyordu. İlaçlar çok pahalıydı. Bütün bu sorunları yasal platformda dile getirebilmemiz için dernek olmamız gerekiyordu. 2002 yılının Mart ayında sitenin adının bilinmesi nedeni ile sitenin de adını alarak Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER) i kurduk. 2005 yılına kadar hükümetin her kademesi ile çalışmalar yaparak tüp bebek tedavilerinin devlet tarafından karşılanması yasasının çıkmasına destek verdik. Çok güzel bir lobi çalışmaları yaptık. İlk önce 3 defaya kadar tüp bebek tedavileri devlet tarafından karşılandı daha sonrada 2 ye düştü ama gene de tüp bebek tedavileri artık devlet hastanelerinde de yapılabilen ve herkesin olabileceği bir tedavi haline geldi. ÇİDER kuruluş amacının önemli bir bölümünü yerine getirmiş oldu. Hastanelerden indirimler alıyoruz ve tüp bebek raporu alamayan çiftleri daha indirimli olarak tedavi ettirmeye çalışıyoruz. Derneğe üye olanlar ücretsiz muayenelerle teşhislerini yaptırıp nasıl tedavi olabilecekleri hakkında doğru bilgileri alıyorlar. Yanlış tedavileri ve suiistimalleri önlemeye çalışıyoruz. Ayrıca tedavilerde kalite standardını yerleştirme çalışmaları yapıyoruz.

Şimdi çocuğunuz kaç yaşında? Onunla ilişkiniz nasıl? Nasıl bir annesiniz?AA-Sibel Tuzcu toplantı

Kızım şu anda 15 yaşında. İyi bir anne olup olmadığımı ancak o 25li yaşlara geldiğinde ,hayatla mücadele edişi ya da anne olduğunda çocuğuna davranışlarıyla anlayabileceğime inanıyorum. Ona kendimden neler aktarabildiğimi ne kadarı çevreden aldığını o zaman görebileceğiz. Ergenlik çağının en yoğun yaşandığı bir dönemi birlikte atlatmaya çalışıyoruz. İyi arkadaş ve birbirimizin can yoldaşı olduğumuza inanıyorum. Onunla sık sık arkadaşlık, ilişkiler, yaşam hakkında uzun sohbetler yapıyoruz. Hayata onun gözünden bakmak benim ona hayat hakkında kattığımdan daha çok şey katıyor bana. Onun doğumu bende inanılmaz bir farkındalık ve bilinç yarattı. Beni kesinlikle daha iyi ve daha çalışkan bir insan yaptı. İyi bir vatandaş iyi bir insan olabilmesi için çevresinde doğru örnekler görmesi gerektiğini düşünüyorum ve daha önce çok önemsemezken şimdi çevremdeki insanları seçerek dost oluyorum. Yanlış gördüğümüz bir şey hakkında birlikte neden böyle olduğunu tartışıyoruz. Her şeyi daha doğru yapmaya çalışıyorum. O doğduğu zaman her anne gibi içgüdüsel olarak dünyayı adeta yeniden yaratmak istedim. Tertemiz bir çevre, savaşsız bir dünya, katıksız gıdalar, kardeşçe bir yaşam ,saygılı bir toplum.Yalnız onun değil, bütün bebeklerin doğduğu günkü saf ve temiz ruhunun bir müddet sonra ortamına uymak için değişmek zorunda kalacağını bilmek bana her zaman çok acı veriyor .

ÇİDER’ e destek vermek isteyenler neler yapabilir?

Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER) çocuk sahibi olmak isteyenlerin çoğunlukla kulaktan kulağa duyarak geldiği bazen de internet üzerinden tedavileri hakkında araştırma yaptıkları zaman buldukları bir dernek. 12 senedir www.cocukistiyorum.com üzerinden hizmet veriyoruz. Türkiye genelinde belediyelerle birlikte tüp bebek ve kısırlık tedavileri hakkından bilinçlendirme toplantıları yapıyoruz. Şimdiye kadar 330’un üstünde toplantı yaptık. Yalnız toplantılar ile 30 binin üstünde insana ulaştık. Sitemize tüm dünyada yaşayan Türklerden 6 milyonun üstünde ziyaret aldık. Doğru bilgilenme önemli bir ihtiyaç ve biz bunu gizliliğe çok önem vererek yıllardır sürdürüyoruz. ÇİDER’ e destek vermek isteyenler derneğin varlığını duyurulması konusunda destek verebilir. Birlikte hareket etmek, sabırlı ve istikrarlı olmak, bu konu hakkında birçok sorunun yok edilmesi konusunda son derece kararlı sonuçlara götürüyor.

Alternatif Anne okurlarıyla iletmek istediğiniz bir konu var mı?

Kısırlık tedavi edilen bir hastalık ve çevrenizde gün geçtikçe daha çok göreceğimiz bir sorun. 2050 yılında dünya üzerinde doğurganlık çağına gelmiş kadınların yalnızca %5 inin normal olarak hamile kalacağı belirtiliyor. Çevre ve gıda kirliliği nedeniyle. Çocuklarımızı da bekleyen büyük bir tehlike var. O nedenle şimdi annelerin harekete geçip bu kaderi değiştirme zamanı olduğuna inanıyorum

Yola çıkış nedenlerinizi de çalışmalarını da çok beğeniyorum. Alternatif anne çok başarılı bir site ve oluşturduğu faaliyet grupları da çok güzel. Siteyi incelerken keşke böyle bir site çok uzun yıllar önce olsaydı biz her şeyi el yordamı ile yapmak zorunda kalmasaydık diye hayıflandım. Bilinçli, çağdaş kendi ayakları üzerinde durabilen kadınların bir araya gelince bir çok şeyi başarabileceğine inanıyorum. Maille, faxla bile Lobi yaparak daha çok çocuk parkı, şehirlerde daha fazla yeşil alanlar oluşturulması, GDO’ lu ürünlerle ilgili farkındalık yaratılması konuları, özel çocukların yaşamlarını iyileştirmek Kadına şiddete de, kadınla ilgili birçok yasanın geçmesine de neden olabilirsiniz.

Alternatif Anne okurlarına
Sevgi ve Saygılarımla
Sibel Tuzcu

https://www.facebook.com/#!/cocukistiyorum.habersitesi

Devrim Şahin Atılkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | 7 yıl bankacılık yaptıktan sonra tam müdür olacakken istifa etmiş, adının aksine gelenekselci, dünyalar güzeli Elif Vera ve Zeynep’in annesi. Sihirli 40 Hafta adlı kitabın yazarı, drama eğitmenliği eğitiminin öğrencisi, gönüllü emzirme rehberi, Emzirme Reformu aktivisti. Kadın istihdamı arttıracak iş projeleri konusunda girişimcilik ödülü sahibi. Kızları, büyüdüklerinde annelerinin kurduğu VeraZeyn’e müdür olma hayali kuruyor. VeraZeyn; hayatınıza küçük dokunuşlarla yüzünüzde kocaman bir gülümseme oluşturmayı amaç edinmiş bir mutluluk kurumu. Hayatlarına çocuk ekleyen aileler için pratik çözümler üretmeye çalışıyor…

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız