Çocuk Psikolojisi Kategorisiz Pedagog

Çocuklara tatminkar cevaplar verin!

child-549059_640Bizdeki sorun anne babaların çocuklarının cinsiyet farkı ile başlayan ve sonradan cinsellikle ilgili konulara dönüşen ilk sorularını geçiştirmiş olmaları, ertelemeleri veya çocuklarına bu konunun konuşulmaz, ayıp, tabu olduğunu ifade edecek şekilde davranmaları.

Çocuklar bu konulardaki ilk sorularına uygun, sağlıklı ve meraklarını giderecek nitelikte yanıtlar alırlarsa sonradan bu konuya aşırı merak geliştirmiyorlar. Her merak ettiklerinde de kaynakları yine anne babaları olduğu için herhangi bir tehlikeye maruz kalmıyorlar. Ama anne babalarından tatminkar yanıtlar alamayan çocuklar bu meraklarını gidermek için başka kaynaklara başvuruyorlar. Üstelik bu konunun anne babaya sorulmaması gereken bir konu olduğunu düşünüp bu araştırmalarını gizli gizli yürütüyorlar. O zaman da ciddi tehlikeye maruz kalıyorlar. Çünkü bazen kendilerinden büyük çocuklar, bazen internette bulabilecekleri yaşlarına uygun olmayan içerikler onlara gelişimlerine uygun olmayan, erken dönemde uyarı niteliğinde bilgiler olduğu için başka tehlikelere de geçiş niteliğinde oluyor.

Anne babaların çocuklarının cinsel konulara doğal olarak meraklarının olacağını önce kabul etmeleri gerekiyor. Eğer çocukları kendilerine bu konuda hiç bir şey sormadılarsa ya daha önce farkında olmadan sordukları sorularda refüze edilmişlerdir ya da uygun olmayan bir kaynaktan bu bilgileri ediniyorlardır. Bu nedenle mutlaka çocuğun yaşına uygun olarak bu bilgileri ne kadar bildiklerinin test edilmesi gerekir. Bu konularla ilgili ebeveynler için yazılmış, hatta resimlerle cinsel gelişimi anlatan kitaplar var. Ben bu kitapları alarak önce anne babaların kenilerinin, ardından da çocuklarıyla birlikte bu kitapları okumalarını öneriyorum. Zaten bu kitaplar okunurken çocuğun merakının ve bilgisinin de ne düzeyde olduğunu anlamak mümkün oluyor. Ayrıca anne babaların internet ve bilgisayar konularında kendilerini geliştirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü belli zamanlarda çocukların bilgisayarda neler yaptığını izlemek gerekiyor; sadece onları korumak için…

Başka bir husus da erken yaşta televizyon, bilgisayar, tablet vs internet içeren gereçlerle tanıştırmamak ve bunların çocuk için bir bağımlılık olmasına izin vermemek. Çünkü çoğu zaman sorunlar ortaya çıktığında müdahale etmek için çok geç kalınmış oluyor…

Bu yazı “Çocuklar, internet ve pornografi üçgeni” dosyasının bir bölümüdür. Diğer yazıları okumak için tıklayın…

 

Uzm.Ped. Belgin Temur

ALTERNATİF ANNE UZMANI | İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Pedagoji Bölümü Mezunudur (1989). İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programını tamamlamıştır (2002). Mesleğe özel eğitimci olarak başlamış, zihinsel özürlü ve otistik çocuklarla özel eğitim çalışmaları yapmıştır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve özel öğrenme bozukluğu konularında araştırmalar yaparak bu konuda deneyim kazanmıştır. Çocuklardaki ruhsal-davranışsal sorunlarla ilgili bireysel çalışmalarının yanı sıra anne-baba danışmanlığı ve anne-baba eğitim grupları yapmaktadır. Öğretmenlerle ve anne-babalarla “çocuklarla etkili iletişim” ve “aile içi etkili iletişim” konusunda grup çalışmalarının liderliğini yapmaktadır. 1999 Marmara depremi sonrasında yürütülen büyük ölçekli bir sosyal proje olan “çocukların ruhsal-davranışsal sorunlarını sınıf içinde tanıma ve uygun sınıf içi müdahale teknikleri” projesinde eğitimci olarak görev yapmıştır. Proje kapsamında Ocak-Şubat 2005’de Project Hope işbirliği ile Boston Çocuk Hastanesi’nde (Children’s Hospital Boston’s National Institute of Mental Health -NIMH- Fogarty International Mental Health and Developmental Disabilities) araştırma eğitim ve kapasite geliştirme programına katılmıştır. Bu projenin devamı olarak kurulan PREP’in (Psikolojik Rehabilitasyon ve Eğitim Programları Derneği’nin kurucu üyesidir) Özel Mavi Aile Danışma Merkezi'nin kurucusu ve yöneticisidir. Klinik çalışmalarının yanı sıra alanda çalışan meslektaşlara çocukluk çağı ruhsal-davranışsal problemlerinin tanı ve sağaltımına yönelik süpervizörlük yapmakta, stajyer öğrencilerin uygulamalı eğitim programlarını hazırlamakta ve yürütmektedir. Değişik basın yayın organlarında çocuk ve ailelerin sorunlarına yönelik yazılar yazmakta ve programlar hazırlamaktadır.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız