İş Hayatı Kadın Kategorisiz Lohusalık Yetişkin Psikolojisi

Çocuğum bakıcıyı benden çok mu seviyor?

Mother With Newborn Baby Talking With Health Visitor At Home
Annelerin kaygısı; Ya çocuğu bakıcıyı ondan çok severse? Ya kimin onun annesi olduğunu ayırt edemezse?

Mother With Newborn Baby Talking With Health Visitor At Home

Birçok insan, çocuklarının bakımı için bakıcı tutuyor. Özellikle çalışan anneler için gündüzlü veya yatılı bakıcı bir lüks değil, zorunluluk. Ne yazık ki işin içinde küçük çocuklar olunca annelerin duyguları çok karmaşık da olabiliyor. Anneler, kendilerini aratmayan, çocuğunu kendi evladı ya da torunu sever gibi seven bir bakıcı ister. Ama bir yandan da korkuyorlar: Ya çocuğu bakıcıyı ondan çok severse? Ya kimin onun annesi olduğunu ayırt edemezse? O yüzden bugün bakıcıyı kıskanma durumunu ele almak istedim.

İşe başlayınca bu ikilem zihninizi kemirmeye başlıyor. “Ben bu çocuğu başka bir kadına teslim ettim, gittim. Acaba ne yapıyorlar?” Kafanızdan çeşitli durumlar geçiyor. İlk başta çocuk ihmalinden şiddetten korkuyorsunuz. Zamanla kuruntular çeşitleniyor: “Ben işteyken, çocuğum onunla oyun oynuyor, yemek yiyor, eğleniyor, uyuyor. Bebeğim her şeyin ilkini onun yanında yaşayacak ve belki de bir gün çocuğum onu benden fazla sevecek”.

Bu durumda anneler değişik tepkiler veriyor. Çocuğa gereksiz yere oyuncak ve kıyafetler almak, eve geldikten sonra çocuğunu bir an bile dizinin dibinden ayırmamak gibi. Bazı anneler çok bağlanmasınlar diye sık sık bakıcı değiştirmeyi bile düşünebiliyor. Sonuçta anneye de de bebeğe de, bakıcıya da yazık oluyor.

Bu durumu nasıl daha kolay atlatabiliriz?

Böyle hissetmek anormal mı?

Bu şekilde çocuğun bakıcısını kıskanan ilk kişi siz değilsiniz. Bebeğiniz sizin için çok değerli, sürekli onun yanında olan kişiyi kıskanmanız normal değil mi? Bu duyguların normal olduğunu bilmek, sizi rahatlatıp öfkenizin istemediğiniz şekillerde çıkmasını da engelleyebilir.

Yetersizlik mi hissediyorsunuz?

Çocuğunuzun bakıcıya bağlanması size yeterince iyi bir anne olmadığınızı düşündürürse daha da rahatsızlık verici olacaktır. Aslında çocuğunuzun başka bir yetişkine daha güvenle bağlanabilmesi, yetersizliğin tam aksi olan başarınızın göstergesidir. Çocuğun annesini sevmesinin yanında bakıcısına, anneanne veya dedesine bağlanması da sağlıklıdır. Bu yetersizlik fikri her aklınıza geldiğinde düşüncelerinizi sorgulayın.

Hatırlayın: Neden iyi bir bakıcıya ihtiyacım var?

‘’Kadının işi anneliktir’’ fikrinin aksine annenin geçinmesi için çalışması zorunlu olabilir. Zorunlu olmasa dahi, annenin çalışması tüm aile bireylerini olumlu yönde etkileyebilir. Çalışma nedeniniz ne olursa olsun, neden çalışmaya devam etmeniz gerektiğini kendinize unutturmayın. Bakıcınızın da iş yaşamınıza huzur içinde devam etmenizi sağladığını hatırlayın.

Çocuğunuzun iyi bakılıp bakılmadığı konusundaki endişelerinizle, çocuğunuzun sizi sevmesini istemeniz oldukça doğal duygular. Evet, yabancı bir insan çocuğunuzun zamanının ve sevgisinin büyük bir kısmına sahip olabilir ve bu korkutucu bir olasılık. Fakat çocuklar annelerinin kim olduğunu ayırt edebileceklerdir. Merak etmeyin, çocuğunuzun sevgisi paylaştıkça azalmayacak, aksine çocuğunuz bir çok kişiden ilgi ve sevgi gördüklerinden daha güçlü ve güvenli olabilecektir.

Tüm çalışan annelerin, çocuklarının dadılarını kıskanmalarına sebep olabilecek kadar iyi bakıcılarla karşılaşmalarını diliyorum.

Uzm Dr. Defne Eraslan

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Erişkin Psikiyatristi, Bilişsel Davranışçı Terapist. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, yine Ege Üniversitesinden Psikiyatri Uzmanı ünvanı aldı. Üniversite öğrencileri ile çalıştı, bir süre ilaç sektöründe yöneticilik yaptı. Acıbadem Üniversitesinde Yardımcı Doçentlik yaptıktan sonra şimdi kendi ofisinde çalışıyor, part time öğretim üyeliğine devam ediyor. İki çocuk annesi.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız