Alternatif Anne Ödülleri Cinsellik Çocuk Psikolojisi Ergen Kategorisiz Yetişkin Psikolojisi

Çocuğunuzun transseksüel olmaması için ne yapabilirsiniz?

Çocuğumuzun eşcinsel olmasını engelleyebilir miyiz? Hayır! Mesajımız tavırlarımız da bu olmalı: Ne olursa olsun ben yanındayım! Bunu yapabilecek misiniz?

nil erkoçlarGenç bir oyuncunun cinsiyet değiştirmesi ile transseksüellik yeniden gündeme oturdu.  Bu olay üzerine oyuncunun eski rol arkadaşları, doktoru demeçler verdiler, babasının duruma ne kadar üzüldüğü  konusunda haberler yapıldı. O kadar gürültü koptu ki bu konuda,   eşcinselliğe veya  transseksüelliğe  bakışları nasıl olursa olsun birçok annenin aklına şu soru geldi:  Çocuğumun ileride cinsel yönelimi ile ilgili  zorluklarla uğraşmaması için ne yapabilirim? Hatta, biraz daha açık soralım: Çocuğumun transseksüel olmaması için ne yapabilirim?

İkinci sorunun cevabı çok basit:  Hiçbir şey.  Artık biliyoruz ki, bir kişi hayatındaki cinsiyet modelleri , küçükken giydirilen elbiseler ya da  anne babasının ona karşı davranışları nedeniyle eşcinsel  ya da transseksüel olmuyor. Hatta daha da önemlisi, bu iş bir tercih meselesi bile değil. Transseksüeller, kendilerini bildikleri andan itibaren, ait olmadıkları bir bedende hapsolmuş hissettiklerini dile getiriyorlar ve cinsiyet değiştirme ameliyatları onlar için bir tercih değil, bir gereklilik. Yoksa neden yıllarca psikiyatriste gitmek,  çok ağır bir seri ameliyat geçirmek, hormon hapları kullanmak ve ailelerini ve toplumu karşılarına almak gibi zorluklara göğüs gersinler ki?

Şimdi gelelim birinci sorumuza: Çocuğumun ileride cinsel yönelimi ile ilgili zorluklarla uğraşmaması için ne yapabilirim? Bakın bu konuda yapılabilecek çok şey var.   Düşünün ki, değiştiremeyeceğiniz bir özellikle doğmuşsunuz ve en sevdiğiniz insanlar sizi anlamadıkları gibi  her fırsatta bu özelliğe sahip kişilerin  ne kadar ahlaksız ve kötü  olduğunu dile getiriyor. Ne kadar çaresiz, ne kadar yalnız hissederdiniz değil mi?  Büyük bir olasılıkla onlara bu konuyu açamazdınız, kendinizden ve yanınızda olamadıkları  için onlardan nefret ederdiniz.

İşte kritik nokta, çocuğunuz zaten zor günler yaşarken, onu çaresiz ve yalnız bırakmamakta yatıyor. Bunun için onunla iletişiminizi mümkün olduğunca açık tutmak, günlük hayatta cinsel yönelimle ilgili söylemlerinize dikkat etmek, ve şüpheleriniz olduğunda üç maymunu oynamak yerine anlamaya çalışmak çok önemli.  Bu yapılamadığında çocuklar ikili bir hayat yaşamak zorunda kalabiliyorlar, ailelerinden tamamen uzaklaşabiliyorlar ya da onları memnun etmek için evlenip çoluk çocuğa karışıyor, ama eşleriyle sonsuza kadar mutsuz yaşıyorlar. Tabii yaşarlarsa.  “Normal”  olması uğruna çocuğunun hayat boyu mutsuz ve yalnız olmasını tercih eden bir anne iyi bir anne olabilir mi?Mother talking with child

Eşcinsel ya da transseksüel olmak,  bizimki gibi toplumlarda  hiç kolay değil. O yüzden çocuğunuzun eşcinsel veya transseksüel olmasına sevinmek zorunda değilsiniz. Ama eğer durum böyleyse anlamak ve destek olmaktan başka  bir çareniz yok. Çocuğunuza “ ne olursa olsun ben senin yanındayım” mesajını  sözle değil, tavırlarla sürekli vermek gerek. Bunu yapabilmek için de kendi önyargılarımızı gün be gün sorgulamak zorundayız. Belki Rüzgar’ın gündeme getirdiği gerçekler bunun için bir vesile olur ve bu sayede bir gün başka bir gencin hayatı ya da ruh sağlığı kurtulur,  ne dersiniz?

 

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 11 Mart 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Uzm Dr. Defne Eraslan

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Erişkin Psikiyatristi, Bilişsel Davranışçı Terapist. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, yine Ege Üniversitesinden Psikiyatri Uzmanı ünvanı aldı. Üniversite öğrencileri ile çalıştı, bir süre ilaç sektöründe yöneticilik yaptı. Acıbadem Üniversitesinde Yardımcı Doçentlik yaptıktan sonra şimdi kendi ofisinde çalışıyor, part time öğretim üyeliğine devam ediyor. İki çocuk annesi.

3 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

 • Öncelikle bu çok önemli konu için teşekkürler!
  “Normal olması uğruna çocuğunun mutsuz ve yalnız olmasını terih eden bir anne, iyi bir anne olabilir mi?” okkalı bir polemik konusu bence. Bunu umarım ileride farklı bağlamlarda masaya yatırıp tartışabiliriz.
  Geçenlerde bir pedagogun bir anne arkadaşıma, çocuğuyla “arkadaş gibi” bir ilişkisi olan ve otoritenin sürekli kadınlarda olduğu bir ailede büyüyen bir çocuk için “dengeleri düzeltmelisiniz, bu işin sonu eşcinselliğe kadar gider” dediğini duydum. Bunu nasıl değerlendirirsiniz? Bu konuda fikir ayrılığı mı var, varsa neden, çok merak ederim…

 • Hüseyin Kaçın: “Din adamlarının eşcinsellik konusundaki.
  yaklaşımları eksik ve yetersiz”.

  Hemen her gün eşcinsellik üzerine bir tartışma programının ya the dosyasının yer aldığı Türk.
  medyasında, son dönemin en dikkati çekici isimlerinden birisi de kuşkusuz Milli Görüş kö-
  kenli Psikolog Hüseyin Kaçın oldu. “Eşcinselleri tedavi eden terapist” olarak tanınan Kaçın,
  bu kavramı daha çok tedavi edilmesi şart olan bir rahatsızlık olarak tanımlarken, dindar kesimin konuyu dini referanslarla ele almaya çalışmasına karşı the sert bir çıkışta bulundu. Ka-
  çın, “Eşcinsel bireylerin iyileşme sürecinde konuya dini açıdan yaklaşmaları istenmez. Çünkü
  eşcinsel eğilimleri olan kişiler bu olaya Lut kavmi, haram, cehennemde yanmak düşünceleri.
  ile yaklaşırlarsa, bu düşünceler sadece eşcinselleşme sürecini hızlandırır ve kalıcı hale getirir” diyerek, muhafazakar kesime bir anlamda “Burası sizin alanınız değil, uzak durun” mesajı.
  verdi.
  Türk medyasındaki eşcinsellik tartışmalarında öne çıkan bu isimlerden Ali Rıza Demircan,
  Hilal Kaplan ve Hüseyin Kaçın, İstanbul’da Hakan Kuyucu’nun sorularını yanıtladı.

  http://www.iot.nl/sozhakki/sozhakki132.pdf dergiyi okumak için tıklayınız.

  http://www.huseyinkacin.com

  Psikolog Hüseyin KAÇIN.
  0 555 326 22 91.

  Stichting Inspraakorgaan Turken in Nederland (IOT).
  Maliebaan 13
  3581 CB Utrecht.
  Tel: 030-2343625
  Fax: 030-6700517
  E-mail: info@iot.nl
  Website: http://www.iot.nl

  Hollanda devletinin Türkler için Danışma Kurulu Vakfı’nı (İOT) ‘eşcinselliği Türkler arasında özendirmek’ için yüksek meblağda para verdiğini açıkladı. Nufel’in açıklaması geniş yankı buldu.

  http://www.edirneyorumlari.com/haber/hollandanin-turklere-terbiyesizligi_h130.html

 • Defne hanım, yazınızda diyorsunuz ki “Artık biliyoruz ki, bir kişi hayatındaki cinsiyet modelleri , küçükken giydirilen elbiseler ya da anne babasının ona karşı davranışları nedeniyle eşcinsel ya da transseksüel olmuyor.”.

  Siz de biliyorsunuz ki, “eşcinsellik” psikolojik bozukluk olmaktan yine kendisi eşcinsel olan psikiyatristlerin gayretleriyle çıkarıldı. Fakat bunun bu kadar masum birşey olduğuna emin değilim.

  Tanıdığım bir çocuk psikiyatristiyle görüşmüştüm. Erkek çocuklarında eşcinsellik vakalarıyla cinsel tacize uğrama ve bozuk/alkolik baba modelleri veya bölünmüş aile durumları arasında net bir bağlantı tespit ettiklerini söylemişti. Bu tespitlerini ve bulguları uluslararası akademik bir dergide yayınladıklarında, ardından onlarca tepki yazıları ve çürütmeye yönelik yazılar yayınlandığını, hatta korktuklarını, bu işin arkasında ciddi bir lobi olduğunu söylemişti.

  DSIM’i birebir takip etmek yerine kendi değerlerimizi ne zaman itibara alacağız. Siz de bu kadar kesin yazarsanız, bu bilgileri kim düzeltebilir?

  Saygılarımla dikkatinize sunuyorum.