Editörün Seçtikleri Gülüş'ün Köşesi Gündem Teknoloji Teknoloji

Çocuğunuzun siber zorbalığa maruz kaldığını anlamanın 5 yolu

İnterneti kullanan her çocuk potansiyel bir kurban, ya da maalesef, potansiyel bir siber zorba.

Gelişen teknoloji ile ortaya çıkan siber zorbalık kavramı, pek çok ebeveyn için henüz anlaşılık bir kavram değil. Bizler büyürken bu tür bir sorunla asla karşılaşmadık, ama şimdi interneti kullanan her çocuk potansiyel bir kurban, ya da maalesef, potansiyel bir siber zorba.

Çocuğunuzun siber zorbalık kurbanı olup olmadığını tespit etmeniz için bu beş soruyu yanıtlayın:

  1. Duygusal davranışlarında bir değişiklik fark ettiniz mi?

Çocuklar siber zorbalığa uğradıklarında önce tavırlarında bir değişiklik hissedilir. ABD’deki Ulusal Suç Önleme Konseyine (NCPC) göre, çocuklar daha çok çekingen, utangaç, endişeli, depresif, saldırgan ve agresif olma davranışlarıda bulunurlar. Çocuğunuzun hedef alındığını keşfederseniz, depresyon belirtilerini izlemek önem taşıyacaktır.

  1. Okula gitmekte isteksiz mi davranıyor?

Siber zorbalık mağduru bir çocuk okula gitmemek için türlü yollar denemeye, bahaneler uydurmaya başlar. Korku ve depresyon, çocukları okula gitmekten alıkoyabilir. Siber zorbalık kurbanları, evde kalmalarını gerektirecek hastalık semptomları yaşadıklarını söylerler. Çocuğunuzun okula gitmemek için mazeret bulup bulmadığına dikkat edin ve nedenleri üzerine sohbet edin.

  1. Okul notlarında bir düşüş var mı?

Siber zorbalığa uğrayan çocukların notlarında kayda değer bir düşüş yaşanabildiği gözlenmiştir. Çocuğunuzun notlarında olumsuz bir değişiklik fark ederseniz, bu okulda incelenmesi gereken bir sorunun işareti olabilir.

  1. Teknolojiden kaçıyor gibi mi, ya da üzgün mü?

Çocuğunuz bilgisayarından, telefonundan veya diğer cihazlardan kaçınır mı oldu? Bu aletleri kullandıktan sonra normalden daha huzursuz olduğunu fark ettiniz mi? Bunlar çocuğunuzun siber zorbalığın hedefi olabileceğine dair önemli işaretlerdir. Çoğu çocuk ise teknolojiyi kullanmayı tamamen bırakır.

  1. Bir zamanlar zevk aldığı şeylere ilgisini mi kaybetti?

Çocuğunuz eskiden sevdiği şeylere şimdilerde ilgisiz gözüküyorsa, bu hem siber zorbalık hem de depresyon açısından önem taşıyan bir uyarı işaretidir. Bu konuda derhal harekete geçmeniz önerilir.

Bu belirtilerin her biri kuşkusuz başka sorunlara da işaret ediyor olabilir. Ancak bu sorulardan birine “evet” cevabı verdiyseniz, çocuğunuzla birlikte oturup gözlemlerinizi konuşmalı, nedenlerini tartışmalısınız. Eğer çocuğunuz “siber zorbalık” fikrine fazla tepki gösteriyorsa, tartışmayı temkinli bir şekilde yapmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanın. Çünkü özellikle tepki gösteriyorsa çocuğunuzun kurban olması muhtemeldir.

KAYNAK: https://www.kidguard.com/

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız