Ergen Kategorisiz Psikolog

Çocuğunuzun biber gazı yemesine izin verir misiniz?

biber-gaziEski koşu arkadaşlarımdan birinin oğlu gözaltına alınmış gezi parkı olaylarında. Serbest bırakıldığında annesi “çok şükür” diyerek resim paylaşmış. Çocuğu uzaktan biliyorum: bir dönem yurtdışında okuyan, anne babasıyla yardımseverlik koşuları yapan aydınlık yüzlü bir üniversite öğrencisi. Herhangi bir şiddette bulunması mümkün olmayan bu çocuğun neden göz altına alınması gerektiğine de hiç anlam veremiyorum ama bugün bahsetmek istediğim konu o değil.

Gözaltının olduğu akşam, kızlarımı uyurken seyrettim. Yumulu durulan gözlerinin biber gazıyla yanması, tombul ellerinin çoplanması olasılığını düşündüm ve korktum. Bir gün, o delikanlı gibi benim  kızlarımın da bu riskleri göze alarak eyleme gitmek isteyeceği geldi aklıma. “Çocuğumu o karmaşanın içine gönderebilir miyim?” diye sordum kendime.

Psikiyatrist Defne’ye göre cevap basit: “Göndermelisin, göndereceksin.” Anne kalbi o kadar kolay karar veremiyor tabii, aklıma hemen ikinci bir soru geldi: “Peki benim karşıt olduğum bir görüş için eylem yapıyor olsa  ne yapacağım?”

Zor bir karar. Ama cevabı yine de aynı: “Anlamaya çalış, anlatmaya çalış, ama izin vermen gerekiyor!”

Çocuklar bebekken anneyi zorlar diyenler bir de bu soruları akıllarına getirsinler. Bence ergenlik çok daha zor. Çünkü orada çok önemli bir ikilem var: İyi bir ergen annesi olabilmeniz için, çocuklarınızı riskler olsa da biraz serbest bırakabilmeniz, onun size karşıt görüşlerine katlanabilmeniz, isyan ediyorsa hak vermeseniz bile kendini ifade etmesine izin vermeniz gerekiyor. İsyanlarını, farklı görüşlerini şiddetle ve onu yaralayarak bastırırsanız çocuğunuz ya  sinip “muhallebi çocuğu” oluyor, ya da daha büyük bir şiddetle isyan edip kontrolden çıkıyor. O yüzden ben o uyuyan güzellerin inandıkları şeyleri yapmasına, kalbim pırpır ederek de olsa izin vermeli,  bir anne olarak yaptırım gücümü sadece hayati durumlar için saklamalıyım.

Aslında  yukarıdaki önerilerin hepsi “devlet baba” için de geçerli. Siz gençlere kendilerini ifade edecek alan bırakmazsanız, size en ufak tepkilerinde misliyle karşı verirseniz, onlar da ya sinerler, ya da kaybedecekleri bir şey olmadığına kanaat getirip isyancı olurlar. O zaman kimlerin gazına gelip kendilerini ne riske atacaklarını kontrol etmeniz mümkün olmaz.

O yüzden, oğlunu riskleri göze alarak eyleme gönderebilen, tutuklandığında da yenında olup onu kucaklayan arkadaşımı tebrik ediyor ve ileride aynısını yapabilecek cesarette olacağıma inanıyorum. Yine de anne kalbim gizlice bir dilek tutuyor: “Umarım benim kızlarım o yaşa geldiğinde, biber gazı, cop riski olmadan da kendini meydanlarda ifade edebilir!”

Uzm Dr. Defne Eraslan

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Erişkin Psikiyatristi, Bilişsel Davranışçı Terapist. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, yine Ege Üniversitesinden Psikiyatri Uzmanı ünvanı aldı. Üniversite öğrencileri ile çalıştı, bir süre ilaç sektöründe yöneticilik yaptı. Acıbadem Üniversitesinde Yardımcı Doçentlik yaptıktan sonra şimdi kendi ofisinde çalışıyor, part time öğretim üyeliğine devam ediyor. İki çocuk annesi.

4 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Gonderirdim. Ben de onunla giderdim o ayri. Sabah izledim bir anne ve goz altina alinan oglunu. Ben de ayne oyle olurdum. O gaz bombasina direnirken arkasindan kosup dur oglum terledin diyip sirtina havlu koyan bir deli gorurseniz o benimdir. Gerci benim oglan daha cok kucuk. Umarim bu yazidaki gibi cocuklarimiz buyudugunde haklaini bu sekilde savunmaya ihtiyac duymazlar.

  • Ben oğlumu gönderiyorum. Hatta giderken hazırlanmasına yardım ediyorum. Çantasına birden çok sandwich hazırlayıp koyuyorum ve hatta ellerimle götürüyorum. Tabi ki başına bir şey gelmesinden çok korkuyorum. Ama esas güvenlikli ortam bu şekilde sağlanabilir. Her sıradan insan gitmeli ve orada olmalı. Buna rağmen bu insanlara devlet eliyle zarar verilirse zaten evimizdede güvende değilizdir.

  • Yahu gonderirdim diyorsunuz oeda polis yakaladiklari gencleri cok dovuyor..gaz b ombasi fisegi korliklere neden oluyor sakatlananlar oluyor boule bir riaki goze alimisiniz..ya bir kalici hasar olsa nolucak ben asla gondermezdim evden destek olsun olcaksa tehlikeye atmaya ne gerek var..