Çocuk Çocuk Psikolojisi Kategorisiz Psikolog

Çocuğumla yaptığım her şey faydasız mı?

Uzmanımız diyor: Bu kitabı okumak anne tarafımı da psikiyatrist tarafımı da zorladı. Çocuğumla yaptığım her şey faydasız mı yoksa?

bos-sayfa-steven-pinker-mb55043_1531005_r1

Her gün, çocuğumuzun kişiliği ve zekasını geliştirmek için onlara nasıl davranmamız, neler oynatmamız gerektiği ile ilgili bilgi bombardımanına tutuluyoruz. Daha anne karnındayken ona Mozart dinletmemiz, beşikteyken çeşitli şekiller göstermemiz, her konuda seçimleri ona bırakmamız, onunla sürekli kaliteli zaman geçirmemiz gerekiyor.

Bunlar çok iyi niyetli ve güzel çabalar; ama gerçekten işe yarıyorlar mı? Yarıyorlarsa, yararları, bizim bu kadar yüksek standartlara ulaşmaya çalışırken zaman zaman yaşadığımız suçluluk duyguları ve stresin bize ve dolaylı olarak çocuklarımızla ilişkimize verdiği zarara değiyor mu?

Türkçeye “Boş Sayfa” olarak çevrilen kitabın yazarı Amerikalı ünlü psikolog Steven Pinker, değmediğini düşünüyor. Bu kitap çocuk yetiştirmek dışında birçok alanda insanların “boş sayfa” olarak doğmadıklarını, genetiğin çok etkili olduğunu, dolayısıyla onları istediğimiz gibi şekillendirmenin mümkün olmadığını anlatıyor.  Çocuk yetiştirmede de yine genetik, çocuğun içinde yetiştiği ortam, arkadaş çevresi ve şansın etkilerinin büyük olduğunu, dolayısıyla kendimizi ve çocuğumuzu hırpalayarak gerçekleştirdiğimiz zeka geliştirme çalışmalarının pek de işe yaramadığını anlatıyor.

Böyle düşününce ilk akla gelen şu: çocuğuma harcadığım emekler, onunla geçirdiğim zaman boşuna mı? Zaten pek çok insanın aklına bu soru gelmiş olmalı ki, dinden eşcinselliğe pek çok zor alana eğilen  kitabın en çok tartışma yarattığı konu anne babalığa yaklaşımı olmuş. “Çocuklarımıza nasıl davrandığımızın önemli olmadığını mı söylüyorsunuz” demiş birçok okur.

Bu kitabı okumak anne tarafımı da psikiyatrist tarafımı da zorladı. Çocuklarımla beraber zaman geçirmekten, onlara bir şey öğretmekten (çoğu zaman)  keyif aldığım, ve çocuk psikiyatrist ve psikologlarının girişimlerinin aileleri ne kadar rahatlattığını çok iyi bildiğim  için.

Taşların yerli yerine oturmasına yardımcı olan,  Pinker’ın çocuk yetiştirmeye öncelikle insanlar arası bir ilişki olarak bakma önerisi oldu. Yeni evli olduğumuz dönem dışında biliriz ki, eşimizin zeka düzeyi veya karakteri bizim davranışlarımızla değişmez. Ama yine de ona nasıl davrandığımız önemlidir ve her ikimizin de hayat kalitesi ve mutluluğunu belirleyebilir.

Dolayısıyla benim hayatımdaki en önemli bir iki kişiden biri çocuğumsa, onu “Einstein” yapmak için değil, onu ve kendimi mutlu kılmak ve ilişkimiz sağlam kılmak için, onunla ilgilenmeliyim. Burada rahatlatıcı olan şu: onunla genel olarak yeterince ilgilendiğim, ikimizin de zevk aldığı ortak alanlar bulmaya çalıştığım sürece, belirli bir aktiviteyi yaptırmadığım, belirli bir müziği dinletmediğim için vicdan azabı ve yetersizlik duyguları ile boğuşmak zorunda değilim. Oh, dünya varmış!

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 31 Ocak 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Uzm Dr. Defne Eraslan

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Erişkin Psikiyatristi, Bilişsel Davranışçı Terapist. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, yine Ege Üniversitesinden Psikiyatri Uzmanı ünvanı aldı. Üniversite öğrencileri ile çalıştı, bir süre ilaç sektöründe yöneticilik yaptı. Acıbadem Üniversitesinde Yardımcı Doçentlik yaptıktan sonra şimdi kendi ofisinde çalışıyor, part time öğretim üyeliğine devam ediyor. İki çocuk annesi.

3 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız