Çocuk Hobi İş Hayatı Kadın Kategorisiz Yemek

Çilek ile Karamelden bir ev olsa içinde yaşasak!

cilekilekaramelSanatçı ruhlu, yetenekli, sınırsız hayal gücüne sahip, çocukları mutlu etmeyi çok seven ve çocuk ruhlu bir kadının yaratabileceği ve dokunacağı eser çoktur ve o kadın girişimci de olduğunda hayata çilek ile karamel tadında muhteşem tasarımlar bir de sayısız mutlu anlar katar! Çilek ile Karamel’in yaratıcısı Müge Akın Öztuncer ile yaptığımız renkli ve keyifli sohbetimizin içinde pek çok ilham kaynağı saklı:)

 

 

  • Çilek ile Karamel adı çok lezzetli ve hoş; bu ismin hikayesi var mı?

Şu anda 9 yaşında olan kızım Derin’e erken çocukluk dönemi için aldığımız bir bilim dergisi vardı. Bu dergideki iki karakterin adı Çilek ve Karamel idi. Öğretici hikayeleri çok hoşumuza gidiyordu, keyifle okuyorduk. Ayrıca, kızım hem renk hem lezzet olarak çileğe bayılır, ben de karamel aromasına ve kokusuna bayılırım.

Butik ürünler hazırlamaya başladığımızda marka ismi düşünürken kızım bu ismi önerdi. Kendisi de bana tasarım ve mutfak tarafında yardımcı olduğu için J Çilek isminin kendisini, Karamel isminin de beni yansıtabileceğini, ikimizin de içinde hep hiç büyümeyecek olan iki küçük kız çocuğu olacağını ve hep elele olacağımızı söyleyince çok anlamlı geldi ve marka ismimiz Çilek ile Karamel oldu. Logomuzdaki elele tutuşan iki kız çocuğu da bu hikayeden esinlenerek doğdu, elbise renkleri de en sevdiğimiz renkler pembe ve mavi olarak belirlendi.

  • cilekilekaramel2Pasta ve kurabiye tasarımı işinden önce bir çalışma hayatınız vardı; şimdilerde özlüyor musunuz? Bu işi kurumsal hayattan ayrılabilecek kadar çok sevmenizin nedenini anlatır mısınız?

Ben 15 sene bankacılık sektöründe aynı kurumda çalıştım. Ayrıldıktan kısa bir süre sonra KOSGEB’in düzenlediği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılıp sertifika alıp, Çilek ile Karamel’i kurumsal bir yapıya sokma yolunda ilk adımları atmaya başlayınca ayrıldığım işimi özleyecek pek zamanım olmadı:)

Çocukluk yıllarımdan beri yaratıcılık, renk uyumu ve estetik gerektiren şeyleri hep sevdim, yapanı izledim, yapmaya çalıştım. Yaptıklarımı hediye etmeyi, onları mutlu etmeyi, şaşırtmayı sevdim. Uzun süren bankacılık kariyerim sırasında özellikle evlendikten sonra mutfak benim için kafamı toplama ve yaratıcılık mekanı oldu. Kızımın doğumundan sonra ise mutfakta geçirdiğim zaman ve araştırmalarım, hem sağlıklı beslenme hem de çocukların ruhuna ve damağına uygun birşeyler pişirebilmek adına iyice arttı ve renkli bir dünyaya adım atmış oldum.

Daha önce çeşitli mutfaklar ile ilgili katıldığım workshoplara pasta/kurabiye ile ilgili workshoplar da eklendi. Bir süre sonra sadece kendi evimize değil, arkadaşlarımızın taleplerine de yetişmeye başladım. Genişleyen talep ağına yetişemeyince, rengarenk bu dünyada öğreneceklerimin ve yaratabileceklerimin sonsuz olduğuna inandım. Özellikle çocukları çok sevdiğim için bir çocuğun pastasını görünce yüzüne yayılan o mutluluğu da görünce bundan vazgeçemeyeceğimi anladım ve kurumsal hayattan ayrılmaya karar verdim.

  • cilekilekaramel1Butik pasta ve kurabiye işini yapan pek çok kişi var; sizin fark yarattığınız noktalar neler?

Haklısınız bu işi yapan çok kişi var. Kimi uzun senelerdir yapıyor, kimi bu işin okuluna gitmiş, kimi sanat geçmişi olan, kimi sadece pişirip görselliğe önem vermeyen, kimi görselliğe önem veren  ancak kaliteye önem vermeyen pek çok kişi… Herkesin kendine göre özel olduğunu ve emeklerine saygı duyduğumu söylemeliyim.

Açıkçası ben bu işin okul anlamında eğitimini almadım. Fakat yukarıdaki sorunuza verdiğim yanıtta da belirttiğim gibi çok okudum, araştırdım, yapanları izledim, pratik yaptım ve birçok kısa eğitime katıldım. Bunların arasında pasta/kurabiye ev/insan ve çiçek modelleme konularında Arzu Narmanlı’dan, Ayşe Yaman’dan aldığım eğitimler sadece birkaçı. Çilek ile Karamel’i farklılaştıran en önemli noktaların başında şunların geldiğini düşünüyorum;

Kalite: Kullandığımız malzemeler genellikle kendi gruplarında en iyi kaliteye sahip malzemeler oluyor; çünkü her ürünü kendi ailemize yapıyor gibi yapıyoruz,

Tazelik: Genelde yapıldığı üzere derin dondurucuya kek, krema stoklayıp kullanmıyoruz, sipariş alındığı anda planlaması yapılıp yeni pişiriliyor.

Özen ve detay: her sipariş bizim için özeldir; çünkü o ürünün sahibinin çok özel bir anına eşlik ediyoruz. Dolayısıyla hazırlanışın her aşamasına ayrı özen gösterip zaman harcıyoruz. Detaylar bizim için çok önemli. Örneğin bir pastanın önden görünüşü önemlidir; ancak arkası da bir o kadar önemlidir bana göre. Kelebekli bir pastanın arkasına kelebek yakalamaya çalışan küçük bir kız figürü koyarak o pasta daha da farklı gösterilebilir.

Orijinal tasarım ve planlama: Siparişin detaylarını iyice anladıktan sonra tasarım için araştırmaya başlayıp, hikaye kitaplarına, dergilere, bazen bir TV programına bakıp, dış dünyada gördüklerimle bir sentez oluşturup en farklı tasarımı yaratmaya, gerçeğine en yakın görünüşü elde etmeye ve pürüzsüz olmasına, tüm bunları yaparken de her aşamayı ayrı planlamaya gayret ediyorum.

Müşteriyi iyi analiz etme: Siparişi alırken içeriği iyice anlamak adına detaylı bir dizi sorudan sonra karşılıklı fikir alışverişleri yaparak neyin daha çok mutlu edeceğini anlıyorum. Pastanın veya büyük boy kurabiyelerin vs sahibi hakkında biraz detaylı bilgi edinmeye çalışıyorum. Neleri sever, birine hediye edecekse ortak anıları nelerdir gibi… Özellikle çocukları iyi tanıdığımı, ürünlerimle onların hayal dünyasına küçük dokunuşlar yapıp mutlu ettiğimi düşünüyorum.

  • cilekilekaramel3Farklı olduğunu düşündüğünüz ürününüz var mı?

İlki, kurabiye evlerimizin farklı olduğunu düşünüyorum. Genellikle yurtdışında yılbaşı, cadılar bayramı gibi zamanlarda  tercih edilen bir ürün. Bizim siparişlerimiz arasında sadece bu özel günlere ait değil, hayallerindeki evi görmek isteyen her yaş grubundan insana ait evler de var. Yapım aşaması hayli zaman alan ama bir o kadar keyifli, her birinde ayrı bir ruh olan tasarımlar ile uğraşmak beni çok mutlu ediyor.

İkincisi; üçleme kurabiye dediğimiz kurabiyelerimiz. Tablo mantığı ile hazırladığımız ve üç kurabiye üzerinde bölerek hazırladığımız modellerdir.

Üçüncüsü;  büyük boy kurabiyelerimiz var. Bu kurabiyeler 16 cm çapında yuvarlak kalıplardan yapılıyor. Üzerlerine istenen hikaye resmediliyor. Örneğin bir yıldönümü hediyesi ise çiftin anıları ile ilgili bilgi toplayıp , özel anlarını kurabiyenin üzerine işliyorum.

  • Evde eşinizin de mutfakla uğraşmaktan keyif aldığı duyumunu aldık:) Çilek ile Karamel’e eşinizin de katkısı oluyor mu?

Doğrudur. Eşim mutfak ile çok ilgilidir. Ailesinde de Arnavut kökeni olduğu için damak zevki oldukça gelişmiştir. Evlendikten sonra birkaç yemek kursuna birlikte gittikten sonra aşçı şapkası ve önlüğü ona çok cazip gelmeye başladı:) Ben kurabiye ile başladığımda kendisi pastacılığın püf noktalarını öğrenmiş ve bana öğretmeye başlamıştı. Şu anda da siparişlerimiz arasında cheesecake, brownie varsa Ozi Baba hazırlıyor.  Kendisi kurumsal hayata devam ettiği için bu tip durumlarda biraz gece mesaisi yapıyor:)

  • cilekilekaramel4“Leziz Sanatlar Uzmanı” ünvanını alma hikayenizi anlatır mısınız? 🙂

Yakın bir arkadaşım İstanbul dışında yaşayan 7 yaşındaki çok yakın olduğu yeğeni kendisini ziyarete gelmeden beni aradı. Bir süre önce ayrı şehirlerde yaşamaya başlayınca ufaklık teyzesine “ Teyze öyle bir yerde oturalım ki, aynı sitenin içinde sen bir evde otur ben de senin camlarını görecek kadar yakın bir evde oturayım ve hep beraber olalım, benim kaplumbağam da olsun bahçemde.” diye hayal kurmaya başladığını anlattı. Ona bir sürpriz hazırlamak istediğinden söz etti ve ikiz villa şeklinde kurabiye ev sipariş etmek istedi.

Ben pasta, cupcake ve kurabiyenin yanısıra kurabiye ev de yapıyorum, çok da keyif alıyorum yaparken. Çünkü çok ince detayları olan, bir mimar gibi ölçüm yapmanızı gerektirecek kadar önemli bir işi var. İnsanların hayallerini somut hale getirebilmek için iyi bir fırsat:)

İkiz villaları gördükten sonra yeğeni kendisininkini yemeye kıyamamış ve teyzesininkini yerken “ Teyze senin bunu yapan arkadaşın tam bir leziz sanatlar uzmanıymış! Hem kurabiyesi çok güzel hem de hayalimdeki evleri yapmış!” demiş ve kendi evini İzmir’e kadar götürmüş:)

  • cilekilekaramel5Tasarladığınız pasta ve kurabiyeler çok yaratıcı ve keyifli. Resim vb. sanatlarla da aranız iyi mi?

Teşekkür ederim. Sanatın her dalıyla izleyici olarak çocukluğumdan beri hep ilgiliydim. Kağıda resim çizmekten daha çok farklı şeyler ortaya koyabiliyordum. Örneğin; çini mürekkebi ve süngerle İstanbul manzarası hazırlamak gibi. Görsel hafızam ve gözlem yeteneğim iyidir. Gördüğüm şeyleri kağıda düzgünce çizmek zor gelirdi ama farklı araçlar kullanarak bir şekilde onu somutlaştır üç boyuta dökerdim. Mesela bir dönem patatesleri kesip biçip kartona yerleştirip gördüğüm yerleri üç boyutlu somut hale getirmeye çalışırdım. Ya da poğaça hamurlarını alıp üç boyutlu objeler hazırlardım. Kızımla birlikte oyun hamurlarını da epeyce kullandım:) Bir de babam Güzel Sanatlar mezunu bir desinatör. Çocukluğum rapido kalemleri, aydinger kağıtları ve çizimler arasında geçti. Gözlemlerimin faydasını şimdi görüyorum sanırım:)

 

  • cilekilekaramel7Bu çalışmalarının dışında atölyeler düzenliyor musunuz?

Hem yetişkinler için hem çocuklar için tek kişilik temel kurabiye veya pasta atölyeleri düzenliyorum. Bazen anneli kızlı gelenler de oluyor:) Bu atölyelerde kurabiye ve pastayı birlikte pişirip, süsleme ve basit modellemeyi de birlite yapıyoruz. Özel dönemlere göre özel modeller belirliyorum. Örneğin yılbaşı döneminde yılbaşı temalı kurabiye /pasta gibi. Yakın zamanda ise anaokullarına bir derslik süre içinde kurabiye süsleme atölyeleri de düzenlemeyi planlıyorum.

  • Alternatif Anne hakkında söylemek istedikleriniz?

Alternatif Anne’yi oldukça uzun zamandır takip ediyorum, genel olarak içeriğini ve yazılan yazıları çok faydalı ve farklı buluyorum. Yapılan önerileri dikkate alıyorum. Öyle ki kendi web sitem olan www.cilekilekaramel.com’ da buzdolabının üzerindeki yanıp sönen kağıda tıkladığınızda açılan Faydalı Linkler bölümünde adresinizi yayınladım:)

 

Tülay Sarı

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Mayıs 2012-Şubat 2014 tarihleri arasında Alternatif Anne'nin içerik yöneciliği ve editörlüğünü yürüttü. Evli ve Kartal isminde bir oğlan annesi. Bebeğinin dünyaya gelmesiyle ara verdiği çalışma hayatının yerini bebeği, kişisel gelişimi ve hobileriyle doldurdu, ardından önceliklerini ve farklı ilgi alanlarını keşfederek kendine bambaşka iş dalları yarattı. Bebeğinin hayatına kattığı ışıltıyla değişen hayata bakış açısı, dünyasını zenginleştirdi. Hayat koşturmasında göremediği kendini, bebeğinin doğumuyla keşfettiğini ve anne olmanın, kişilik gelişimi, hayatı anlama, doğayı fark etme ve yaratıcılık konusunda paha biçilmez bir öğreti olduğunu düşünüyor. Altın çağda çocuklarla olmak istiyor! Çocuk nefes koçu. Halkla ilişkiler yapıyor, eğitim ve etkinlikler organize ediyor, yazı yazıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız