Güncel Kategorisiz Özel Günler Psikolog

Bu yıl kendinizi sevin

Birçok kişi kendini çok iyi tanıdığını zanneder hâlbuki çok az kişi kendisini gerçek anlamda tanır!

kendini sevmekBirçok kişi için farklı beklentileri içinde barındıran yeni bir yılın heyecanı sizin de içinizi sarmış olabilir. Merhaba dediğiniz yeni yıl için size bazı önerilerim olacak;

Gerek fiziksel gerekse psikolojik açıdan sağlıklı bir yıl geçirmek için ilk önerim kendinize zaman ayırmanız. Günümüzde birçok insan oldukça yoğun bir tempoda çalışıyor. Ancak buna rağmen kendisine az da olsa zaman ayırabilen kişiler çok daha fazla mutlu olabiliyor. Sevdiğiniz şarkıları dinlemek, sahilde biraz yürüyüş yapmak, çok sevdiğiniz bir yemeği kendiniz için hazırlamak, uzun zamandır okumak istediğiniz bir kitabı okumak ya da merak ettiğiniz bir filmi izlemek gibi ufak birkaç deneyim kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Sağlınıza özen göstermek bir diğer önerim. Hayatta sahip olduğunuz en büyük zenginliğin sağlığınız olduğunu unutmayın ve bu zenginliğe hak ettiği önemi verin. En azından kurtulmak istediğiniz bir alışkanlığınızdan vazgeçin 2013’te. Sigarayı bırakın ya da daha az alkol alın. Sağlıksız beslenmemeye özen gösterin ya da kambur durmayın.

Sürekli aklınızda dolaşan olumsuz düşüncelerden ve kötü senaryolardan kurtulmaya çalışın. Bunun için en iyi yol, bu olumsuz düşüncelerin neler olduğunun farkına varmak ve onları işinize yarayacak olumlu düşüncelerle değiştirmek.

Eğer hala uğraştığınız bir hobiniz yoksa yeni yıl size keyif verecek bir hobi edinmek için iyi bir başlangıç olabilir.

Tüm dünyayı saran krizlerin etkilerinden siz de payınıza düşeni almış olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki yalnız değilsiniz. Bütün sıkıntıların ve sorunların sizi bulduğuna dair gerçekçi olmayan düşünce tarzından uzaklaşmaya ve kendinizle ilgili gerçekçi planlar yapmaya çalışın. Çözüm bulmakta zorlandığınız sorunlarınız için uzmanlardan yardım almaktan çekinmeyin.

Yeni yılda kendinizi daha yakından tanımaya çalışın. Birçok kişi kendini çok iyi tanıdığını zanneder hâlbuki çok az kişi kendisini gerçek anlamda tanır. İç dünyanızın kapılarını kendinize açın. Duygularınızı düşüncelerinizi farkına varın. Bedeninizin özelliklerini, ruhsal yapınızı tanımaya çalışın. Ani tepkiler mi verirsiniz, çok mu kızarsınız, her şeyi çok mu fazla kafanıza takarsınız ya da olaylara karşı çok mu duyarsızsınız anlamaya çalışın. Duygularınızı ve düşüncelerinizi çok iyi tanırsanız olumsuz duygularınızı denetlemeyi, engellemeyi ve değiştirmeyi başarırsınız.

Yeni yılda daha sağlıklı iletişim kurmayı hedefleyin. Hem kendinizle hem de başkalarıyla sağlıklı iletişim kurmak yaşadığınız birçok sorunu çok daha kolay çözmeniz için size yardımcı olacaktır. Başkalarıyla iletişim kurarken öfke, kaygı, endişe, kötülük, nefret, kin, düşmanlık gibi duygulardan uzaklaşmaya çalışın. Bu duyguların gerek insanlarla ilişkilerinizin gerekse kendi ruh sağlığınız üstünde olumsuz etkileri vardır. İçinizdeki iyi duygular tüm hormonlarınız etkiler. Hormonlarınızdaki olumlu değişiklikler, sinir sisteminin, kalbin ve dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Endorfin ve seretonin salgısı artar, bağışıklık sistemi güçlenir ve bedeniniz birçok hastalığa karşı dayanıklı hale gelir.

Kendinize güvenin ve sahip olduğunuz yeteneklerin farkına varın. Kendi gücüne inanmayanlar mutlu ve başarılı olamazlar çünkü yetersizlik duygusu insanın hevesini kırar ve başarıya ulaşmasını engeller. Bu nedenle kendinize olan güveninizi zedeleyen düşüncelerinizden uzaklaşmaya çalışın.

Kötümserliği ve kendinizi üzmeyi bırakın. Bardağın dolu tarafını görmek kendinizi kandırmak değil kendinizi üzmemeyi tercih etmek ve bardağın boş kısmını doldurmak için ihtiyacınız olan motivasyonu kazanmaktır.

Belki de en önemlisi, herşeyi mükemmel yapmanız gerektiğine dair inançlarınız varsa bunları bir kenara bırakın, olumlu ya da olumsuz, tüm özelliklerinizle kendinizi sevin.

Her yeni başlangıç kendi içinde eşsiz bir heyecanı barındırır. Yeni yılın getirdiği bu heyecanı doya doya yaşayın ve kendinizle ilgili hayata geçirmek istediğiniz değişiklikler için ihtiyacınız olan enerjiyi yeni yıldan almaya çalışın.

Başarılı ve mutlu bir yıl dileğiyle!…

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 30 Aralık 2012 tarihinde yayımlanmıştır.

Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal

ALTERNATİF ANNE ANA DESTEKÇİSİ VE UZMANI | 1981'de doğdu. Çocukken ne olmak istediğinden emin değildi, kararını üniversitede verip hem tarihçi hem de psikolog oldu. Dinlemek,düşünmek ve anlamaya çalışmak üzerine kurulu bir hayatı seçti. Evlendi, ”mükemmel anne” olmak için kendini paralamayan güleryüzlü annelere heveslendi, Deniz’i doğurdu.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Tüm bunların farkında olabilmek ve uygulayabilmek gerçekten çok önemli. Önce kendimiz sağlıklı ve mutlu olmalıyız ki sevdiklerimizi de mutlu edebilelim.
    Yeni hayaller, yeni uğraşlar, yeni umutlar getirsin yeni yıl (:
    Sevgiyle,
    Derya