Eleştiri Gülüş'ün Köşesi Yetişkin Psikolojisi

Bu modern anneler neden gergin?

Safınızı iyi seçin: Hangi anne kutsal? Oluruna bırakan mı, mücadele eden mi?

01Şayet çocuğunu iyi yetiştirmek için okuyan ve araştıran bir anneyseniz, en az bir kez şu tehditkâr söylemle yüz yüze gelmiş olmalısınız:
“Bilinçli anneler, bilinçsiz annelere göre daha sağlıksız çocuk yetiştiriyorlar”.

Organik beslensin sağlıklı olsun, ayakta sallanmasın kendi uyusun, sınırlarını bilsin ayakları yere bassın diye diye çabalarken ürettiğimiz tansiyonun, hem kendimize hem de çocuğumuza zararlı olduğu konuşuluyor. Şayet sorgulayan bir anneyseniz, en az bir kez bu teori kaşısında dehşete kapılıp “Acaba her şeyi oluruna bıraksaydım daha mı iyi olurdu?” diye düşünmüş olmalısınız.

Bugün mahallemde kısa bir yürüyüşe çıktım. Bana korna çalan kamyonun amacının laf atmak olduğunu fark edince bir daha arkama dönüp bakmamaya gayret gösterdim. Yolumu kesip kaldırıma park eden arabayı hoş karşıladım. Sonra, arkasındaki araçları bekletmek suretiyle 6 kişiyi aheste aheste indirdikten sonra hemen oracığa park eden sürücüyü görünce, içime cin kaçtı, sinirleniverdim. Gittim yanına, “Biliyor musunuz bazı ülkelerde yol ortasında yolcu indirenlere ceza kesilir” dedim ve ekledim: “Madem zaten park edecektiniz, yolcular siz park ettikten sonra inseydiler?” Şoför çok nazik çıktı, pek bir şey demedi, ne dediğini de kendi bile anlamadı.
Eve dönerken düşündüm ki bilinçli anne olmak, kurallara uymaya çalışan bir sürücü olarak bu şoförlerle aynı yolda araba kullanmaktan çok farklı değil

02
Annenin önünde iki yol vardır: Oluruna bırakmak ya da direnmek.

Yalnız kahraman…

Mesela, doktor “emzirirken su içirme” der, içirmezsin. Ama öğrenirsin ki kayınvaliden içirivermiş! Mesela sallayarak uyutmamak için kendinle bile mücadele edersin, ama bir bakarsın, teyzen sallıyor. Mesela yürümeye çalışan çocuk düşünce “hiiii düştü!” diye bağırmayın ki düşmekten korkmasın derler. Tepkini kontrol etmek için sen nefessiz kalırsın ama anneanne bağırıverir ve çocuk düşmekten korkar olur. En güvendiğin dağa bile kar yağar: Bir yaşına kadar beyaz şekerle tanıştırmamak için takla attığın bebeğe, o da ne? Doktor uzatıvermiş lolipopu!

Oluruna bırakmak mı, mücadele etmek mi?

Her nesil kendini güncellemeye ve bir önceki nesilden üstün gelmeye güdülenmiştir. Türk annesi bunu aşırı korumacılığıyla ve disiplinsizliğiyle uğraşarak başaracaktır. Bunun için de doğal olarak bir mücadele vermesi gerekir. Önünde iki yol vardır: Oluruna bırakmak ya da direnmek.

  • Oluruna bırakan modern anne, vazgeçişini haklı çıkaran söylem ve kaynaklar bulabildiğini keşfediyor. Çocuk üzerinden kazanç sağlamanın Hipokrat yeminini unutturduğu bu çağda her tür fikri savunan bir uzman bulunabiliyor…
  • Direnen modern anne, anneliği kendini geliştirmek için bir okul olarak görüyor. Öğrendiklerini kocasından başlayarak aile bireylerine aktarmak, onlardan destek almak istiyor. Davranışlarının amacını anlatmak için çabalıyor, ikna olmayanların önüne seçme makaleler koyuyor, onları kendisiyle birlikte iletişim atölyelerine katılmaya, çocuk doktorunu birlikte ziyaret etmeye davet ediyor ki yeni bilgileri birinci ağızdan dinlesinler. Böylelikle annenin “çocuk da kariyer de” yapma yüküne, çevresini eğitme yükü de ekleniyor.
    Bu anneyi kutsamayalım da kimi kutsayalım?
05
En az bir kez, “Acaba her şeyi oluruna bıraksaydım daha mı iyi olurdu?” diye düşünmüş olmalısınız.

Çözüm değil, sorun yüceltiliyor

Ne yazık ki çoğu zaman kutsanan, mücadeleci anne modeli değil, oluruna bırakan anne modeli oluyor. Çocuğuna kendini dramatik şekilde feda eden annenin sırtı sıvazlanıyor. Mücadeleci anne ise “şanslı” kabul ediliyor çünkü “kolay çocuk” oluyor onunkisi! Kolay çocuğun huyu genetiğine ya da şans faktörüne bağlanırken, annesinin günlük hayatta neden stresli olduğuna ise anlam verilemiyor. “Çok gerginsin, bu kadar stres zararlıdır” diyerek annenin kadınlıktan çıktığının, Jeanne d’Arc olmaya soyunduğunun altı çiziliyor.

Annenin stresiyle nasıl mücadele edilir?

Şayet stres anne ve çocuğuna zararlı ise, toplumun ve uzmanların görevi anneye stresli olduğunu söyleyip sakinleşmesini salık vermekten (ve gerginliğini daha fazla arttırmaktan) ziyade, eylemlerini anlamak, yükünü hafifletmek, görevlerini paylaştırmak olmalıdır. Aile içinde babanın çocuk bakımını daha fazla sahiplenmesi, kişisel gelişim yolculuğuna anneyle birlikte çıkması kanımca bu yolda atılabilecek en öncelikli adımdır.

parenting-communication-1Hayırlı gerilimler!

Sevgili modern anne, iyi anne olmak için kendini geliştirmen emek istiyor. Bu zorlayıcı sürece bir de etrafına “cool” görünme çabasını eklemek zorunda değilsin. Geçici gerginliklerin seni yakın vadede daha huzurlu günlere götürdüğünü unutma. Ve emin ol ki çocuğun, harcadığın enerjinin kendi iyiliği için olduğunu herkesten daha iyi hisseder. Sen kendinden emin isen o da sana güven duyar.
Sevgili anne, yeni bilgiler öğrenirken, yanlışlarını düzeltirken yaşadığın sağlıklı bir gerginlik. Sağlıklı olmayan ise, bu emeği göze alamamak ve ondan kaçınmak.

Çocuk sahibi olmak için ehliyet gerekiyor diyorsak, araç kullanmak için de torpilsiz ehliyet gerektiğini not düşerek yazımı bitireyim. 😉

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

3 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Eline ağzına sağlık Gülüş. Aynen senin ifade ettiğin gibi bir “direnen modern anne”yim ve özellikle anneliğimin ilk yılında kendim gibi düşünmeyenlerle mücadele etmekten, onları eğitmeye çalışmaktan yoruldum bıktım. İkinci yılda artık hı hı diyip geçiyorum yorumlara, bildiğimi okuyorum ama diğer insanların çocuğa etkilerine çok da takılmıyorum çünkü fanus içinde kendi doğrumuzla büyüttüğümüz çocuk sosyalleşmeye başlayınca mutlaka diğerlerinin kurallarına uymak, adapte olmak zorunda kalacak ve bocalayacak. Dolayısıyla bence önemli olan yaşam boyu sürdürebileceğimiz bir annelik yaklaşımı benimseyip aslında çocuğun da biz olmadığımızda kendi kendine varolabilmesini sağlama amacı gütmek. En çok da okuduklarımı sentezleyip, içimdeki sesi dinlediğimde doğru yolda hissediyorum ben.. Bu sayede hem ben stressiz, hem çocuk rahat, hem de çevre amaaaan boşver çevreyi 😀

  • modern anne 🙂 olmak yada olmamak
    Doğru olanı yapayım diye uğraşıyorsun ama doğru bazen tek değil,bazen abartıyorsun söylemleri, tecrübeli anneler ( 3 çocuk büyütmüş o daha iyi bilir 😉 ) engeli, bazende en olmadık bir anda sen boşveriyorsun :)))

  • Denge her şeydir. Ama denge, kendini yetiştirmekten ve doğru olanı yapmak için çalışmaktan vazgeçmek olmamalı. “Sürdürülebilir iyi ebeveynlik” prensiplerini yazacağım yakında 😀