Güzellik Psikolog Sağlık Yetişkin Psikolojisi

Botoksla mutluluk oluyormuş!

botox-pretty_62195659Hayatımız boyunca somut ve yüzeysel şeylerle mutlu olunamayacağına inandırıldık. “Parayla mutlu olunmaz” dediler, “Güzellik tek başına işe yaramaz” dediler, “Mutluluğu dışında değil içinde ara” dediler. Aramaktan yorgun düştük. “Sahip olmakla mutlu olunamıyorsa hayatta yapabildiklerimizle mutlu olalım” dedik, standartlarımız yüksek olduğundan onlar da bizi tatmin etmedi. Sonunda depresif takılmaya mahkum olduk.

Şimdi bilim adamları kalkmış, depresyonun kaşların arasına botinilum toksini iğnesi yapılması gibi yüzeysel bir yöntem ile düzelebildiğini iddia ediyorlar. Öyle depresif takılmaktan bahsetmiyorum, bildiğiniz hastalık olan, insanların hayatını karartan depresyonda, botox iğnesi bir iyileşme sağlıyormuş. Gitmişler koca koca dergilerde bu çalışmaları yayınlamışlar.

Şimdi, depresyon özel ilgi alanıma girdiği için hemen merak ettim : Acaba kırışıksız ve genç görününce insan kendini güzel hissediyor, o da moralini mi düzeltiyor? Ama genç ve güzel insanlar da depresyona girebiliyorlar, ayrıca çok iyi örnekler olmakla beraber, herkesin botox ile güzelleştiğinden emin değilim. Migrenleri veya kas hastalıkları nedeniyle acı çekerken botoxla iyileşiyorlar desem, evet sağlık mutluluk için önemlidir ama çalışma öyle değilmiş.

Okuyunca anladım ki, bilim adamları bir kez daha annelerimizin hep bildiği bir şeyin doğruluğunu kanıtlamışlar. “Öyle yüzünü ekşitip durma, kendinin de bizim de içimizi karartacaksın” derdi ya büyükler, sadece son botox araştırmaları değil birçok yeni çalışma annelerimizle aynı görüşte: Nasıl davranırsan öyle hissedersin.

Yüz ifademiz ve vücut dilimiz, beynimiz ve duygularımız ile sürekli yakın bir iletişim içinde. Biz sanıyoruz ki, yüzümüz ve duruşumuz ruh halimizin bir dışa vurumu sadece. Oysa beyin vücut ilişkisi iki yönlü: yani bir süre kızgın, mutsuz bir yüz ifadesi ve beden dili ile durursan, kendini gerçekten mutsuz hissediyorsun veya tam tersine içinden hiç gelmese de gülümser ya da kendinden emin bir duruş takınırsan stresin azalır ve bir süre daha mutlu hissedebilirsin. İşte botox araştırmasında kişilerin üzgün ve kızgın ifade takınmasına engel olarak depresyon puanlarında bir düşme sağlamışlar.

Depresyon gibi ciddi bir durumun tek çaresi kaş çatmamak değil mutlaka ama bu ve benzeri yüzlerce çalışma bize çok önemli bir şey söylüyor: Ne olmak istiyorsan öyle davran. Yüz ifadenle, vücudunla söylediğin şey bir süre sonra gerçek olacak.

Hayatta basit bir gülümsemeyle geçiştirilemeyecek zorluklar var elbet. Ama anlaşılıyor ki gülümsemek sandığımız kadar “basit ve yüzeysel” bir şey değil. Zor bir dünyada yolumuzu bulmaya çalışırken, küçük mutlulukları görüp gülümseyebilirsek, veya en azından sürekli somurtmamayı başarırsak daha iyi hissetmemiz mümkün. Gülümseyin. Burun kıvırdığımız botoks bile depresyona faydalıysa içten bir gülümseme neleri değiştirebilir düşünsenize?

Uzm Dr. Defne Eraslan

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Erişkin Psikiyatristi, Bilişsel Davranışçı Terapist. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, yine Ege Üniversitesinden Psikiyatri Uzmanı ünvanı aldı. Üniversite öğrencileri ile çalıştı, bir süre ilaç sektöründe yöneticilik yaptı. Acıbadem Üniversitesinde Yardımcı Doçentlik yaptıktan sonra şimdi kendi ofisinde çalışıyor, part time öğretim üyeliğine devam ediyor. İki çocuk annesi.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız