Avukat Eleştiri Gülüş'ün Köşesi Yetişkin Psikolojisi

Boşanmanın kuklaları: Anne, baba ve çocuk

Belçikalı baba Serge Charnay
Belçikalı baba Serge Charnay
Belçikalı baba Serge Charnay

Bir boşanma ender olarak medeni koşullar içinde gerçekleşiyor. Ruh sağlığı için hem anneye hem de babaya ihtiyaç duyan çocuk da -ne yazık ki- çekişmeden nasibini alıyor. Ama ben bu yazıda anne ve babanın tutumunun pedagojik yansımalarını değil, verdikleri hukuk mücadelesinin iç yüzünü sorgulamak istiyorum.

2013 yılının Şubat ayında Belçika’nın Nantes bölgesinde bir baba, yerden 30 metre yüksekte bir vinç üzerine çıkıp 4 gün eylem yaptı. İlk bakışta halk onu çok sevdi: Baba, ayrı olduğu eşinden olan iki yaşındaki oğlunu, annesiyle eşit oranda görebilmek istiyordu. Belçika adaleti ise boşanmalarda anneye daha fazla hak tanıyor, babadan nafaka istiyor, velayeti anneye veriyordu (Türkiye’dekinden ne kadar farklı, siz söyleyin). Bu duygusal tablo karşısında medya görevini yaptı ve anne ile baba arasında eşit hak elde etmenin yollarını konuşmaya başladı.

serge-charnayAile Bakanı Dominique Bertinotti, bu işte bir gariplik seziyor gibiydi. Konuyu araştırmak için tüm imkânlarını kullanacağını bildirdi. Bu sırada 400’ü militan 16000 üyesi olan “SOS Papa” isimli Babalar Birliği sesini yükseltti. Onlara göre mağdur olduğu söylenen kadınlara günümüzde erkeklerden çok daha fazla hak tanınıyordu, mağdurlar artık erkeklerdi. “Babaların ödediği nafaka sayesinde anneler sosyal statülerini koruyorlar, çocuğun velayetinin babayla eşit oranda dağıtılmasına bu yüzden karşı çıkıyorlar” diyordu Olivier Besida.

Ama araştırmaların göz önüne serdiği tablo, babaların hayıflanma hakkını azaltıyordu: Bahsedilen nafaka, Belçika’da çoğu boşanmış annenin eline zaten geçmeyebiliyor: 2013 yılında nafakaların %40’ı hemen hiç ödenmemiş durumda. Yine bir istatistiğe göre çocuğuyla yalnız yaşayan annelerin, yoksulluktan en çok nasibini alan kesim içinde bulunduğu görülüyor.

Yoksulluk sınırında kalan boşanmış anneler için maddi yardım elbette öncelikli bir ihtiyaç. Öte yandan, acaba anneler sadece para için mi çocuğun velayetini almaya bu kadar istekliler?

serge-charnay2
“Cinsiyetçi hukuk”

BU BABALAR KADIN DÜŞMANI MI?

“Evli kaldıkları süre içinde çocuğun eğitimine ve bakımına gönüllü olarak kendini adayan, bu uğurda kariyerini ve maddi konumunu da kaybetmeyi kabul eden kişi anne oluyor” diyor ‘Aile Terkine Hayır’ Kuruluşundan Marie ve ekliyor “Nafaka vermemek, babanın eski karısı üzerinde hala bir hâkimiyet kurmasını sağlıyor”.

Gazeteci Emeline Le Naour, bu aktivist babaların bazı gerçekleri göz ardı ettiklerini, çocuklarının ruh sağlığıyla oynamayı göze alarak kurban rolünü oynamalarının arkasında ise gerçek bir kadın düşmanlığının yattığı görüşünde…

BOŞANINCA MADDİ DEĞERİ ORTAYA ÇIKAN ANNELİK!

Benim ne düşündüğümü soracak olursanız, önce derin bir iç çekiyorum. İlk olarak Belçikalı gazetecinin haksız olduğunu düşünmek isterim. Kadın ya da erkek düşmanı olacak kadar ruh dengesi bozuk insanların asla evlenmemelerini ve -hele- çocuk sahibi olmamalarını dilerim.

Sonra da “primary caregiver” denen ebeveynin ne kadar ciddi maddi ve manevi desteğe ihtiyacı olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Görüyoruz ki adalet ve yönetim sistemi anneliğin (çocuğa harcanan emeğin) bedelini -eğer bedel buysa- bunu boşanmada ödüyor! Ne yazık! Burada hatayı kadınların ya da erkeklerin huylarında, haklarında aramaktansa annelerin göğüsledikleri kayıpları karşılamayan, onları yoksulluk sınırında yaşamaya mahkum eden sistemde aramak bana daha mantıklı geliyor. Ne de olsa erkekleri kadın düşmanı, kadınları erkek düşmanı yapan sistemin kendisi…

Bence çözüm, bir kez daha, çocuğun bakım ve eğitim yükünün anne ile baba arasında eşit dağıtılması olurdu. Ama bu hangi ailede ne kadar gerçekleşir, ne zaman gerçekleşir, bilinmez.

Dipnot: Serge Charnay, geçtiğimiz günlerde çocuğunu annesinden kaçırmaktan 4 ay hapse mahkum edilmiş…

Kaynak: http://madame.lefigaro.fr/societe/derriere-bataille-pour-garde-alternee-ces-peres-anti-femmes-070214-686402

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız