Teknoloji

Bisiklet her çocuğun hakkıdır!(?) Peki ya Ipad?

Karne hediyesi’ denen kavrama karşıyım!

Bence bu kavramda ‘sevgililer günü’ , ‘anneler günü’ , ‘… günü ‘ vb.leri gibi müthiş bir ticari buluş.

O günler yetmemiş olsa gerek ki; ‘Alışveriş günleri ‘ de yapar oldu ya şehirler…

Al al bitmiyor!

Hele de bu teknoloji çağında, her gün ‘alınacak’ yeni şeyler mutlaka çıkıyor!

Geçen sene bisiklet alındı Elif’e. Karşı çıktığım nokta seçilen bisikletti! 6 yaşındaki bir kız çocuğun bisikletinin süslü püslü olması elbette hoş. Lakin sırf o resimlere fazladan 150 TL ödemek beni gerdi.

Bisiklet şimdi bodrum katında. Tekerinin şişmesi bekleniyor. Bilmem geçen yaz boyu 20 kez   binmiş midir? Genelde arkadaşlarının ‘resimsiz’ bisikletlerine keyifle binerek geçirdi yazı.

Sonra babası bir raket aldı. Rakete karşı değilim. Lakin evde onca tenis topu (çocuklara özel), kasket, saç bandı, kolluk varken, bunları takım olarak sunan ‘pazarlama harikası ambalaj’a fazladan 100 TL ödedik. Beni gerdi. Hem de evde zaten raketi olmasına rağmen yapılan ekstra bir masraftı benim için.

Geçen sene belki 20, belki 25 kez oynadı o raketle. Eline ağır geldi. Eski raketi ile oynadı genelde. Topları 1-2 kez kullandı. Saç bandını hiiiiç takmadı. Şapkayı bu sene kullanmaya başladı. O da arada sırada.

Seneye paten alın olur mu dedi? Bir şey demedim. Alsam da bunun adı ‘karne hediyesi’ olmazdı. Bisiklet, paten, raket… Hepsi spor amaçlı kullanılan nesneler sonuçta.

Bu sene paten almadım! Öncelikle 4 tekerden 2 tekere geçmesi lazım kanımca. Dengeyi kısmen öğrensin sonra paten… O da belki…

Peki ya Ipad?

Bu kökünden karşı olduğum nokta! 7 Yaşındaki bir çocuğa Ipad alınca ne olacak ki? Bahsi geçen alet 1500 TL ortalama fiyatı… Hani oyun oynayacak vs. için çocuk versiyonları var 200-300’e ki onlara da karşıyım!

Gözümde E.T. resmi canlanıyor. Başparmak ve İşaret parmağı upuzun.  Yakında bizde evrim geçireceğiz zaten. Ipad-Iphone sayesinde bu iki parmağımız uzayıp gidecek.

Ha birde bir araştırma okudum geçenlerde. 20 Aylık bebeklere BLACKBERRY tutuşturmuşlar. Bebecikler Iphonedaki gibi parmaklarını ekranda kaydırıp durmuşlar. Ekran değişmeyince de fırlatıp atmışlar telefonu. ‘Bu araştırmayı acep kimler finanse etti?’ yi bir kenara öteleyip aşağıdaki linklere tık tık yapmanızı tavsiye ediyorum.

Günün belli saatleri oynasın konusuna da mesafeli yaklaşan ‘bana’ sormazlar mı…be kadın sen örnek olsana çocuklarına diye. Ah ki ne ah…Aklı olan bana da versin.. Bu konuda ki düşünceleriniz ne?

http://www.dailymotion.com/video/xhqh8m_ipad-bebek-oyuncayy-oldu_tech

 

http://www.melikesimsek.com/2011/10/iphone-ask.html

 

Devrim Şahin Atılkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | 7 yıl bankacılık yaptıktan sonra tam müdür olacakken istifa etmiş, adının aksine gelenekselci, dünyalar güzeli Elif Vera ve Zeynep’in annesi. Sihirli 40 Hafta adlı kitabın yazarı, drama eğitmenliği eğitiminin öğrencisi, gönüllü emzirme rehberi, Emzirme Reformu aktivisti. Kadın istihdamı arttıracak iş projeleri konusunda girişimcilik ödülü sahibi. Kızları, büyüdüklerinde annelerinin kurduğu VeraZeyn’e müdür olma hayali kuruyor. VeraZeyn; hayatınıza küçük dokunuşlarla yüzünüzde kocaman bir gülümseme oluşturmayı amaç edinmiş bir mutluluk kurumu. Hayatlarına çocuk ekleyen aileler için pratik çözümler üretmeye çalışıyor…

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Ah Devrim ah, keşke anneler bazı konularda aynı şekilde davranabilseler. Geçen yıl babamın evinde kendime işim sebebiyle (biliyorsun işim internet üzerinde) iPad alsam mı almasam mı diye düşünedururken, 14 yaşındaki kardeşim bana “dur sana karar vermene yardım edeyim” dedi ve dolaplarından önce bir iphone, sonra bir Samsung Galaxy, sonra yine başka bir hibrid bir şey çıkardı ve donmuş bakışlarım altında bana her birinin meziyetlerini anlatmaya başladı. Gerçekten kafa karıştırıcı bir durum!