Gülüş'ün Köşesi İş Hayatı Kadın Yetişkin Psikolojisi

Bir sonraki sahnem: İşe giden anne

Aynı gökyüzünün altında tekrar tekrar aynı heyecanı duyabilir miyiz?

13339649_gAnne olmaktan korkardım eskiden. Bir bebekten, bir çocuktan, bir öğrenciden sorumlu olmak, onun esenliği için hayat boyu çabalamak, ne tuhaf bir amaçtı! İnsanlar neden sevdikleri işlere odaklanmak yerine yaşam kalitelerini çocuk yaparak riske atarlardı ki? Bu dünyada yeterince dert mi yoktu?

Sonra, bir yaz gecesi eşimle kumsaldaki şezlonglara uzanmış yıldızları seyrederken, “Ne güzeller değil mi?” dedi bana. Aklımdan geçeni kendisine söylemeye utandım. “Çok sıkıcılar” diyecektim çünkü!
İnsan hiç güzel bir yaz gecesinden, romantizmden, özgürlükten, yıldızlardan sıkılır mı?
29 yaşımda hayattan çok güzel şeyler almıştım, pek çok hayalimi gerçekleştirmiştim. Ama aynı hayalleri bir daha, bir daha gerçekleştirmenin, yıldızlar altında bir daha, bir daha uzanıp yatmanın tadı aynı değildi.
Söylemeye utanıyordum ama, hayatımın ikinci perdesine geçmek istiyordum…

Anne olacağımı öğrendiğimde ikinci perdenin bu olduğunu anladım. Zamanımın büyük bir kısmını da anneliğe adamak istedim. Benim gözümde medeniyetin en önemli ihtiyacı eğitim, çocukluğun en önemli ihtiyacı da onlara güzel bir hayat vizyonu sunmak için mesai harcayan bir ebeveyn idi.

Biraz inadım, biraz da şansım sayesinde yıllarca evden çalışan anne olmayı başardım. Yazarlık, editörlük, çevirmenlik ve iletişim atölyeleri sayesinde bir yandan hayatımı idame ettirirken bir yandan da kendim için yapabileceğim en güzel şeyi yaptım: Alternatif Anne çatısı altında akıllı anneleri ve deneyimli uzmanları buluşturdum, onları kendi geniş ailem yaptım. Bu güzel çevreyi kazandıktan sonra seminerler, akademik paneller, pilot dergi, radyo ve TV programları ile başka büyük hayallerimi gerçekleştirdim. Güvenilir bilgileri annelere ulaştırmaya, birilerinin hayatında olumlu dönüşümler yaratmaya uğraşırken, bir de baktım ki en çok kendimi dönüştürmüşüm.

Artık anne olmak beni korkutmuyor. Ama “sadece anne” kalmaktan korkuyorum.
Öğrendiklerim bana gösterdi ki “sadece anne” olmak ne bana, ne de çocuklarıma iyi gelecek.

Geçtiğimiz hafta sonu Alternatif Anne’nin 6. yılını kutladık. Ankara’daki ilk kutlamanın ardından İstanbul’a uçtum . Bu harika günlerin ardından bir telefon geldi: Harika bir kuruma İletişim Uzmanı olarak atanmıştım. Hemen gelip işbaşı yapmam bekleniyordu!

Ne olduğumu anlayamadan kendimi “tam zamanlı çalışan anne” konumunda buldum. Yardımcımızı üç yarım günden beş yarım güne çıkarmamız, sabah çocukları servise bindirecek birini bulmamız birkaç saat sürdü.
Peki, ya hasta olurlarsa ne olacaktı? “Onu o zaman düşüneceksin” dedi deneyimli çalışan anneler.
Peki, yaz tatilinde ne yapacaklardı? “Onu da okullar kapanırken düşün” dedi deneyimli çalışan anneler!

Alternatif Anne bana çok güzel şeyler verdi. Ondan daha fazlasını istemek için, benim de ona daha fazlasını sunmam gerekir. Aynı yazıları bir daha, bir daha yazmanın, yıldızlar altına bir daha, bir daha uzanmanın tadı aynı olmaz…

Sanırım hayatımın üçüncü perdesine geçiyorum…

“Çalışan annenin yaz tatili, sömestr tatili, kar tatili kâbusuna hoş geldin! Oğlumu büyütürken en sıkıntı çektiğim dönemlerdi. Onlar da geçti… Başta zorlanacaksın ama çocukların evde yalnız kalabildiği ve kendilerine yetmeye başladıklarında, “ne iyi yapmışım!” diyeceksin.”
– Sevgili arkadaşım Emine Mine’nin mail’inden 🙂

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • AAAH! Ah! Yaramı deştin Gülüş. Ben hep çalıştım Gülüş. Bir yardımcım da yoktu, hala da öyle. Ev, iş ve çocuklar arasında koşturmacayla geçti yıllarım. Sabahın köründe çık, akşam gel yemek yap, çocuklarla ilgilen. Hasta oldular, rapor al. Özel kreşler tüm yıl açık ALLAH’tan o yüzden çok tatil korkum olmadı. Ama anne ve kayınvalide desteğim de olmadan kendimi bildim bileli yalnız bir anne, doğuma bile yalnız gidip doğurmuş bir anne olarak sana tavsiyem şu: Hiç gerilme, su akar yolunu bulur. Uzun vadeli planlardan ziyade kısa vadeli planlar hayat kurtarır. Çünkü hiç birşey planladığımız gibi olmuyor. Yeter ki gerçekten de, Sağlık olsun ..