Alternatif Baba Kategorisiz

Bir baba düşünün…

Bir baba düşünün, çocuklarının en büyük şansı olsun. Babalar günü kutlu olsun!

dad-1125002_640Bir baba düşünün şimdi.

Çocuklarına karşı oldukça sabırlı, herkese tahammülsüz davranabileceği en zor anlarında, çocuklarına karşı tam tersine oldukça tahammüllü olabilen, Peygamber sabrı tabirinin dilimize yerleşmesine vesile, sabr-ı cemil, taş olsa çatlamayacak bir baba olsun bu.

Bir baba düşünün.

Çocuklarını sabahlara kadar dinlemeye hazır, ağızlarından çıkacak her kelimeyi büyük bir hevesle bekleyen, ne söyleyecek şimdi, beni nasıl şaşırtacak diye gözlerini açmış dikkatle yavrusunu izleyen bir baba. Söylediklerini dinlerken düşünen, düşünürken kendinden geçip, bir kez daha dinlemek, duymak isteyen yavrusunu.

Bir baba düşünün.

Her zaman empati kuran, çocuklarının olumsuz davranışlarını anlamlandırırken empatiyi kendine rehber seçmiş, çocuğunun duygularını anlamaya odaklı bir baba olsun.

Bir baba düşünün.

Çocuğunun bıkıp usanmadan sorduğu sayısız soruyu, büyük bir sabırla cevaplamaya çalışan, bunu yaparken özenli kelimeleri seçen ve verdiği cevabın çocuk nezdinde çok büyük anlam ifade ettiğini bilen bir baba.

Bir baba düşünün..

Adaleti asla elden bırakmayan, adeta bir adalet timsali, çocuklarının hakkını gözeten bir baba olsun bu.

Bir baba düşünün.

Şefkatinin en üst sınırını çocuklarına vermek için zorlayan, onları üzecek davranışlardan kaçınıp, hep kalplerine ve duygu dünyalarına hitap etmeye çalışan bir baba.

Bir baba düşünün.

Yeri geldiğinde çocuklarıyla bir arkadaş gibi sohbet etmeyi, oyun oynamayı en büyük keyfi haline getiren bir baba.

Bir baba düşünün.

Çocuklarını daha fazla nasıl faydalı olabilirim diye kendini her konuda eğitmeye, geliştirmeye çalışan bir baba.

Bir baba düşünün.

Çocuklarının beslenmesinden eğitimine kadar her şeyiyle itina ile ilgilenen, hastalansa annesinden önce uyanıp başında bekleyen, açken yediren, pisken yıkayan. Ve bunlardan hiç gocunmadan keyfini hissetmeye çalışan bir baba.

 Bir baba düşünün.

Çocukları tarafından eve gelmesi hasretle beklenilen, içeri adım attığında boynuna sarılan çocuklarının hepsini gülümsemesi ve sevgisiyle kucağına alıp onlarla öpüşüp, koklaşan bir baba.

Bir baba düşünün.

Çocuklarını mutlu etmenin, onların annelerini sevmekten geçtiğinin bilince olup, anneye her türlü yardımda bulunarak, tabiri caizse onun “eli-kolu” haline gelmiş bir baba. Hem fiziksel, hem psikolojik desteğini, çocuklarının annelerinin üzerinden hiçbir zaman çekmeyen bir baba…

Ve bir baba düşünün, çocuklarının en büyük şansı olsun.

İşte öyle babalara selam olsun.

Babalar günü kutlu olsun!

 

 

 

 

 

 

Ayşegül Uysal

1982 Giresun doğumlu. İşetme mezunu, tipik bir Karadeniz kadını. Çocuklarının olacağını öğrendikten sonra tam bir ar-ge elemanına dönüşüp, araştırma-uygulama-sonuçlandırma üçgeniyle boğuşmaya başlayan, çocuklar için "daha iyisi ne olabilir" e takık, üretmeyi, yazmayı, okumayı, yeni yerler ve yeni insanlar görmeyi seven, deli-dolu , çalışan bir anne. En hassas konu çocuklar... STK faaliyetleri içerisinde... 3 çocuklu bir hayatın dezavantajlarını avantaja dönüştürmeye çalışmakla meşgul.
Çocuklarına bırakabileceği her ne varsa onun peşinden koşturmaya hazır. Hayatımı çocuklardan önce ve sonra diye ayırsam, onların var olduğu kısımda yeniden doğduğum aşikar..

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız