Çocuk Sağlığı Diş Doktoru

Biberon Çürüğü

Kızımın dişlerindeki beyaz lekelerin tortu değil çürük başlangıcı olduğunu öğrendiğimizde henüz 21 aylıktı. Adının “Biberon Çürüğü” olduğunu öğrendiğimiz bu çürükle ilgili görsellere baktığımda dünya başıma yıkıldı.

“Biberon Çürüğü” denilen şeyin kahverengi ve sarı renkte olmasının nedeninin farklı bir çürük olmasından ileri gelmediğini, küçük bebeklerin dişleri henüz yumuşak dokuda olduğu için bizim bildiğimiz siyah çürükler şeklinde değil bu şekilde ilerlediğini çok geç öğrendim. Ayrıca araştırmalarım gösterdi ki konunun biberonla hiç alakası yoktu. Biberon alan bebeklerde de almayan bebeklerde de görülebiliyordu.

images-3

Biberon çürüğü başlangıcı

Ne yazık ki genellikle bu çürükler dişleri eritiyor zayıflatıyor ve sonunda dişlerin (özellikle üst ön dişler) kırılmasıyla sonuçlanıyordu. Bu sebeple erken diş kaybı yaşayan bebeklerle ilgili pek çok yorum okudum. Dişleri uzun süre eksik olan çocukların psikolojik olarak olumsuz etkilendiğini, yeni dişlerin yamuk çıktığını ve ortodontik tedavinin kaçınılmaz olduğunu hatta azı dişlere de yayılan bu çürük sebebiyle pek çok bebeğin dişlerini erken yaşta kaybettiğini ve bu sebeple düzgün beslenemediğini araştırmalarım sonucunda öğrendim. Bu bilgilerin pek çoğunu da yabancı kaynaklardan edindim. Zira ülkemizde bu konuda yeterli çalışma ve yayın yapılmamıştı.

images-4

İlerlemiş biberon çürüğü

Bu süreç içersinde öğrendiğim bir diğer şey ise konuya hakim pedodontistlerin sayıca azlığı idi. “Biberon Çürüğü” deyimini duymamış pek çok diş hekimi ile karşılaştım. Üstelik pek çoğu “Bunlar geçici dişler nasıl olsa, yapacak bir şey yok” şeklinde yaklaşıyorlardı konuya.

Ben ne yazık ki bu kadar rahat olamazdım. Bebeğimin çürük bir diş sebebiyle acı çekmesi ve beslenememesi fikri bile beni harekete geçirmeye yetti de arttı bile.

Kızımı bir ay içersinde birkaç pedodontiste gösterdikten sonra –ki bu süreç içersinde çürükler hızlı bir şekilde ilerlemeye devam etti- bu konuda en tecrübeli doktorların çalıştığını öğrendiğim Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Pedodonti Kliniğinde tedavisini yaptırmaya karar verdik.

TEDAVİ SÜRECİ

Size ne ifade ediyor bilemiyorum ama bizim için tedavi “2,5 saat sürecek ve genel anestezi altında yapılacak dolgu işlemleri” anlamına geliyordu. Bunu duyduğumda dehşete kapıldığımı tahmin edersiniz. Henüz iki yaşında bile olmayan bir bebeğin 2,5 saat anestezi alacak olmasının ne gibi sonuçları olabilirdi kestiremiyordum. “Hayati” olmayan bir işlem için anestezinin risklerini almak ne derece doğru bir davranış olurdu? Emin olamıyordum.

Öncelikle bizimle aynı sıkıntıyı yaşamış, halimizden anlayacak birilerini aramaya başladım. Bulmam çok kolay olmadıysa da sonunda bir arkadaşımdan oğlu ile yaşadıkları benzer sorunu dinledim. İlk başta tedavi ettirilmemesi sebebiyle 3 yaşında kırılan dişlerinin köklerini çektirmek için kısa bir süre içersinde maalesef yine genel anestezi ile bir operasyon olacaktı. Sanıyorum bundan kaçış yoktu.

Henüz ilerlemeden yaptırmak ya da “hayati” boyuta geldiğinde yaptırmak arasında bir tercih yapmam gerekiyormuş hissine kapıldım ve eşimle beraber fazla uzatmadan dolguları yaptırmaya karar verdik.

Bu  tedavinin gerekliliğine ikna olduktan sonra kızım 2 yaşını doldurur doldurmaz, üstelik pek çok dişi henüz çıkmamışken tedavisini yaptırdık.

Herşeyden önce hastane seçimimizin yerinde olmuştu. Zira bu konuda en tecrübeli hekimleri araştırdığıızda karşımıza tek bir adres çıkıyordu: Yeditepe Üniversitesi Hastanesi. Ayrıca hastanenin konuya gösterdiği hassasiyet bize güven verdi. Operasyondan 1 hafta önce çocuk anestezisyeni ile görüştürüldük o aklımızdaki tüm soruları cevapladı ve içimizi rahatlattı.

Operasyon günü ise herşey profesyonelce, kolaylıkla halloldu. Kızımı anesteziye almadan önce yanımızda sedatif bir fitil yapıldı ve kızım baygın haldeyken ameliyat odasına götürdüler. Uyanırken ise yanında olma şansı bulduk. Dolayısıyla 2 yaşına bile gelmemiş bebeğimizin bu sıradışı sürecinde yanında olabilmek bizi çok rahatlattı.

Aynı zamanda operasyon sırasında, doğru bir karar verdiğimizi anladım. Çünkü bizimle birlikte sadece o gün orada zamanında tedavi edilmeyen çürükler sebebiyle acı çeken ve eninde sonunda dişlerini erkenden çektirmek zorunda kalan pek çok çocuk ve onların aileleri ile tanışma fırsatı buldum. Hepsinin zamanında “nasıl olsa bunlar geçici dişler, değişecek” diye düşündükleri için pişmanlık duyduklarını gördüm, çocuklar ise sancı ve korku içindeydi. Bir kez daha doğru kararı verdiğime inandım ve sonunda kızım operasyondan hiçbir komplikasyon olmadan çıktığında adeta üzerimden büyük bir yük kalktı.

Anestezi almış olmasından dolayı hiçbir sorun yaşamadık. Sadece bir gün süren tatsızlığı haricinde bir sıkıntısı olmadı, herhangi bir çekim veya kanal tedavisi gerekmediği için sonrasında yemekle ilgili de herhangi bir problem yaşamadık.

Operasyonun üzerinden hemen hemen 1 yıl geçti. O günden bu yana dişlerinin bakımına elbette ekstra hassasiyet gösteriyor ve fırçalamayı aksatmıyoruz. Bugün çürüklerinin ilerlememiş ve yeni çıkan dişlere yayılmamış olması beni çok mutlu ediyor. Kalıcı dişlerinin zamanı gelinceye kadar bu dişlerin sağlıklı bir şekilde ağzında kalması ise en büyük temennim.

Bu süreci yaşayan, ya da benimle benzer endişelere kapılan annelere destek olması adına Facebook’ta bir de grup kurdum. Adı Biberon Çürüğü. Çevrenizde benzer sıkıntıları olan kişiler varsa bu kanala yönlendirmenizi rica ederim.

Dilerim hiç 23kimse çocuğunun salığıyla sınanmaz.

Gülce Erhan

 

 

 

 

Gülce Erhan

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız