Beslenme Diyetisyen Kategorisiz

Besinleri nasıl algılıyoruz

Plan yapmadan alışverişe çıkmak sağlığımızı kötü etkiliyor

shopping-879498_640Akşam yemeğinde makarnanın yanına mor renkli bir ketçap alır mısınız?

Hayır yanlış okumadınız, mor ketçap, hatta yeşili bile var. Uluslararası bir markanın ketçapları bir dönem çocuklara özel yeniden tasarlanan ketçap ile çocukların dikkatini çekmeye çalışarak satışlarını arttırmayı hedeflemişti. Tadı aynı olsa da farklı renkteki ketçaplar çocukların ketçap algısını değiştirip onları daha sık ketçap kullanmaya teşvik etme amacı ile düşünüldü. Tabi ki bu serüven çok uzun sürmedi ve 3 yıl süren bu proje sona erdi.

Burada müşteri tarafında olan bizler gerçekten neye ihtiyacımız olduğunu iyi bilmeliyiz. Eğer alışverişe giderken bir plan yapmadan giderseniz kendinizi bunun gibi birçok iyi pazarlanmış ürünün içerisinde kaybolmuş bulabilirsiniz. Sonucunda ise ne olacağını söyleyeyim, ihtiyacınız olmayan bir gıdayı daha eve alarak kimi zaman kilonuzu kimi zaman sağlığınızı riske atacaksınız.

Karşınızdaki firmalar çok profesyoneller ve sizi sizden daha iyi tanıyarak nasıl ve neye göre tercihler yaptığınızı çok iyi biliyorlar. Buna örnek vermek gerekirse ilgili firma ketçaplarının çocuklar tarafından tüketilmesini kolaylaştırma/arttırma adına uzunca bir süre gözlem yapıp aslında normal boyuttaki şişelerin çocuklara büyük geldiğini ve annelerinden destek aldıklarını saptamışlar. Bunu fark eden firma hemen işe el atıyor ve çocukların eline uygun küçük sevimli şişeler tasarlamaya başlıyor.

Eğer gıda firmaları size en kurnazca satışı yapmak için derslerine çalışıyorsa sizin de kendinizi koruyabilmek ya da en doğru gıdayı seçebilmek adına dersinize çalışmanız gerekiyor. Tüketeceğimiz gıdaları iyi bilmeniz/tanımamız gerekiyor.

 

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Kıbrıs doğumlu Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, 2010 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. Nişantaşı’ndaki özel bir beslenme ve eğitim danışmanlığı ofisi dahil olmak üzere, çeşitli hastane ve kurumlarda stajyer diyetsiyen olarak görev yaptı. 2011 yılında İngiltere'nin Chester Üniversitesi - Egzersiz ve Beslenme Bilimi (University of Chester - Exercise & Nutrition Science) lisansüstü programını tamamlayan Kürüm, Egzersiz/Sporcu Beslenmesi konusunda yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi alan Türkiye’deki tek diyetisyendir. 2012-2013 arasında Essporto-Health and Fitness Club’da danışmanlık yapan Kürüm, bugün Nişantaşı'nda kendi ofisinde danışmanlık hizmeti vermektedir.
www.orcunkurum.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız