Bebek Kategorisiz

Bebeğiyle oyun anıları biriktirmek isteyenlere-3 (6-9ay)

6-9 aylık bebeğinizle oynayabileceğiniz harika oyunlar:

mother-1171569_6406-9 AY

Yavru karıncalarımızdan beklenen gelişim göstergeleri;

7.AY

 • Oyuncağı bir elinden diğerine geçirir.
 • İki eline iki nesne alıp birbirine vurarak ses çıkarır.
 • Desteksiz oturur.
 • Yere düşen oyuncağı izler.
 • Temel kelimelere benzer heceler çıkarır.
 • Aynadaki görüntüsüne uzanır.
 • Ce ee oyunu oynar.
 • Yapılan hareketi taklit eder.

8.AY

 • El ve dizleri üzerinde emekler.
 • Başparmağı ve ya herhangi bir parmakla nesneleri kavrar.
 • Bir kabın içerisine nesneleri atar.
 • İki elinde birer nesne varken, birisini bırakıp üçüncüyü alır.
 • Gözünün önünden kaybolan nesneyi arar.
 • İlgi çekmek için değişik sesler çıkarır.
 • Kucağa alınmak için kolunu uzatır.

9.AY

 • Sırt üstünden oturur duruma geçer.
 • Eşyalara tutunarak ayağa kalkar.
 • Kutunun içinden küçük nesneleri boşaltır.
 • Baş ve işaret parmağıyla küçük nesneleri kavrar.
 • Elindeki nesneyi istendiğinde verir.
 • Örtünün altında saklanan fakat ucu görünen nesneyi bulur.
 • Kendisini ve başkasını aynada ayırt eder.
 • Baş baş ve gel gel yapar.

Bu aylarda bebeğiniz öyle ya da böyle kendini ifade etmeye başlayacaktır. Hece tekrarları artık anlamlanmaya başlayacaktır. Artık etkileri ve tepkileri daha nettir. Ellerini daha iyi kullanır. İlgi çekmeyi iyi bilir. Tabi anneye babaya bağlılık artar. Pekiştirme ve ödül her zaman olduğu gibi önemlidir. Pekiştirmelerimiz aferin, alkış, sarılma gibi onure edici davranışlardır. Bu dönemde de bay bay, baş baş, güle güle, gel gel gibi kelime ve eylem birleştirici hem klasikleşmiş hem de önemli bu aktiviteleri yapmaya devam etmeliyiz. Bebeğimiz, aslında tüm çocuklar taklit ederek öğrenirler; kitap sayfası çevirmenizi, alkışlamayı, kaşık tutmayı, yemek yemeyi … Yaptığınız her davranışı açıklayarak yapmanızda fayda var. Aranızdaki iletişimin güçlenmesinde, birbirinizi anlayıp dinlemenizde bu zamanlar temellerin atıldığı zamanlardır.

Söyleyeceklerime ek olarak size sunacağım oyunlarım var .

 

RİTM ÇUBUKLARI

Tahta kaşıkları ritm çubuğu olarak kullanabilirsiniz. Oklavayı da kestirip zımparalatarak ritm çubuklarınızı elde edebilirsiniz. Minik müzisyeniniz birlikte sesler çıkarmayı sevecektir.

BOWLİNG

Boş ya da dolu su şişelerini küçük topla devirmek bu aylarda bebeklerimizin seveceği oyunlardan olacaktır. Su şişelerinin içerisine koyacağınız mercimek, nohut gibi bakliyatlarla hem marakasa da çevirebileceğiniz bir müzik aletiniz olur.

HAYDİ BUL KARTLARI

Fon kartonundan kesip katlayarak elde edeceğiniz kartların içine nesne resimleri yapıştırarak bebeğinizin merak edip bakmasını sağlayabilirsiniz. Siz de “altında ne var?, haydi bul bakalım !” diyerek nesneleri tanıtabilirsiniz.

HEDİYE PAKETLERİ

Bebeğinize gelen hediyeleri bu aylardan itibaren onun açmaya çalışmasına izin verin. Hatta evdeki birçok şeyi paketleyerek ona sunun. Bebeğinizin paketleri açmaya çalışması hedefe yönelmesine destek sağlayacaktır. El göz koordinasyonu için de keyifli bir etkinlik olan bu çalışma paketlerin verdiği ses dolayısıyla da bebeğinizin hoşuna gidecektir.

ELİMDE, CEBİMDE NE VAR ?

Torbanızda, elinizde, cebinizde, poşetinizde olan nesneyi bebeğinizle sohbet ederek bulabilir ve ona anlatabilirsiniz. Nesneyi göstererek daha sonra avucunuzda sakladığınızda hangi elimde? Sorusunu yönelterek nesne devamlılığını geliştirmesine destek olabilirsiniz.

BENİM YOLUM

Adımlarının izlerini çıkarmak hem kalıcı bir anı olur hem de eğlenceli bir etkinlik sizler için. Beyaz fon kartonlarını birbirine bantlayarak bir yürüyüş yolu oluşturun. Bebeğinizin minik ayaklarını parmak boyasıyla boyadıktan sonra hazırladığınız yolda iz çıakrması için yürütebilir, üzerinde durdurabilirsiniz.

KABLOLAR- YUMAKLAR

Teknoloji çağında olmamızı sonucu olarak evlerimizde bir yığın kablo var. Bunları birbirine dolayıp ya da öylece bebeğinize verin ve uğraşmasını izleyin. Kim bilir kaç dakika boyunca çözümleme yapmaya çalışacaktır. Kablolara alternatif olarak da yumaklar kullanılabilir.

FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Anne, baba, dede, nine, kardeş fotoğraflarını bir albüm yaparak bebeğinize tanıtın.

MANDALLAR- TAHTALAR- MAKARALAR

Çamaşır ipine takacağınız mandallar ya da mandallarla birlikte asacağınız çamaşırları almaya çalışmaya bebeğiniz bayılacaktır. Bu aylarda çabalayarak, çekerek çıkartacağı kıyafetler; bir sonraki aşama olan işaret parmağını ve başparmağını kullandığı zamanlarda yerini bilinçli mandalları çıkarmaya bırakacaktır.

Tahtalar; hani şu devirmece oyunu için kullanılan küçük kısa, kimi renkli kimi renksiz tahtalar. O tahtalar bebeğiniz için her şey olabilir ve uzunca zaman kullanabilirsiniz.

Boş makaraları da kimi zaman kule yapmak için kimi zaman da deliğinden ip geçirmek için kullanabilirsiniz.

DALDAN ELMA TOPLAMA

Odamıza ipimizi gerelim. İplere kâğıttan hazırladığımız elmaları sarkıtalım. Bebeğimiz eğer emekliyorsa ipi ona göre ayarlayalım eğer ayağa kalktıysa ip boyunu biraz daha yüksek tutabiliriz. Miniğimiz her şekilde elmaları toplamaya çalışsın. Elmaları yalnızca kağıt üzerinde bir resimle betimleyebileceğiniz gibi gazeteleri buruşturarak da yapabilirsiniz. Amaç bebeğimizin dokunmak isteyeceği onda merak uyandıracak nesneler seçmek. Oyun oynarken hoplayalım zıplayalım daldan elma toplayalım şarkısını da söyleyebilirsiniz.

KAYIP ORMAN

Yastıklar ve yorganlarla odayı doldurun. Emekleyen miniğinizi bu kayıp ormana bırakın ve aralara da sevdiği oyuncakları gizlemeyi unutmayın. Yastıklarla boğuşarak hem enerjisini atacak hem de bu oyunun keyfini çıkaracaktır.

MEVSİM OYUNLARI

Kış mevsimi için karla, sonbahar mevsimi için rüzgarla, yaz mevsimi için ısı ve ışıkla, ilkbahar mevsimi için kokular ve çiçeklerle etkinlik yapabilirsiniz. Doğayla, çevreyle ilgili tüm oyunlar duyusaldır.

Kışın ev ortamında ya da dışarıda bebeğinizin karla tanışmasına izin verin. Eline bir parça kar verin ve soğuk olduğundan birazdan eriyeceğinden bahsedin. Bu anları da videoya çekmeyi unutmayın.

Sonbahar mevsimi için rüzgarlı bir havada dışarı çıkarak çevrede olup biteni ona anlatın. Rüzgarla birlikte sizde vuvvv vuuvvv diye taklidini yapın. Yaprakların hareketine dikkatini çekin ve dökülen birkaç sonbahar yaprağını yanınızda getirin. Evde de oyunu tekrar edin. Yaprakları başından saçın. Eğlenceli olacaktır. Rüzgarı bebeğinize ya da rüzgar gülüne üfleyerek de oyun haline getirebilirsiniz.

Yaz oyunlarında ısı ve ışığı tercih edebilirsiniz. Sıcak yani bize göre ılık olarak ağzı kapalı bir kapta hazırlayacağımız suya, çaya, kahveye dokunması için ona verin. Sıcak olduğunu açıklayın. Yaz günü dışarı çıktığınızda da hava durumundan her zaman bahsedin.

İlkbahar mevsiminde en dikkat çekici olan değişim çiçeklerle birlikte çevreye güzel kokuların yayılmasıdır. Kokular; bizlere eskiye dair hep bir şeyler hatırlatmaz mı? Miniğimizde kokuyu gayet güzel alan bir birey ve koku bir çok duyuyu da harekete geçirir. Dolayısıyla çeşitli çiçekleri, meyveleri koklamasına fırsat verin.

Oyun dolu ve keyifli zamanlar geçirmeniz dileğiyle…

 

Nurgül Ayşe TEZCAN KOÇER

1987 Eskişehir doğumlu Anadolu üniversitesi eğitim fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği (2009) ve aynı zamanda Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler (2009) mezunu olup, 2009 yılından bu yana istanbul’da öğretmenliğe devam etmekteyim. 20011-2013 yıllarında belediyenin yaygın eğitim veren kurumlarnda yetişkinlere yönelik çocuk gelişimi dersinde eğitimci olarak görev aldım. 2013 yılında sevdiğim adamla evlendim. 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Eğitim yönetimi ve denetimi bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. 2014 yılında hayatımı renklendirecek yavru karıncamın müjdesini aldım. Kendi adıma cesur bir karar alarak bebeğimi kucağıma almak için ABD New York şehrine gitmeyi tercih ettim.Eylül 2014’ten beri bebeğimin bana öğrettikleriyle bildiklerimi harmanlamaya çalışan bir anneyim.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız