Bebek Çocuk

Bebeğiyle oyun anıları biriktirmek isteyenlere – 2

3-6 aylar arasında bebeğinizle ne tür oyunlar oynayabilirsiniz? Uzmanımızdan öneriler:

 

mother-1039765_6403-6 aylar arasında bebeğinizle ne tür oyunlar oynayabilirsiniz ?

Yavru karıncalarımızdan beklenen gelişimler;

4. ay;

 • Yüzükoyun yatırıldığında ağırlığını kollarına verip başını yerden 90 derece kaldırır.
 • Elinin yanındaki nesneyi yakalar.
 • Uzaktaki bir nesneyi almak için koluyla hamleler yapar.
 • Oturtulurken başını düşürmeden tutar.
 • Sese doğru döner.
 • Ses perdesini alçaltıp yükselterek sesler çıkarır.
 • Aynadaki görüntüsüne güler.

5. ay;

 • Kollarının altından tutulduğunda ağırlığını bacaklarına verir.
 • Uzaktaki nesneyi yakalar
 • Eline verilen nesnelerle oynar.
 • Yüzükoyun iken sırtüstüne döner.
 • Kendi kendine bisküvi yer.
 • İsmi söylendiğinde bakar.
 • Dudaktan fırlayan sürtünme sesleri çıkarır.
 • Konuşulduğunda ağlamayı keser.

6. ay;

 • Destekle oturur.
 • Sırtüstünden yüzükoyun döner
 • Yüzükoyun yatarken bacaklarıyla vücuduna yön vererek ileri yada geri sürünür.
 • Gözünün önünden kaybolan nesneyi bir süre bekler.
 • Çıkarabildiğinden daha fazla sayıda sesli harfi sessiz harfin arkasına yerleştirir. (ba-be-bu v.b)
 • İki eline iki nesneyi alır.

Bebeğimizle geçirdiğimiz 3 ay sonunda fark ediyoruz ki o sancılı dönem kapandı kapanıyor. Artık dillerinden anlamaya başlıyor muyuz ne! Bu aylarda da hulluhop oyun parkımız en sevdiği oyun alanlarından biri bizim şimdilik hareket potansiyelini saklayan miniklerimiz için. Klasik ve vazgeçilmez bir o kadar da etkili oyunumuz fış fış kayıkçı. Bu oyunu övmemin sebebi; oturmalarına yardımcı olmaya yönelik hareketler içeriyor ve içinde denge unsuru taşıyan hareketler olmasından dolayı. Ce e oyunlarımız, çıngıraklar, salıncakta sallanmak, nesnelere koklamak (çiçek, limon vs.), davul çalma gibi etkinlikler bu aylarda oynanabilecek oyunlardır. Bunlara ek olarak bizim oynadıklarımız ve çeşitlendirdiklerimiz ise paylaşmaya başlıyorum.

Sıradaki sayfada hazırladığım görselleri kesip evde bir kartonun üzerine yapıştırın. Bu kartlar bebeğinizin ilk kartları için başlangıçları olsun. Gün içerisinde sık sık bu oyunu oynayabilirsiniz. Bebeğinizin yaşamı boyunca ilk öğretmeni siz olarak kalacaksınız. Elemeler yaparak kartları zaman içerisinde zenginleştirebilirsiniz.

Görsel materyaller çocukların ve dolayısıyla bebeklerin çevreye olan dikkatlerini arttırır. Merak duygularını tetikler. Yaşamında kullanacağı bilgi ve becerileri zihnine kaydetmeye başlar. Nesneler arasında bağlantı kurar. En önemlisi zamanı etkili ve verimli kullanmış olursunuz. Başlangıç için kartları aile, bitkiler, hayvanlar, içecekler, yiyecekler, şekiller, nesneler, araçlar gruplarından birer tane olmak üzere hazırlayın ki grubun altında daha sonra çeşitleme yapmanıza yardımcı olsun.

KUKLALARLA CEE-E
Kağıt tabaktan kuklalarımızı hazırlayıp ister kalemle duygu ifadelerini çizin ister dergilerden kestiğiniz yüz ifadelerini yapıştırın. Ce-ee oyununuza renk katın. Diğer aylarda da kullanabileceğiniz ev yapımı materyal.

YUVARLANMA
Bir alanı battaniye ya da yastıkla rampalı yani eğilimli bir hale getiriyoruz. Bebeğimizi sonrasında kontrollü bir şekilde yuvarlıyoruz.

KARTOPU
Battaniyelerle bariyer yaparak bir alan oluşturun. Mümkünse şu Avm’lerin oyun alanlarındaki renkli toplarından edinin yok eğer derseniz dergi sayfalarını buruşturup atın kartopu alanınız olsun o kağıtların ortasında da miniğiniz sesleri, dokunmayı, kağıdı keşfetsin.

AYNA
Bebekler için olan küçük aynalar evet çok cicili bicililer ama büyük boy evde bulunan aynalarımız bebeğimizin bedenini tümüyle görmesi açısından daha bir yararlıdır. Oturabiliyorsa aynanın karşısına oturtarak henüz daha değil delse bu işi yapabiliyorsa destekli bir şekilde aynanın karşısında vakit geçirmesini sağlamalısınız. Sizi ve kendisini ayna da ayırt etmeye başlaması da istenen bir gelişim özelliğidir.

RÜZGAR GÜLÜ (üfleme)
Rüzgar gülünü kendiniz yapabileceğiniz gibi oyuncakçılardan da temin edebilirsiniz. Üfledikçe kağıdın dönmesi hem dikkatini vermesini sağlayacak hem de neden sonuç ilişkisi kurmasına yardımcı olacaktır. Miniğiniz artık dünyada nelerin neden olduğunu anlama peşinde.

ÇADIR KAMPI
Öncesinde hazırlamış olduğumuz hulluhop parkımızın üzerine bir örtü örterek çadır alanımızı oluşturalım. Bebeğimiz bu kez içerideki oyuncaklarını böyle görsün, incelesin keşfetsin.

DEVİRMECE
Kitaplardan, küplerden, plastik kaplardan artık neyle yapabiliyorsanız kuleyi siz yapın bırakın bebeğiniz devirsin. Şimdilik devirmekten hoşlanan miniğiniz sizin nasıl yaptığınızı zihnine kaydediyor. Kule yapım aşamasını ileriki aylarda keşfedecek.

DÜM DÜM TEK
Boş plastik, teneke kutular bu etkinik için kullanılabilirler. Tahta kaşıklar da müzik aletinizin birer parçası olsun ve düm düm tek çalışmalarınıza başlayın.

Mutlu ve oyun dolu anlar geçirmeniz dileğiyle…

Yazımızın ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

Nurgül Ayşe TEZCAN KOÇER

1987 Eskişehir doğumlu Anadolu üniversitesi eğitim fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği (2009) ve aynı zamanda Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler (2009) mezunu olup, 2009 yılından bu yana istanbul’da öğretmenliğe devam etmekteyim. 20011-2013 yıllarında belediyenin yaygın eğitim veren kurumlarnda yetişkinlere yönelik çocuk gelişimi dersinde eğitimci olarak görev aldım. 2013 yılında sevdiğim adamla evlendim. 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Eğitim yönetimi ve denetimi bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. 2014 yılında hayatımı renklendirecek yavru karıncamın müjdesini aldım. Kendi adıma cesur bir karar alarak bebeğimi kucağıma almak için ABD New York şehrine gitmeyi tercih ettim.Eylül 2014’ten beri bebeğimin bana öğrettikleriyle bildiklerimi harmanlamaya çalışan bir anneyim.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız