Kategorisiz Reklam Tüp Bebek

Başarısız Tüp Bebek Denemeleri ve Sonrası

unnamed (2)Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Bölüm Direktörü Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu başarısız tüp bebek denemeleri hakkında bilgi verdi.

Evlenen birçok çift, ileride bir çocuk sahibi olup ailelerini tamamlamak isterler. Ancak bu çiftlerden bazıları çeşitli nedenlerden dolayı doğal yöntemlerle çocuk sahibi olmayı başaramazlar. Bu sebeple yardımcı üreme yöntemlerine başvururlar. Bu yöntemlerden en önemlisi ise erkekten alınan spermin, kadından alınan yumurta ile uygun şartlarda birleştirilmesi ve olgun hale getirildikten sonra anne adayının rahmine transfer edilmesidir. Bu yöntem, tüp bebek yöntemidir. Tüp bebek yöntemlerinde ilk denemede başarısız olmak da bir ihtimaldir.

Detaylı bilgi için: http://www.cemficicioglu.com.tr/tup-bebek

İlk tüp bebek denemesinde başarısız olunabilir

Bebek sahibi olmayı arzulayan ve tüp bebek yöntemi ile yeniden umutlanan çiftler için başarısız tüp bebek denemesi, oldukça moral bozan bir etken olabilir. Bu tedaviye başlamak, başlı başınca hem maddi, hem manevi olarak adayların fedakarlık yapmasını gerektiren, stresli bir süreçtir. Ancak başarısız denemelerde hemen ümitsizliğe kapılmamak gerekir.

İlk seferde başarılı olunamaması, diğer denemelerde de başarısız olunacağı anlamına gelmez. Adayların ilk önce, tüp bebek tedavilerinde hamileliği elde etme şanslarının yüzde 60’ı geçemeyeceği kabul etmeleri gerekir. Bu şekilde başarılı olmayan bir denemeden sonra duygusal çöküş yaşanmaz ve diğer deneme için hazırlanılmaya başlanır. Hiçbir problemi olmayan adaylar dahi istedikleri zaman hamilelik sağlayamayabilir.

İlk denemede başarısızlık olağan kabul edilmeli

Tüp bebekte yaşanan ilk başarısızlık oldukça kabul edilebilir bir durumdur. Burada önemli olan anne adayının yaşıdır.  Anna adayının yaşı ilerledikçe, özellikle 40 yaş üstündeki kadınlarda daha çok deneme yapmak gerekebilir. Yaşı ilerlemiş olan kadınlarda başarılı uygulamalarda dahi düşük riski ile karşılaşılabilir. Bunun sebebi de, yaşın ilerlemesiyle birlikte yumurta rezervlerinin azalması, yumurtalığın kalitesinin giderek düşmesidir.  Yaş etkenin dışında kalan problemler, gelişen teknoloji ile tespit edilebilir. Bu sebeple de ilk denemede neden başarılı olunamadığının cevabı bulunarak ikinci denemede başarı sağlanabilir.

Başarısız tüp bebek nedenleri nelerdir?

Başarısız tüp bebek denemeleri için ilk faktör olarak embriyonun yapısındaki genetik bir bozukluk olarak gösterilebilir. Laboratuvar koşullarının uygun olmaması ya da embriyonun çatlaması gereken dış kabuğunun kalın olması başarısızlığa sebep olabilir.

İkinci faktör olarak da kadın rahmi içerisindeki bozukluklar gösterilebilir. Ameliyat ardından meydana gelen yapışıklıklar, kürtaj, çeşitli hastalıklar, miyom, polip gibi rahim sorunları ya da bozuklukları embriyonun tutunmasına engel olur.

Üçüncü faktör olarak da; çikolata kistleri, tüpteki tıkanıklıklar, iltihap ve karın içi yapışıklıklarının tutunmayı engellemesi gösterilebilir.

Başarısız tüp bebek denemesi ardından bu başarısızlığa yol açan faktörler araştırılmalı ve sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Bu şekilde soruna uygun bir tedavi yöntemi planlanır.  Rutin olarak uygulanan testlerin dışında, problemin kaynağını saptamak için bazı testler uygulanır. Bu testler;

     Ultrasonografi

    HSG ( Rahim filmi )

    Histeroskopi (kameralı rahim inceleme )

    Preimplantasyon ( genetik tanı )

Başarısız tüp bebek durumuna göre bu testler uygulanabilir ve tedavi yöntemlerine karar verilir. Bu testler, tedavi edici özelliğe de sahip olmaktadır. Tedavi yöntemleri izlenirken yardımcı olabilecek tekniklere de başvurabilir. Bunlar;

    Paternal lenfosit aşısı

    Yardımcı tomurcuklanma laserte

    Yapay rahim uygulamaları

    Blastosist transferi

    Akupunktur

    Reiki

    Antioksidanlar.

    Ayrıca bknz: http://www.cemficicioglu.com.tr/tup-bebek/tup-bebekte-basarisizlik-nedenleri

Başarısız tüp bebek sonrası

Başarısız tüp bebek denemelerinden sonra 1-2 ay beklenerek tekrar deneme yapılabilir. Yaşı genç olan adaylar maddi ve manevi imkanlarını sağlamak adına bu süreyi uzatabilir. Ancak yaşı ilerlemiş olan anne adayları bu süre için vakit kaybetmemelidir. Adayların psikolojik destek alması da tedavinin gidişatını olumlu yönde etkileyecektir. reklamAA

Alternatif Anne

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız