Beslenme Kategorisiz Sağlık

Badem ile gelen sağlık

Kilo almadan tüm yaralarından faydalanın!

almonds-639536_1280Badem, besin içeriği en zengin olan kabuklu yemiştir. Az miktarı bile (20-25 gr) mükemmel bir vitamin E ve magnezyum kaynağıdır. Buna ek olarak 1 avuç kadarında iyi bir protein ve lif miktarı da sağlamaktadır. Potasyum, kalsiyum, fosfor, demir ve tekli doymamış yağlar badem içeriğindeki diğer önemli vitamin – minerallerdir.

Bu küçük miktardaki badem sadece 160 kaloriye denk gelmekte ve bedeninize kaliteli bir enerji kaynağı olmaktadır.

Günde bir avuç dolusu badem yemek, Amerikan beslenme tavsiyelerine göre günlük önerilen lif, protein ve E vitamini gibi temel besinleri arttırıp hayvansal gıdalardan aldığınız (kötü kolesterolü arttıran) doymuş yağları azaltabilmeniz için yardımcı olabilir.


Bademin vücudumuza faydası

*          Magnezyum, kemiklerin sağlam kalmasına yardımcı olur

*           E vitamini, önemli bir antioksidandır ve hücreleri her gün maruz kaldığı hasarlardan korumaya yardımcı olur.

*           Lif, sindirim sistemi ve tokluk hissi için çok önemlidir. Her gün 25 gr lif alımı sağlık için tavsiye edilmektedir.

*           Protein, kemik, kas, saç, tırnak ve derinin yapı taşı olmakla beraber, vücuttaki doku onarımında temel fonksiyonu vardır.

*           Tekli doymamış yağlar hem doğal bir yağ kaynağı olup hem de LDL kolesterolün düşmesine yardımcı olur.


Araştırmalar neler diyor?

Bilimsel çalışmalarda kalp sağlığının öncelikli olduğu yaşam tarzlarında badem tüketiminin önemli bir rol oynadığı belirtilmektedir.

Belfast’taki Purdue Üniversitesi ve Queens Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada katılımcılardan diyetlerine yaklaşık 50 gram badem (günlük) eklemeleri talep edildi. On hafta sonra bile katılımcıların kilolarında veya vücut yağlarında herhangi bir artış gözlemlenmedi. Bu sonuçtan doğru miktardaki badem tüketimi ile kilo alınmadığı ve rahatlıkla başka bir gıdanın yerine kullanabileceği saptanmış oldu.

Bademin içeriğindeki E vitamini ve magnezyum sayesinde sağlıklı bir diyeti daha da zenginleştirdiği ve sağlığa farklı yönlerden faydası olduğu da bulunmuştur. Araştırmalara göre bademin açlık duygusu ile ilişkili olan kan şekerinin ve insülin seviyesinin düzenlenmesinde de yardımcı rolü vardır.

Uzmanlar, bademlerin kıtır kıtır yenilebilmesinin tatmin edici olduğu ve lif ile protein içeriğinin de uzun süre tok hissettirdiğini belirtti.


Doğru porsiyon

Kaç tane badem yemelisiniz? Uygun porsiyonu nasıl belirlenebilir? American Diet Guidance 2005 ve MyPyramid’in yiyecek kılavuzu günlük yaklaşık 28 gram Badem tüketimini önermektedir. Bu da ortlama 22-28 adete denk gelmektedir.

Bir ek bilgi daha, bademin tanesi 7 kalori civarındadır.

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Kıbrıs doğumlu Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, 2010 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. Nişantaşı’ndaki özel bir beslenme ve eğitim danışmanlığı ofisi dahil olmak üzere, çeşitli hastane ve kurumlarda stajyer diyetsiyen olarak görev yaptı. 2011 yılında İngiltere'nin Chester Üniversitesi - Egzersiz ve Beslenme Bilimi (University of Chester - Exercise & Nutrition Science) lisansüstü programını tamamlayan Kürüm, Egzersiz/Sporcu Beslenmesi konusunda yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi alan Türkiye’deki tek diyetisyendir. 2012-2013 arasında Essporto-Health and Fitness Club’da danışmanlık yapan Kürüm, bugün Nişantaşı'nda kendi ofisinde danışmanlık hizmeti vermektedir.
www.orcunkurum.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız