Editörün Seçtikleri Gülüş'ün Köşesi Müzik

Asi Kızlara uyanık kalmak için şarkılar

Yeni nesil kız çocuklarına yeni nesil masallar okunmakta. “Asi kızlara uykudan önce hikayaler” bunlardan biri. Henüz kızıma almadım çünkü içime sinmeyen bir şey var: Kitapta tanımlanan “kendilerine dayatılan kurallara ve geleneklere isyan etme gücü bulan kadınlar”ın neden “asi” olarak betimlendiklerini anlayamıyorum. Eğer bu tanımıyla “asi” olmak yüceltiliyor ise, kızımın elleriyle yemek yemesine ve bunun gibi pek çok şeye göz yummalıyım demektir…

Her neyse, “asi”nin tanımı ile hemfikir olmasam da, hemfikir olduğum bir ana fikir var: Kız çocuklarımızı feci halde sosyal kalıplara hapsetmekteyiz ve onları bu kalıplardan çıkarmak için birkaç seçilmiş antikahraman ile tanıştırmak, iyi bir fikir.

Bu bağlamda, eski bir besteci ve şarkıcı olarak ben de üzerime düşeni yapmak istedim. Kitaba göz kırpan bu yazı başlığıyla şimdi size, kızımın ya da benim çok sevdiğimiz bazı şarkıları ve onları meşhur eden sıradışı kadınları sunmak istiyorum. Ben seçimlerimi mecburen yabancı müzisyenler arasından yapıyorum, sizlerden de yorum olarak Türk şarkı önerilerini beklerim!

  1. Cyndi Lauper – Girls just wanna have fun

Punk çağının en renkli simalarından ve kuşkusuz en güçlü seslerinden Cyndi Lauper, “Kızlar sadece biraz eğlenmek ister!” diye şakımaya başladığında ben Belçika’da ilkokul 5. sınıftaydım. Hayatımda duyduğum en ilginç vokallerden biri olduğunu düşünmüş ve radyoya yaklaşmak için dokuz takla atmıştım. “Hadi biraz eğlenelim bebeğim” sözünü yıllar boyunca erkeklerin ağzından o kadar çok duyacaktık ki, Cyndi’nin sözleri çaktırmadan yanımda taşıyacağım gizli bir silah olacaktı.

 

  1. Aretha Franklin – Respect

Geçtiğimiz hafta ölüm haberini aldığımız soul müziğin divası, bize bıraktığı bu ölümsüz şarkı ile önceki şarkıdaki etkiye benzer bir etki  yapmış, tabii ondan çok daha önce. Şarkı esasen Otis Redding’e aitmiş. Otis abi kadınına diyor ki; “eve parayı ben getiriyorum bebek, biraz saygı lütfen!” Aretha bu şarkıyı çok daha şık bir aranjman ve kıyaslanamaz bir yorumla yeniden doğurduğunda yer yerinden oynamış. Zira bu kez erkeğinden saygı isteyen bir kadın varmış ortada. Daha ne olsun!

  1. Christina Aguilera – Beautiful

“Onlar ne derse desin, sen çok güzelsin” diyor pop müziğin popüler siması Aguilera. Şarkı güzel, ses güzel, yeni nesile hitap ediyor. Tamamdır.

  1. Katy Perry – Roar

“Aslan oğlum”, “kaplan oğlum”cular burada mı? Haydi bakalım, şimdi “aslan kızım” diyelim, kükre bakayım! Katy Perry, içinde bir kaplan olduğunu ve tüm zorlukların altından kalkabileceğini duyuruyor ve pek de güzel yapıyor.

  1. 32 Flavors – Ani DiFranco :

Allah bilir siz Ani DiFranco gibi önemli bir insanın adını yeni duyuyorsunuzdur! Çünkü o, hiçbir büyük firma ile çalışmadı! Kaplumbağa Vosvos’uyla Amerika’yı turlayarak dinleyicilerin gönlünü kazanmaya başlayan Ani, hiçbir plak şirketine kendini teslim etmeden Prince kadar zengin olmayı başaran çok derin ruhlu bir besteci, müthiş bir yorumcu, olağanüstü bir gitarist, harika bir iş kadını ve, bitmedi, dişli bir aktivist. Bu şarkı kişisel gelişimden, dürüstlükten, hayata anlam katmaktan bahsediyor. Önyargılar ve ötekileştirme ile mücadeleye dair, güzellik standartlarına boyun eğmemeye tatlı mı tatlı bir başkaldırı.

 

  1. Rita Mitsouko – Marcia Baila

Fransız pop grubunu kuran Catherine Ringer, zor bir çocukluk geçirmiş. Tuhaf saç kesimi, kendini beğendirmeye çalışmayan bakışları ve keskin vokali ile güzelliği değil, özgünlüğü simgeliyor. Şarkıları da, klipleri de bir acayip! Oranız buranız oynamadan dinleyemiyorsunuz. Bu şarkı, Ringer’ın rol modeli dansçı Marcia Moreno’nun ölümü üzerine yazılmış. Ölüm bundan daha neşeli anlatılabilir mi? Hayır! Farklı estetik anlayışıyla insanın sevgisini kazanabilen, “pop”u üç gömlek yukarı taşıyan başarı abidesi bir ikili.

  1. Winter – Tori Amos

Bir kız çocuğunun, onu seven ve koruyan babası ile ilişkisini konu alan Winter (Kış), Tori Amos’un muhtemelen en  popüler, en büyüleyici baladlarından biri. Nakarat insanın kanını dondurmaya yetiyor: “Ne zaman aklını başına toplayacaksın? Ne zaman seni sevdiğim kadar kendini seveceksin? Çünkü her şey hızla değişecek…” Ha, pardon, beklendiği gibi asi kızınızı “aferim, böyle devam et” diye teşvik etmiyor. Ama onları ebeveynliğin evrensel duygularıyla tanıştırmıyor mu?

 

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız