Eleştiri Kategorisiz Psikolog

Anneyle baba ayrılır mı?

Anneyle baba ayrılır mı? Ayrılmaz. Ayrılmış olsalar bile.

 

Çocuğunuzdan anne ve babasının ayrılmış olduğunu anlamasını beklemeyin ve sırtınızı bu beklentiye yaslayarak hareket etmeyin…

Ayrılıklar ve boşanma, aile içerisindeki herkes için oldukça zordur ve sıklıkla travmatik bir etkiye vesile olur. Ancak bu etki, anne ve babalar için zaman zaman farklı etkenlerle bir araya gelerek nispeten hafifler. Kızgınlık, kıskançlık gibi duygusal sorunların yanında ekonomik faktörler ya da diğer sosyal faktörlerin içine gömülmüş anne ve babalar, ayrılığın ya da boşanmanın çocuk üzerindeki ciddi travmatik etkilerini göremezler, bazen de görmek istemezler.

Yıllar önce sevgiyle bir araya gelmiş bir kadın ve erkeğin dünyaya getirdikleri çocuğun anne-babasının oluşturduğu bütüne verdiği değeri algılamak; anne-baba olgusuna nasıl bir duygusal bağ ile bağlı olduğunu anlamak; bu olguyu “anne” ve “baba” olarak ayrıştırmanın bir çocuk için ne kadar zor hatta imkânsız olduğunu görmek cesaret ve özveri gerektirir.

İşte bu özveri ve cesareti göstermeyen “ayrılmış anne ve babaların” çocukları mutsuz olurlar.

Yaşları her ne olursa olsun “anne ve baba” olgusunu ayırmaya çalışmak çocuk için sıkıcı, üzüntülü, zor bir süreçtir. Bu süreç çoğu zaman çocuk tarafından anlamlandırılamaz. Anne ve babası uzun süredir kavga ediyor olsa da, çocuk bu duruma açıkça tanıklık etse de aynı zorluk geçerlidir.

Çünkü kavga etseler de etmeseler de en güzel çifttir anne-baba! Birbirine en çok yakışan, birbirini en iyi anlayan, hep birbirinin yanında olan, hep yan yana olan… Yalnızca bir erkekle bir kadın değildir anne-baba; anne ve babadır, hep orada, başını çevirdiğin yerde, seslendiğinde, geldiğinde, beklediğinde, özlediğinde, istediğinde, istemediğinde, daima başını çevirdiğin yerde, tıpkı gözlerini hayata açtığın günlerdeki gibi, tıpkı büyürken olduğu gibi, büyüdüğündeki gibi, hep başını çevirdiğin yerde…

Elbette ki bu, bir çocuk için böyle…

Aslında bir kadın ve bir erkek olan anne ve baba sayısız fırtına yaşar hayatında: Beklentiler, hayal kırıklıkları, kızgınlıklar, üzüntüler, kırgınlıklar… Ve bir son.

Ve orada, tam orada başlayan büyük bir yanılgı: “Anne ve baba”nın bir kadın ve bir erkek olarak yaptıkları ve “çocuklarını” sadece bir insan olarak görmeleriyle süregelen ağır bir yanılgıdır bu. Çocuklarına “anne ve baba”larının ayrıldıklarını söyleyerek en üst noktaya ulaşan bir yanılgı.

Anneyle baba ayrılır mı?divorce-156444_640

Bu, bir çocuğun arka bahçesinde hiç olmayan bir renktir.

Gri mi? Siyah mı? Hayır, hiç olmayan, hiç bilmediği, duymuş bile olsa hiç anlamlandıramadığı, hiç tanımadığı bir renk. Bir yerlere oturtmaya çalışır çocuk bu rengi ama yapamaz, bahçesindeki hiçbir yere ve hiçbir renk “anne ve baba”sının ayrılığını içinde barındıramaz.

Bu ayrılık hiçbir yere oturamazken onlarca şey eklenir üstüne.

Kavgalar, çekişmeler, gelmeler-gitmeler, kurallar, özlemler, sorular, sözler, sözler, sözler… Hiç bilmediği bir renge dair çocuğun kulağında uçuşan sözler…

Tüm bunlarla başa çıkmaya çalışırken çocuk kalbinde açılan yaralar, hayatı boyunca onunla yaşayacak olan, nereye giderse gitsin, kaç yaşına gelirse gelsin, kimi severse sevsin hep onunla beraber olacak o hiç anlayamadığı renk ve anlayamamanın verdiği huzursuzluk “anne ve babası ayrılmış” o çocuğun hiç sevmediği en yakın arkadaşı olacak. O renk de çocukla beraber büyüyecek, büyüyecek, onu hiç terk etmeyecek.

Anneyle baba ayrılır mı? Ayrılmaz. Bir kadınla bir erkek ayrılır yalnızca. Bir kadınla bir erkek ayrılınca da üzüntü bırakabilir ardında, kızgınlıklar, korkular, hayal kırıklıkları… Ama bir çocuğa ömrü boyunca taşıyacağı ve hiç anlayamadığı, hiç tanıyamadığı ve hiç sevmediği bir arkadaş bırakmaz asla.

Bu nedenle çocuğunuzdan anne ve babasının ayrılmış olduğunu anlamasını beklemeyin ve sırtınızı bu beklentiye yaslayarak hareket etmeyin. Hatta ona yalnızca eşinizle ayrıldığınızı, bunun bir kadın ve bir erkeğin ayrılığı olduğunu, “anne ve babasının” hep “anne ve baba” olarak kalacaklarını sık sık hatırlatın.

Eğer çocuğunuzun hayatına bir renk katacaksanız, onun anlayabileceği ve sevebileceği güzel bir renk katın.

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 16 Kasım 2012 tarihinde yayımlanmıştır.

 

Uzm. Klinik Psk. Yasemin Meriç Kazdal

ALTERNATİF ANNE ANA DESTEKÇİSİ VE UZMANI | 1981'de doğdu. Çocukken ne olmak istediğinden emin değildi, kararını üniversitede verip hem tarihçi hem de psikolog oldu. Dinlemek,düşünmek ve anlamaya çalışmak üzerine kurulu bir hayatı seçti. Evlendi, ”mükemmel anne” olmak için kendini paralamayan güleryüzlü annelere heveslendi, Deniz’i doğurdu.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Valla okurken içime sıkıntı, başıma ağrı girdi. Ayrılan bir anne-babanın çocuğu olarak kat katını yaşadım maalesef. Umarım oğlumun başına gelmez aynı şey, ona bunu yaşatmayı kaldıramam çünkü. Eften püften sebeplerle, yok heyecanı kaçtı, yok artık anlaşamıyoruz diye çabalamadan boşanmaya kalkanlar okur inşallah bu yazıyı…