Çocuk Çocuk Psikolojisi Ebeveyn Koçu Kategorisiz

Annelik Sanatı etkinliğinde Belgin Temur ile “Çocuklarda internet bağımlılığı”

13 Kasım öğleden sonra Trump Towers’da anne bloggerlar, Koçak Yayıncılık’ın ilk süreli yayını olan “Annelik Sanatı” dergisinin etkinliğinde biraraya geldik. Uzman Pedagog Belgin Temur, Annelik Sanatı’nın ev sahipliğinde, son dönemde oldukça gündemde olan bir konuda, “Çocuklarda internet bağımlılığı” üzerine bizlerle bir söyleşi yaptı.
1990’ların başından itibaren internet bağımlılığına klinik tanı koyulduğunu ve tedavisi için çalışıldığını belirten Temur, interneti aşırı kullanan bireylerde yapılan çalışmaların sonuçlarını paylaştı.
Buna göre bu bireylerde;
  • depresyona yatkınlık
  • sosyal kaygı bozuklukları
  • diğer kişlerle sosyalleşme zorluğu
  • yeni ilişkilere başlama zorluluğu
oranları yüksek seyrediyor.
İnternet bağımlılığını, sigara ve kumar bağımlılığına benzeten Belgin Temur, azar azar dozlarda başlanan internet, ipad oyunlarının ileride daha da artarak alışkanlığa dönüşeceğini, 3-6 yaş döneminin ise bu alışkanlıkların yerleşmesinde son derece önemli olduğunu belirtti.
6 yaşından sonra ise sınır koymak çok daha zorlaşıyor.
Çocukları teknolojiden tamamen uzak tutmanın mümkün olduğunu da sözlerine ekleyen Temur, 10’ar dakikalık sürelerle ipad gibi oyunların sınırlanması gerektiğini anlattı.
Bu konuda, özellikle benim oyun terapisi seanslarıma katılan kimi çocuklarda gördüğüm örnekleri paylaşmak istiyorum. Okula alışma sorunları ve sosyalleşmede güçlükler yaşayan, kaygı düzeyi yüksek çocukların büyük kısmının seans odasından çıkar çıkmaz, annelerinin çantasındaki ipadi sorduğunu görüyorum.
–  “Anne ipadi getirdik mi?”
–  “Oyun odasından çıkmayacağım ben, annem tableti getirmedi zaten. Şimdi ne yapacağım ben?”
– “Şimdi bu oyunun aynısı ipadde olsaydı böyle bir müzik çalardı, naanana…” (Helikopterle oyun oynarken)
Bu da gösteriyor ki, çocuklar teknolojiyi bizim düşündüğümüzden çok daha farklı algılıyor ve etkileniyor. Bu etki de ne yazık ki çoğunlukla negatif oluyor.
Ipad’de çocuğuyla yemek yapma oyunu oynayan bir aileye, birlikte evcilik oynamayı ya da gerçekten kurabiye ve yemek yapmayı tavsiye ettiğimde çok şaşırmışlardı. Elbette sanal oyunlar, çocuğun ebeveynleriyle kaliteli zaman geçirebileceği, yeni deneyimlerin tadını çıkarabileceği, elini hamura bulayıp, kendi yaptığı kurabiyeleri afiyetle yiyebileceği bir deneyimin yerini asla tutamaz.
İnternet bağımlılığına baktığımda yetişkinlerdeki durum da vahim düzeylerde.
Hiç unutmuyorum geçtiğimiz günlerde bir konferansa katıldım, soru-cevap kısmına gelindiğine kimse soru sormadı. Konferansı düzenleyenler “Dilerseniz sorularınızı Twitter üzerinden sorabilirsiniz” dediklerinde şok olmuştum. Zaten salonda oturan insanlar karşılarındaki insana neden Twitter üzerinden soru soracaktı?
İşte sosyal zorlanmalar da bu noktada başlıyor.
Annelik Sanatı’na bu güzel organizasyon için, Belgin Temur‘a ise paylaştığı değerli bilgiler için çok teşekkürler…

İlkiz Özcan Sönmez

İlkiz Özcan Sönmez, Academy for Coaching Parents International’da Ebeveyn ve Aile Koçluğu eğitimini tamamladıktan sonra Çocuklu Yaşam Merkezi’ni kurmuştur. Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisansına devam etmektedir. Birebir ebeveyn görüşmeleri ve anne-baba eğitimleri yolu ile bir ömür boyu sürecek ebeveynlik yolculuğunu tüm aile bireyleri için daha keyifli hale getirmek için çalışmaktadır.

Aynı zamanda, oyun ve oyuncaklar kullanılarak çocuklar ile iletişim kurmaya, sorunları çözmelerine ve olumsuz davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olan Çocuk Merkezli Oyun Terapistidir. Çocuklar, yaşadıkları içsel çatışmaları çözmeyi, sorumluluk almayı ve doğru seçimler yapmayı öğrenir. Ayrıca problem çözme becerilerini geliştirmelerine, olumsuz davranışlarını azaltmalarına, anne babalarına karşı duydukları güvenin artmasına, kendi özgüven ve öz saygılarını geliştirmelerine de yardımcı olmaktadır.

Play Therapy Center tarafından onaylı Filial Aile Terapistidir. Oyun terapisi becerilerinin anne babaya öğretilerek, aile içi ilişkileri güçlendirme yöntemidir.
Ayrıca Gestalt Psikoloji eğitim programına devam etmektedir.

3 yaşında Ada’nın annesidir. annebabaokulum.blogspot.com blogunda, aile içi iletişim, çocuk gelişimi, özgüven, özsaygı, okul, disiplin, oyun terapisi ile davranış problemlerini çözme ve kendi çocuklu yaşamına dair yazılarını paylaşmanın yanısıra birçok farklı aile portalı ve dergilerde yazıları yayınlanmaktadır.

İki yıldır yazılarıyla yer aldığı Alternatif Anne kadın ve aile portalında Yönetim Grubu’ndadır.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız