Cinsellik Eleştiri Feminizm Hamilelik & Doğum Kadın Kategorisiz Psikolog Yetişkin Psikolojisi

Anneliğe evet sekse hayır!

Dünya üzerindeki insanların yarısı kadın olmasına rağmen annelerin kendilerine güvenini azaltıyor!

pregnant-518793_640Ortaöğretimde  din kültürü ve ahlak bilgisi eğitimi açısından genellikle çok şanslıydım. Ahlak ve etik konusunda akıl yürütmeyi hem hukuk hem ilahiyat okumuş harika bir hocadan öğrendim. Lisede ise sporda şampiyonlukları olan sıra dışı bir öğretmenimiz vardı.  Ama dinin kadınlığa çok önyargılı bakacak şekilde yorumlanabileceğini gösterenlerle de karşılaştım. Bir öğretmen, “deniz kestanesi yemenin dinen uygun olmadığını, çünkü deniz kestanelerinin adet gördüğünü” iddia etmişti. Sanki deniz kestaneleri memeli hayvanmış ve de yenmesi dinen gayet uygun olan koyun ve inekler adet görmezlermiş gibi!

Son günlerde bir ilahiyat uzmanı kadınların hamile hamile ortalıkta dolaşmasını eleştirdi biliyorsunuz. Sebep büyük olasılıkla, hamileliğin seksle ilintilendirilmesi. Yani hamileyseniz sevişmişsiniz demektir ve  seviştiğinizi herkese  ilan edemezsiniz.

Ayrıca aynı uzmana göre kanatlı kanatsız televizyonda uçuşması da sakıncalıymış. Burada kastedilen de pedler büyük olasılıkla. Bilmeyenler için açıklayayım, pedler adet kanaması sırasında kullanılır. Adet gördükleri sırada kadınlar dinen kirli kabul edilirler, ibadet etmeleri bile uygun değildir,  turşu kavanozuna bile adetliyken elini değdirmeyen insanlar biliyorum.

Benzeri örnekler çoğaltılabilir. Hepsinin ortak yanı, kadın cinselliğinin bütün alametleriyle birlikte ayıp, kirli ve saklanması gereken bir konu olarak kabul edilmesi.

pregnant-453190_640Öte yandan, geleneksel düğünlerde gelinin beline kırmızı kurdele bağlanır, ertesi gün kanlı çarşaf asılır. Kurdele genç kızın bakire olarak teslim edildiğini, kanlı çarşaf ise cinsel ilişkinin gerçekleştiğini topluma ilan eder.

Toplumumuzun ve ekonomimizin güçlü kalması için kürtaj olmamamız ve en az üç çocuk yapmamız gerektiği devletimizin değişik kademelerindeki kişiler tarafından defalarca dile getirildi. Ne yazık ki günümüz teknolojisine göre hala çocuğu anneler doğuruyor ve anne olmak için hamile kalmak, hamile kalmak için adet görmek ve seks yapmak gerekiyor. Annelik ve çocuk sahibi olmak kutsal kavramlar olarak yüceltilirken; düğünlerde gelinin bakireliği ve gerdek gecesi bu bakire kızla cinsel ilişkiye girildiğini cümle aleme ilan etmek anormal karşılanmazken, adet kanaması ve hamilelik saklanması gereken durumlar olarak kabul ediliyor.

Dünya üzerindeki insanların yarısı kadın. İstisnalar haricinde bütün kadınlar yaşamlarının bir döneminde adet görüyor, cinsel ilişkiye giriyor, hamile kalıyor ve doğum yapıyor. İnsanların yarısının en doğal hallerini yok sayılması, annelerin kendilerine güvenini azaltıyor, kadınların toplum içindeki konumlarını ve dolayısıyla tüm toplum içi dengeleri bozuyor. Acaba kadınların böyle aşağılanması gerçekten Allah’ın talebi mi, yoksa deniz kestanesini “adet gördüğü” için kirli kabul eden zihniyetin tek taraflı yorumu mu?

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 29 Temmuz 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Uzm Dr. Defne Eraslan

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Erişkin Psikiyatristi, Bilişsel Davranışçı Terapist. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, yine Ege Üniversitesinden Psikiyatri Uzmanı ünvanı aldı. Üniversite öğrencileri ile çalıştı, bir süre ilaç sektöründe yöneticilik yaptı. Acıbadem Üniversitesinde Yardımcı Doçentlik yaptıktan sonra şimdi kendi ofisinde çalışıyor, part time öğretim üyeliğine devam ediyor. İki çocuk annesi.

5 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

 • Ay haliyken kirli kabul edilmek Yahudi geleneklerinden gelmedir. O durumdaki kadının oturduğu yere oturulmaz, yaptığı yemek yenmez.
  Düğün ertesi kanlı çarşaf aşmak ise eski Mısır geleneklerinden geçmiştir.
  Pekçok şeyin inancımızın özüne bulaşmış ve benimsenmiş olması düşündürücü…

 • Örf adet gelenek dinle karistirilmamali ki bu toplumumuzda cok fazla.
  Dinimiz adetli kadini kirli nahos yada kotu gormez bunu boyle goren boyle dusunenler ancak cahil kimselerdir.
  Bu yaziyi yazarken din boyle gorur diye nitelendirip yazmak dini bir arastirmaya dayanmaksizin sadece atip tutmaktir ama malesef buna boyle inanacak insan cok.
  Orf Adet gelenekleri din olarak gormek dogrui bir bakis degil

 • Din konusunu araştırmadan yazmasaydınız daha iyi olurdu. Cevabı hadislerde ayetlerde bulabilirdiniz. Adetli kadın islamda pis kirli sayılmaz. Adet eziyet olduğu için kadına adetli olduğu günlerde namaz ve oruç emredilmemiştir. Orucu kaza emri vardır. Namazı kaza etmesi gerekmez.

  Dinimiz çok incedir ve güzeldir.

 • Dinimiz kadini adetliyken pis gormez bu orfte boyle gorulur kimi yerlerde. Arastirmadan neden yaziyorsunuz ve insanlarda dine karsi yanlis bir algi olusmasini sagliyorsunuz. Bu yazdiklariniZ orfi konular.. dinimizde bunlarin boyle olmadigi acik ve net delillerle sabittir!

 • Merhaba,
  Bu konudaki eleştirilerin bir çoğu örf/adet, yorum ve dinin karışıtırldığı yönünde. Bu konudaki fikirlerin hepsine katılıyorum. Benim de söylemek istediğim tam bu. Kişilerin kendi bakış açıları ya da örf ve adetlerin dine atfedilmemesinin uygun olduğu görüşündeyim.