Beslenme Form Güzellik Kategorisiz Psikolog Sağlık Yetişkin Psikolojisi

Anneler neden kilo alır? : Psikoterapi çerçevesinden diyetle ilgili temel öneriler

Psikiyatr anne gözüyle diyet yapmanın püf noktaları:

kilolu anne

“Psikoterapi diyete de el attı“ diye korkmayın  annenizin bebekken size zorla yedirdiği ilk kaşıklara kadar vardırmayacağım işi. Birincisi, ben bilişsel davranışçı psikoterapi yapıyorum, benim için,  “şimdi”’yi anlamak daha önemli. Geçmiş de ilgi alanıma giriyor tabii; ama daha çok bugünü yorumlayabilmemize yardım ettiği için.

Sorduğum sorunun cevabı basit gibi görünüyor: Anneler kilo alır; çünkü çocuk doğurmuşlardır, değil mi? Kısmen doğru, kısmen değil. Hiç annenizin siz 1 yaş civarındayken çekilmiş fotoğrafı var mı? İstisnalar olabilir, ama özellikle eğer ilk çocuksanız, anneniz büyük olasılıkla şimdiki halinden daha zayıf olmalı. Yani sadece doğum nedeniyle kilo alınıyor olsaydı 1 yaşınızdan sonraki kilosunda sabit kalması gerekmez miydi? O zaman doğumda alınan kiloyla her şeyi açıklayamıyoruz. Bütün toplumlarda kadınlar anne oluyor; ama hepsinde kadınlarda şişmanlık oranları bizim kadar yüksek değil. Bizde yetişkin yaştaki kadınlarda obezite oranı yüzde 40’lar civarında ve her geçen yıl bu rakam artıyor. Bunun için bir şeyler yapmalıyız. Diyet bir seçenek, ama diyete başlamasınız da, diyet yaparken zorlanıyor olsanız da  birkaç temel öneriyi akılda bulundurmalısınız.

Diyet yapmak için de, sağlıklı beslenmek için de, motivasyon ve beslenmeye bakış açısı çok önemli.

Evlenmek üzereyken zayıf olmaya motive olmak kolay, o gelinliğin içine girmemiz gerekiyor, değil mi? Bu yüzden hepimizin en düşün kilosu evlendiğimiz kilo oluyor.  Ama anne olup, öncelik bizim iyi görünmemiz değil çocuklarımızın işleri haline gelince, motivasyonumuzu kaybediyoruz. Hele evlilik ilişkimiz iyi gidiyorsa!… Buna üzülmek mi sevinmek mi gerek bilmiyorum, ama kötü bir ilişkide kadınların da erkeklerin de kilo kontrolüne daha çok özen gösterdikleri bir gerçek.

Çözüm ne? Motivasyonlarımızı hep akılda tutmak. Çocuklarımızla sağlıklı ve uzun bir hayat sürmek olabilir, eşimizin bizi beğenmesi olabilir, o kıyafeti giymek, o işi almak olabilir. Ama anneyseniz de sizi kilo kontrolüne motive edecek birçok sebep bulabilirsiniz.

Psikoterapi diyor ki, bu motivasyonlarını bir yere kaydet, diyetine dikkat ederken zorlandığın yerlerde, çıkar, oku. Ve “süt veriyorum, çok yemem gerek” , “anne oldum artık kilo veremem” gibi bahanelerle motivasyonunu yok etme. Basit ama faydalı bir öneri.

Başka bir sorun da annelerin yoğun hayatı. Aşırı kilolu insanlara danışmanlık yaparken daha diyet bile başlamadan şunu öneriyoruz: “Yemeğinizi oturarak, yavaş yavaş ve ne yediğinizin farkına vararak yeyin. Pişirirken atıştırmayın, başkalarının yemek artıklarını yemeyin.”

Peki, anneler ne yapıyor genelde? Çocukların bağırış çığırışları arasında atıştırıyorlar, üzerine çocukların yemediklerini de yiyorlar. Yemek israf etmemek lazım ya! Bu şekilde hem yediğinizden zevk almıyorsunuz, hem de birçok gereksiz kalori alıyorsunuz. Çocuklara yanlış örnek olmak da cabası.

Psikoterapiden sağlıklı yeme alışkanlıkları konusunda öğreneceğimiz çok şey var. Ama siz şimdilik, neden kilo vermek istediğinizi maddeler halinde yazıp kendinize sık sık hatırlatarak, bir de oturarak ve yavaş yemek yemenin yollarını bulmaya çalışarak işe başlayabilirsiniz. Son olarak unutmayın; o tabakta kalan yemekler var ya, onlar bitmese de olur!!

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 29 Mayıs 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Uzm Dr. Defne Eraslan

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Erişkin Psikiyatristi, Bilişsel Davranışçı Terapist. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, yine Ege Üniversitesinden Psikiyatri Uzmanı ünvanı aldı. Üniversite öğrencileri ile çalıştı, bir süre ilaç sektöründe yöneticilik yaptı. Acıbadem Üniversitesinde Yardımcı Doçentlik yaptıktan sonra şimdi kendi ofisinde çalışıyor, part time öğretim üyeliğine devam ediyor. İki çocuk annesi.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Nedense anneler kilolu olur altısı var. Anne olmak kendimize bakmakla eşdeğer görülmüyor, hattâ biraz bakım yapsak kaç çocuklu kadınsın lafı ile uyariliyoruz. Halbuki tam tersine hem kendimiz hem de çocuklarımız için anne olduktan sonra daha bakımlı olmak kaçınılmaz bir şart.