Kategorisiz

Anneden mektup

Bir annenin oğluna duygu dolu satırları

letter-700386_1280Sevgili Oğlum,

Sen bu satırları okuyorken ben kaç yaşında olacağım bilmiyorum. Ve bu yazıyı nasıl bir ekranda okuyacağını hayal de edemiyorum.

Seni dingin bir göle bir yaprağın düşüşü gibi usulca salmak isterdim hayata… Bilirdim ki büyük dalgalar yok orada. Emin olurdum ne bekliyor seni, olamıyorum oysa.

Bundan sadece birkaç yıl önce bana çok daha yakındın. Öyle yakındın ki ben nefes alıyordum ve ikimize de yetiyordu bu. Kalbimin sesini dinlemek istediğinde doktor bir kalp daha duyuyordu ama. Öyle yakındın ki bana, seçemiyordum ben, seni kendimden.

Ve nasıl da özlüyordum. En çok gözlerinin ve saçının rengini merak ediyordum. Bir de seveceğin yemekleri. Yok yok sesini de duymak istiyordum. Bana nasıl “anne” diyeceğini de…

Bu kadar yakından böyle de uzak olunur mu diyordum. Bir an evvel doğ da seni kucaklayayım isterken! Ve sen doğduğunda, soluğundan yayılan o süt kokusunda aslında ben de yeniden doğuyordum.

Sonra büyüdün her nasılsa. Doğan her yeni günün bir armağan olduğunu, güneşin parıldayışının, kuşların kanat çırpışlarının bir mucize olduğunu kazıyarak beynime. Büyüdün, beni de büyüterek.

Sen yürüdüğünde ben ağladım. Hayataydı ilk adımların. Sen birkaç hücreden ibarettin daha dün, ve bugün yürüyordun. Sonra koşacak kendi yazgına doğru yol alacaktın. Düşecektin. Kendin kalkacak ama yanında olmamı istiyorsan da orada olacağımı bilecektin. Bildin.

Konuştun sonra. Pencere önünde uzun uzun söyleşmelerimizden sebep, ağzı uzun timsahlar, boynu uzun zürafalarla dolu bilmecelerimiz vardı ceplerinde. Işıltısının yitmesinden karanlıktan korkar gibi korktuğum gözlerini bana çevirerek soruyordun sorularını. Bu ne anne? Anne bu ne? Peki neden?

Yoruluyordum çoğu kere. En çok kendimi doğrultmaya çabalarken. Durmaksızın kaydeden zihnin, bitmeyen enerjin, içimde gelinecek son nokta burası diyordu kimi zaman. Sonra bazen uzaklaşıyordum senden, bu kez yine sana varıyordum. Sen eskiden çok yakınken uzaktın ya bana, şimdi ben uzaklaştıkça sana yaklaşıyordum.

Bir minik adam olup sahneye çıktın bugün. Önce yedi cücelerden biri sonra da bir bulut oldun. Zihnim yıl sonu gösterilerinin gereksizliği üzerinde çalışırken, kalbim hızla çarpıyordu seni izlerken. Öylesine büyümüştün ki görev almış, organize olmuştun, üstelikte bunu başarıyla yerine getirirken bana gülümsüyordun.

Film kareleri etrafımdan geçerken büyük bir hızla, dün, bugün ve yarın birbirine karışıyordu bende. Zamanın ötesinde bir sevgi, sonsuzluktan devşirilmiş bir aşktı ya bu. Anne olmak…

Mutluydum. Uzun süren kışın ardından sıcağa kavuşurken bugün, zorluklarla ve güzelliklerle iç içe geçen bu hayat yolculuğunda bana ve babana eşlik ettiğin için çok mutluydum ve minnet doluydum.

Sevgili Oğlum,
Seni çok seviyorum. İyi ki var oldun!..

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 15 Mayıs 2011 tarihinde yayınlanmıştır.

Psk. R. Berin Tuncel

Lisans eğitimimi 2006 yılında tamamladım. Annelik süreciyle birlikte iç dünyama yöneldim. Montessori Felsefesi eğitimleri aldım. Dr. Maria Montessori’nin “annenin yapması gereken eşlik etmektir” düşüncesini benimsedim. Bu süreç beni psiko-analiz ile tanıştırdı. Batılı psikoloji kuramlarının annelik psikolojisini anlamak ve anlatmakta yetersiz olduğunu hissederek, Nefs Psikolojisi ekolünün kurucusu Psikiyatrist Dr. Mustafa Merter ile öğrenim analizine başladım.

Öğrenim analizine paralel olarak 2012 yılında Üsküdar Üniversitesinde Klinik Psikoloji master programına başlayarak 2014 yılında mezun oldum. Master tezimi nöropsikoloji alanında yazarak beyin-davranış ilişkisi alanında yetkinlik kazandım ve insanın zihin-beden-ruh bütünselliğine yoğunlaştım.

Mustafa Merter ile başladığım öğrenim analizini 2015 yılında tamamlayarak bu alanda yetkili terapist ve rüya analisti oldum. Nefs Psikolojisi eğitimim sırasında grup terapi ve sanat terapisi eğitimleri aldım. Bu alanda uygulama yapma yetkinliği kazandım.

Son dönemde Annelik ve Nefs Psikolojisi üzerine temellenen kitabımı yazıyorum. Aynı zamanda Kadınlık Psikolojisi alanına da yoğunlaşıyor, 2015 Haziran ayından bu yana Aysha kadın dergisinde köşe yazarlığı yapıyorum.

İki çocuk annesi olarak, her çocukla bir de annenin doğduğuna inanıyor ve kadınları güçlerinin asıl kaynağı olan iç dünyalarına, sezgisel fıtratlarını keşfetmeye davet ediyorum.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız