Sağlık

Anne sütünün süt dişlerine etkisi

Anne sütü dişlere mucize ilaç!

Anne sütünün, hayatının ilk altı ayında bebek için ne kadar değerli olduğu artık herkesçe biliniyor. Peki anne sütünün, süt dişleri üzerindeki etkisini hiç merak ettiniz mi? Dr. Dt. Ebru Okan Erel, anne sütünün dişlere etkisini anlatıyor…

Doğal ağrı kesici
Emzirmenin psikolojik, anne sütünün ise içeriği itibariyle sakinleştirici etkileri vardır. Bu nedenle de, dişleri çıkarken bebeğin yaşadığı huzursuzluğu azaltabilir. Yani anne sütü, doğal bir ağrı kesicidir. Emzirilmeyen çocuk bu emme içgüdüsünün yerine emzik ya da parmak emme gibi başka bir tatmin aracı koymaya meyillidir ki, bu gelişimsel ve psikolojik açıdan zararlı sonuçlar doğurabilir.

Doğal çürük önleyici
Literatüre bakıldığında emzirilen çocuklarda, onlarla aynı süre biberon kullananlara oranla daha az çürük gelişimi rapor edilmektedir. Bu, farklı şekillerde açıklanmaktadır: Anne sütü bakterilerin tutunduğu biofilm tabakasını yıkabilmektedir, anneden bebeğe annenin ağzında var olan mikroorganizmalar geçebilmekte ancak aynı zamanda doğal antikorlar da iletildiği için bir koruma da oluşabilmektedir. Biberon ve emzik ise, üst damak yapısını ve alt-üst dişlerin birbirleriyle ilişkisini bozmakta, tekrarlayan orta kulak iltihabına yatkınlığı arttırmaktadır. Ağızda bozulan denge de daha fazla çürük oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Doğal kas geliştirici!
Memeden emmek biberondan emmekten daha zordur, bu da yüz ve ağızdaki kas gelişimini arttırmaktadır.

Fazlası zarar…
Bazı çocuk sağlığı uzmanları altı aydan sonra anne sütünün besleyici bir değeri kalmadığını, ama anne-çocuk bağını arttırdığını savunmaktadırlar. Uzmanlar, emzirme bir seneden fazla sürdüğünde ise bağımlılığa doğru gittiğini belirtmekteler. Bunun yararı, zararı tartışılır.

Ancak hem sütün, hem de biberonda verilen mamaların bazı zararları vardır: Emzirirken de, biberonla mama verirken de bebeğin ağzındaki pH aside kayar. Bu da diş yüzeyinde yıkım oluşturur. Mikroorganizmalar yaşamak için şeker kullanır ve mamaların çoğu şeker içermektedir.

Anne sütü ve mama; Her ikisini de verirken diş sağlığı açısından yapabileceğiniz bazı şeyler var:

– Bebeği memede ya da ağzında biberonla uyutmamak
– Anne sütü ve biberon sonrasında çocuğa biraz su içirmek
– Bebeğin dişetlerini fırçalamak (mikroorganizmalar dişetinin altına ulaşıyor)
– Kesinlikle ve kesinlikle süte, içeceğe şeker katmamak (‘biberon çürüğü’ne yeşil ışık!)
– Anne, kendi ağız bakımına özellikle dikkat etmelidir (mikroorganizma transferi mutlaka gerçekleşiyor!)

Dr. Dt. Ebru Okan Erel
Diş Hekimi – Dişeti Hastalıkları Doktoru

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 2 Mart 2011 tarihinde yayımlanmıştır.

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız