Alışveriş Kategorisiz

Anne-bebek-sling üçgeni

Mei tai, wrap sling ya da başka bir taşıma aparatı mı? Yazarımız üç tane denedi:

slingSling kelimesi ile meşhur “vicdansız anne” Ceyda Düvenci’nin, prematüre kızı hastaneden çıktıktan sonra vücuduna sarıp sarmalayıp, gazeteciler tarafından neredeyse bebeğini öldürmeye kast etmiş gibi itham edildiği o fotoğraf kareleri sayesinde tanıştım.

Yolda yürürken, yıllardır bildiğimiz kanguru ile özellikle yüzü dışarıya dönük bebekleri gördüğümde hep gözüm tırmalanmıştır. Bir gariplik hissediyordum sürekli, annenin rahat olduğuna kesinlikle inanmıyordum. Neredeyse bacaklar seviyeside ki bebeğin askıya asılmış gibi durması,hem bebeği yorduğunu hem de annede öne geçilemez bel ve sırt ağrılarına neden olduğunu düşünüyordum.

Haksız değilmişim…

Ne zaman ki hamile kalıp aklımda kalan o kareyi araştırmaya başlayınca, sling ve diğerleri (kanguru vs) arasındaki farkı idrak ettim. O yüzden bu yazımda kanguru yerine bebek taşıma aparatı diye bahsedeceğim. Birbirinden çok farklılar çünkü.

Berra 45 günlüktü, 41. gün büyüme atağı geçirmeye başlamıştı ve yapışık yaşamıştık o 4 gün boyunca. Bırakın yemek yapmayı, dolapta hazır olan yemeği bile ısıtamıyordum. Sırtı yer görünce basıyordu çığlığı. Eee o sıralar çiçeği burnunda lohusa durumu, bebek ağlatılmaz kafasındaydım. Aletha Solter ile değişti bu kavram,”ağlamak güzeldir” 🙂 Neyse bambaşka bir konu bu dağıtmayayım şimdi.

 

45. gün sabah uyandım ve bugün bu işe çözüm bulmam lazım, dedim ve ilk bebek taşıma aparatımı sipariş verdim. Mei tai idi aldığım. Uzun kuşaklar ve bebeğin sırtına gelen bir kumaş parçasından oluşan bir ürün. Berra 4 aylık olana kadar anne-bebek-mei tai üçlüsü yaşadık diyebilirim.

Ütü yaptım, evi süpürdüm, yemek yaptım, yürüyüş yaptım, tuvalete gittim, pazara gidip her iki elimde bir sürü poşet eve döndüm, Sümela Manastırı’na çıktık, Ayder Yaylası’nın 1000 metre daha yukarısındaki Avasor Yaylası’na gidip dereleri aştık, dağları deldik 🙂

Berra ne mi yaptı ? Hep çok mutlu oldu, ve genelde uyudu 🙂 Hatta bir ara, uyku eğitimi için erken bir dönemdi ve uykuya geçişlerini mei tai içindeyken yapıp, uyuduğuna emin olunca yatağına koyuyordum.

O ipleri bağlamak ise, 2-3 antremandan sonra ayakkabı bağlamak kadar kolay ve çabuk oluyordu.

4232929aa2d811e1b10e123138105d6b_7

Berra 4 aylıktı, hediye edilmesi sebebiyle Wrap sling ile tanıştım. Ve o noktada bu aparata da aşık oldum. Ve artık kesinlikle eminim, 2. bebeğim olursa 3. gün itibariyle wrap sling içerisine koyup uzun bir süre çıkarmayacağım oradan 🙂

Wrap slingin en sevdiğim yanı, evden üzerime sararak, hatta pırtlak göbeğimi ve  totomu da sarmalamak yoluyla gizleyerek, üzerime body gibi giyinip dışarı çıkabilmemdi. 5 metrelik streç bir kumaş; sar sarmalan yani. Ve Berra ihtiyaç duyduğunda hoooppp sling içine terfi ediyordu. Dışarıda bağla-çöz yapmama gerek yoktu. Wrap sling içerisinde emzirebilmek ise en güzeli idi. Yemek yaparken, ocağın başında çorbayı karıştırken Berra da dilediğinde emebiliyordu ve ben kendimi kısıtlanmış hissetmiyordum. Keza dışarıda da, bu konuda çok rahattım. Ben yürürken Berra acıkmış ise karnını doyurabiliyordu ve hiç kimse bunu anlamıyordu.

Gel gelelim, Berra 7 aylık oldu ve benim aklımda bir aparat daha vardı. Okuduklarıma ve gözlemlediklerime göre, bebek çocuk haline dönüp reddetmediği sürece ve taşıyanın iskelet sistemi dayanabildiği sürece, yıllarca güvenliğinden emin olarak kullanılabilecek bir üründü o.

aa

Ben ve çevremdeki herkes bu ürünü, markası ile betimlediğinden ne desem bilemedim. Şöyle anlatayım çanta gibi bir aparat bu. Klipsleri sayesinde tık tık bağlıyorsun. Geçenlerde süre tuttum, 10 saniyede Berra ile bütünleşmiştim 🙂

Berra da o kadar seviyor ki bu aparatı, belime taktığımı gördüğü anda sevinç çığlıkları atıyor. Ve itiraf ediyorum, her akşam yemeğimi Berra sırtımda iken yapıyorum ve bir keresinde Berra yine sırtımdayken yer silmiştim, acil durum vardı ne yapayım 🙂

Fotoğraf ve cümlelerim bu ürünün sadece sırtta kullanıldığını düşürdü galiba, hatır değil önce yanda ve sırtta kullanma imkanı veriyor ve hepsinde bebeğin göğsü anneye değiyor.

Ben ki belinde 3 adet disk kaymalı, boynunda fıtık bulunan iskelet sistemi sorunlu insan, 29 Ekim’de Bağdat Caddesi’ndeki Cumhuriyet Yürüyüşü’nde akşam 17.00- gece 01.00 aralığında toplam 8 saat aralıksız Berra’yı taşıdım ve en ufak ağrı yaşamadım.

Hep kendimi anlattım, peki ya eşim ?

IMG_0285Benden daha çok seviyor diyebilirim. Kızıyla bu kadar yakın olmak, ten teması ile uyuyor olması zaten eşsiz duygular bir baba için. Üstüne üstlük pratikliği sebebi ile de, vazgeçilmezi oldu eşimin. Kadıköy’e balık almaya mı gidicez, metroyu kullanarak, “hayatım puseti almayalım şimdi, in-bin kaldırımların durumu zor oluyor , slingi bağla da bana, kızımla hasret gidereyim” diyor. Selpak misali, marka ve ürün adı bizim için aynı oldu artık.

Fotoğraf herşeyi anlatmıyor mu? Baba-kız ne güzel uyuyorlar… Huzur…

Çok uzattım farkındayım ancak Berra’lı hayatımda her elime aldığımda, parasını çıkaran, hep “iyi ki” dediğim 3 ürünün en başında geliyor bu bebek taşıma aparatları. Benim hayatımı çok ama çok kolaylaştırdığı için bu kadar uzun uzun anlattım affola 🙂

Ayrıca nacizane tavsiyem, bebek doğmadan önce bebek alışverişi yapan bir anne wrap slingini de alıp kenara koymalı ve normal doğum yapmış ise 3. gün sezaryen doğum ise garantiye almak için işi 15. gün itibariyle, bebeği ile musmutlu bir hayat yaşamaya başlayabilir. Emzirme koltuğundan kalkamıyorum yapıştım, tuvalete gidemiyorum vs gibi hayat kalitesini düşüren, insan oğlu için basi, lohusa anneyi depresyona sokabilecek çok büyük sorunları hiç yaşamamış olur.

4. ay itibariyle ise, o çanta gibi olan aparat sonraki 2-3 yıllın bir parçası, çantalarının demirbaşı haline gelir.

Bebek dostu olmayan İstanbul ve daha nice şehirlerde, bu bebek ve anne için sağlıklı aparatlar ile -bebek taşıma aparatları, sling, babywearing; adına ne dersen de, yaşamak, mobilite olabilmek, zaman kazanmak, otobüse, minibüse, hatta taksiye binmek için en güvenilir yol olduğunu düşünüyorum.

Yolda yürüken daha çok sling içinde, daha az kanguru içinde bebek görmek ümidiyle…

Not:

Geçtiğimiz aylarda Renkli Ada Anne Etkinlik Merkezi’nde, tuniko.com’un sempatik sahibesi Hülya’nın Babywearing Workshopu’na katıldık. Hatta bu eğitim Kanal D  tarafından görüntülendi. Haberin videosu için tıklayın. Hülya’nın üzerindeki bebek ise tahmin edeceğiniz gibi Berra 🙂

Hülya der ki, “o kadar bebek denedim bu ürünler ile, senin kızın kadar fıldır fıldır olanını görmedim, bunca zaman bu ürünleri kullanıyor olman şaşırtıcı”. Hayır değil !!! Kızım en mutlu ve güvenli yerin neresi olduğunu biliyor, ben de ürünü kullanırken hep çok mutlu oluyorum. Karşılıklı pozitif elektriklerin sonucu ise, 11 aydır sling olmadan dışarı çıkmayan bir anne 🙂

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 3 Ocak 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Gamze Malkoç

1985 Malatya doğumlu. Marmara Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü mezunu. Çok kalabalık bir ailede büyüyüp, her zaman bebek ve çocuklarla beraber olup, kendi bebeğinin hayalini kurdu. Çalışmayı çok sevmesi ve onun gibi çok seven birisi ile çalışmaya başlaması hayatının sonraki döneminin başlangıcı oldu.Çok aşık oldu,çok sevdi ve evlendi.Aşk çocuğu dedikleri kızları ile beraber anne/baba olmayı öğreniyorlar. Tek bedende üç hayat yaşayan,biraz rahat,çok az vurdumduymaz, çokça olumlama yapan,hep huzur isteyen taze prematüre anne.

9 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

 • merhaba,
  2. bebeğini bekleyen bir anneyim, ilk bebeğimde de sling kullanmıştım ama diğer bebeğimle de daha rahat ilgilenebilmek yazın onunla da dışarıda vakit geçirebilmek için benim için bu tip aparatlar eskisinden çok daha önemli, özellikle bahsettiğiniz son aparatın açık adını ve temin yolununu nasıl öğrenebiliriz? paylaşım için çok teşekkürler…

 • bende bu son bebek taşıyıcısının markasını merak ediyorum gamze hanım bilgilendirirseniz çok sevinirim 7 kg 3 aylık bi bebeğim var taşımak çok zorlaştı artık yeşil olan taşıyıcıyı nerden alacağımızı söyleyebilrimsiniz şimdiden teşekkürler..

 • GAMZE HANIM BEN DE SON BEBEK TAŞIYICISINI MERAK EDİYORUM. BEN ÖZELLİKLE EVDE UFAK TEFEK İŞLER SIRASINDA BEBEĞİMİ SIRTIMDA TAŞIMAK İSTİYORUM. BAKICISI ESKİ USUL SIRTINA BAĞLIYOR VE BİZİMKİ BUNU SEVİYOR.

  • Bende merak edip baya bir araştırdim.yesil olan 4g sling olarak geçiyor canım hala ihtiyacin varsa yazayım dedim

 • Merhaba dördüncü aydan sonra kullandığınız çanta gibi aparat ı nereden temin edebilirim. Adı nedir.Teşekkürler

 • Sırtınızda taşıdığınız çanta gibi olan aparatı nerden temin edebiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim. 5.5 aylık oğlum var ve gündüzleri aylardır iş yapamıyorum. O aparat işime yarayabilir diye çok umutlandım

 • yazınız çok güzelmiş,
  ellerinize sağlık,
  benim tavsiyem kangurudandır
  kullanışlı
  buradan almıştım bende kanguruyu