Çocuk Eğitim Kategorisiz

Anaokulu mu eğlence parkı mı?

Anaokulu seçerken içindeki müthiş donanım sizi etkilediyse karar vermeden önce yazımızı okuyun.

luxokulÇocuğunuzun anaokulunu seçerken binanın içerdiği değişik eğlence araçları dikkatinizi çekti mi? Binanın ya da okul yerleşkesinin havuzunun olması, buz pateni sahası ve hatta okulda bir teleferik olması hoşunuza gitti mi? Cevabınız “evet”se bir okul öncesi eğitim kurumundan beklentilerinizin neler olduğunu gözden geçirmenizi öneririm.

Günümüzde anaokulları da her sektörde çılgınca artan rekabetten payını almış durumda. Mantar gibi artan kolejlerle birlikte, bu kurumların yaş sınırlarını iyice aşağıya çekmeleri sadece anaokulu olarak faaliyet gösteren kurumları zora soktu. Ticari kaygılar ön plana çıkınca asıl amacından sapan birçok okul, eğitim misyonunu bir kenara atıp birer eğlence parkına dönüşme yoluna gittiler. Diğer illerde bu konuda ne tür gelişmeler yaşanıyor bilmem ancak Ankara’da son zamanlarda birbiri arkasına havuzlu, teleferikli, dev spor salonlu, buz pateni sahalı kreşler türemeye başladı. Arz talep gerçeğini de göze alarak bu okulların var olan bir talebe cevap vermekte olduklarını görebiliyoruz. Öte yandan talebi doğuran da arz olabiliyor. Veliler, “Falancanın kreşinde havuz varmış, çocuklar her gün yüzüyorlarmış” diyerek henüz 3 yaşındaki çocuklarının her nasılsa sevgi dolu bir eğitimci ile arkadaşları arasında çok sıkılacağı kaygısına kapılıyor.

Ülkemiz gerçekten uçların bir arada olduğu bir dünya… Anaokulu binalarına dışarıdan şöyle bir bakın. Ya bir dolu sevimsiz, estetik yoksunu, masal kahramanından bozma karakter resimleri ile süslenmiş, aşırı parlak renklerde ya da şato şeklinde tasarlanmış korkunç mimarlık eserleri ya da daha önceden şirket olarak kullanılan devasa binaları satın alan franchise’ların anaokuluna dönüştürmeye çalıştığı beş katlı, devasa, boydan boya camla kaplı binalar anaokulu olabiliyor. Ne yazık ki; binalarla ilgili standartlarımız ülkemizde çok düşük. Amerika Birleşik Devletleri’nde çok katlı bir kreşe rastlamak hemen hemen imkansızken, Ankara il sınırlarında tek katlı bir anaokulu bulunca neye uğradığını şaşırıyor insan.

Sözün özü; eğer çocuğunuz için anaokulu seçerken içindeki müthiş donanım sizi etkilediyse önce aşağıdaki hususları göz önüne almanızı öneririm:

  • Büyük ihtimalle okulun sahibi onca yatırım yaptığı kuruma çok kayıt almak ve yatırımını kara dönüştürmek acelesi içinde olacaktır. Bunun için de, birçok kaynakta kesintiye gidebilir. Yemek menüleri, öğretmenlerin maaşları, okulun ısınması, okulun kitap, oyuncak gibi malzemelerinin yenilenmesi, temizlik ve yemek elemanlarının özenle seçilmesi, daha da basitinden okulda çocukların kullandığı sabun, temizlik malzemeleri gibi birçok önemli hususta kısıntıya gidilebilir. Teleferikli okulunuzu gezerken, ne olur çocukların tuvaletine de uğrayın ve sabunların içine su katılmış mı ya da nasıl bir sabun kullanıyorlar bir göz atın. Yemeklerde hangi yağı kullandıklarını da sorabilirsiniz.
  • Bu tip kısıntılar olan okullarda çalışanlar da mutsuz olacağından ve aslında çocuğunuzun birebir etkileneceği bireyler okulun çalışanları olacağı için en dikkat edilmesi gereken husus, okulun öğretmenleri, sekreteri, aşçısı, yöneticisi ya da kat görevlisinin yüzünün gülüp gülmediğidir. Çocuklar ve öğretmenler arasındaki etkileşimi gözleyebilecek kadar okulda kalın. Çocuğunuz okula uyum süresindeyken, bir köşede oturup gözlemler yapın. Sizin varlığınızı unuttukları sürelerde de, günlük akışta yüzler gülüyor mu, sesler neşeli, şen şakrak mı? Kısacası ortam pozitif mi?
  • Tesisin size ve çocuğunuza sunduğu “eğlence” odaklı imkanlar aslında okuldaki işleyişi aksatıyor mu sorusunu da akla getirmek lazım. Küçük çocuklar rutinleri severler. Her ne kadar anne babaları onların bir eğlence merkezinde çılgınca eğlendiğini ve çok mutlu olduğunu düşünse de, çocuklar sürekli uyarıcının olduğu ortamlarda güvende hissedemezler. Halbuki okul öncesi eğitim kurumlarının ilk ve en önemli misyonu, ev ortamından ilk defa ayrılmış çocuklara güven duygusu vermektir. Çocuk ancak ve ancak güven ve aidiyet duygusunu alırsa, sağlıklı bir öğrenme ve gelişme sürecine girecektir. Bu yüzden her gün 10 küçük çocuğu yarım saat havuza sokup çıkarma görevinin verdiği stres ve telaşla hareket eden öğretmenleri ile yeterli olumlu etkileşim kuramayan küçük çocuklar aslında sizin hayal ettiğiniz kadar eğlenmiyor olabilirler…

Peki anaokulu seçerken nelere dikkat etmeliyiz konusunu da bir dahaki yazıya bırakarak, geniş yüzme havuzlarının, top havuzlarının gözünüzü boyamaması, çocuklarımızın sevildiklerini hissettikleri mekanlarda, orada bulunmaktan mutlu bireylerle vakit geçirmeleri dileğiyle yazımı sonlandırıyorum.

Sevgiyle kalın…

Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Eğitime gönül veren, eğitim konularında okumak ve yazmaktan büyük zevk alan Elif Kalkan doktorasını Okul Öncesi Eğitimi alanında tamamladı. Türkiye'de ve ABD'de anaokullarında uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İşini çok seviyor ancak 9 ve 4 yaşlarındaki oğullarıyla geçirdiği zamanlar onun için herşeyden değerli...

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız