Basında Alternatif Anne Kategorisiz

Alternatif Anne Parents dergisinde!

Türkiye’nin en tanınan ebeveynlik dergilerinden Parents, Eylül sayısında anne olduktan sonra iş hayatında radikal bir değişiklik yaparak anne-çocuk sektörüne yönelen kadınları ele aldı. Dosyanın ilk konuğu, artık portal haline gelmiş olan Alternatif Anne’nin kurucusu Gülüş Türkmen.

1.    Alternatif Anne blogunu kurmadan önce ne işle uğraşıyordunuz? Çocuğunuz ne zaman doğdu?
Bloğu kurmadan önce (2010 başlarında) bir sektör dergisinin genel yayın yönetmeni olmak üzereydim. Oğlum Barış 2005, kızım Aslı ise 2009 doğumlu.

2.    Bu blogu açma fikri nasıl ortaya çıktı? Anne olmanızın bunda etkileri nelerdir?
Hayalimdeki dergiyi kurmak için kendime son bir şans vermek istedim. İçeriği önemsediğim konuları kapsasın, muhatap olacağım insanlarla ortak değerlerim olsun ve hepsinden önemlisi, anneliğime saygı duyan çalışma koşulları sunsun istedim. Alternatif Anne’yi yaratmamda anne olmamın etkisi elbette çok büyük. Günümüzde okuyan ve bilinçlenen her kadın anneliğin artık bir yan iş gibi yapılmaması gerektiğinin farkında. Öte yandan, anneliğin değeri çok iyi anlaşılmış gibi görünse de annelik “işi” hala yeterince desteklenmiyor.

3.    Blogta neler paylaşılıyor? Kimler faydalanmalı, diğer bloglardan farkı nedir?
Alternatif Anne en doğru ve sorgulanmaz görünen konuları dahi masaya yatırıp tartıştıran bir site. Emzirme, uyutma, çocuğunun günlüğünü blog tutarak paylaşma, ölüm ya da vatan sevgisi gibi konuları çocuğa anlatma, iletişim hatalarımız, eğitim sorunlarımız… Yazarlarımız birbirinden çok farklı anneler. Herkes birbirinin kişisel düşüncesine saygı duymakla birlikte uzman görüşleri almadan bir konuda özel fikir beyan etmemeye özen gösteriyoruz. “Her çocuk farklıdır”, “Doğal olanı en iyisidir”, “Çocuk kitaptan öğrenilmez” gibi klişe cümlelerin arkasına sığınmadan merak ettiğimiz konuyu anneler ve uzmanlar eşliğinde masaya yatırıyoruz. Tüm alternatifler elimizin altında ama hepsinin herkes için yararlı olmadığını da görüyoruz. Bu yüzden Alternatif Anne sıradışı ya da geleneksel anneliği değil, dengeli anneliği savunuyor. Okurlarımızın bilinçli ve araştırmacı kişilikler olduğunu gözlemliyoruz. Ama bence Alternatif Anne okuyabilmek için en önemlisi, gerektiğinde “annelik maskesi”ni çıkarıp kendini sorgulayabilmek. (Annelik Maskesi olgusunun ne olduğunu ekimde çıkacak “Anneliğin Ötesinde” adlı kitabımda anlatıyorum)

4.    İş hayatınızın yoğunluğundan ailenize vakit ayırabiliyor musunuz?
Evet, hayatta en büyük lüksüm bu. Lüks deyince yanlış anlamayın, bunu varlık içinde yapmıyorum, tersine koşulları sonuna kadar zorluyorum!

5.    Anne olmak mı daha zor, iş kadını mı?
Olduğunuz şeyi ne kadar sevdiğinize ve ona gösterdiğiniz özene bağlı!

Parents dergisindeki röportajı görmek için tıklayın.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız