Gündem

Alternatif Anne 9 Kasım Program Videosu: “Anneliğin Blog Hali”

instagram-prog-01– Blogger anneler neler yazıyor, neler yazmıyor?
– Blogger anneler nasıl örgütleniyor, ne tür etkinlikler yapıyor?
– Blogger anneler Türk annesine dair neler söylüyor?
– İnternet anneliğinin kazanımları ve sakıncaları
– Blogger anneler internet bağımlısı mı?
– Daha güvenli bir annelik için neler yapılabilir?

9 Kasım Pazar günü Kanal34’te yayınlanan “Anneliğin Blog Hali” konulu program, işte tüm bu sorulara yanıt aradı.

 

 

Katılımcılar:

HassasAnne.com kurucusu Ece Kumkale,
Uzman Pedagog Belgin Temur Yağlıtaş
Antropolog Aybil Göker katıldılar.

Daha fazla bilgi:

Blogger anne, annelik deneyimini internet ortamında günlük tutarak paylaşan annelere verilen isim. Scarborough şirketinin araştırmasına göre Amerika’daki 4 milyona yakın anne bloggerlardan 500’ünün anneler üzerinde yönlendirici etkisi var. Türkiye’de bu konuda yapılmış kapsamlı bir araştırma olmasa da, anne bloggerların 2010 yılından itibaren hızla çoğaldığını biliyoruz. Bugün internet bağlantısı olan ve yazmayı seven binlerce anne, hamilelikten okul sürecine yaşadıklarını kişisel bloglarında paylaşmaktalar.

Amaç annelik yükünü hafifletmek

Aralarında en çok takip edilen bloggerların bulunduğu AlternatifAnne.com platformunun genel yayın yönetmeni Gülüş Türkmen, annelerin sosyal ortamda kişisel paylaşımlarda bulunmalarının farklı sebepleri olduğunu anlatıyor:

“Yurtdışında yaşayan ve uzak kaldıkları akrabalarının, bebeğin gelişimini takip etmelerini sağlamak için yazan anneler var. Yaşadığı deneyimi hayatının en mucizevi dönemi olarak gören, hiç silinmeyecek anılar oluşturmak isteyen ve bu anıları başka annelerle tanışıp fikir alışverişinde bulunmak için vesile haline getiren anneler var. Bir de anne olunca zorlanan, yalnızlık çeken, kimi zaman özel sıkıntılar yaşayan ve yükünü hafifletmek için paylaşım yapan anneler var.”

Türkmen, blogger anne olmanın olumlu yönlerini şu şekilde değerlendiriyor: “Blogger anneler birbirlerini okuyor, birbirlerinin yazılarına yorumlar bırakıyorlar. İlişkileri sanal ortamla sınırlı kalmıyor: Gruplar kuruyor, buluşma günleri düzenliyor, birbirlerini destekliyorlar. Bebek sahibi olduklarında onları işlerinden ve sosyal çevrelerinden koparan anneliğin yalnızlaştırıcı etkisini böylelikle azaltmış oluyorlar.”

Blogger annelere uzmanlardan daha çok güvenilmesi sakıncalı

Ama blogger annelerin dünyasında tehlikeler de mevcut: “Bloglarda bilgi ve fikir kirliliği var. Her anne bir yayın organı haline geliyor ve kendi düşüncesinin, çocuğu üzerinde edindiği tecrübenin nihai bilgi olduğunu varsayarak, fikrini mutlak bir dille paylaşıyor. Siz siz olun diyor, böyle yapmayın şöyle yapın. Oysa bulduğu yöntem bütün annelere ve bütün çocuklara iyi gelmez. Tehlike, blogger kendini bir otorite olarak gördüğü oranda büyüyor. Okul öğretmeni, sağlık görevlisi, koç gibi sıfatları olan blogger anneler eksik ve çarpık bilgi verebilirler ve kimse onları tehlike saçmakla sorumlu tutamaz…”

AlternatifAnne.com’da 50 kadar blogger anne bir arada bulunuyor. Burası, annelerin ve uzmanların buluşma, sorgulama ve sağlıklı biçimde çocuk yetiştirme adresi. Gülüş Türkmen, Alternatif Anne sayesinde sadece anne olarak öğrenemeyeceği şeyler öğrenmiş: “Anneler işlerine gelen bilgiyi hafızalarında tutup, karşıt görüşleri görmeme eğilimindeler. Bu yüzden sade internetten yaptıkları okumalarla kendilerine de, çocuklarına da, hatta blog tutuyorlarsa başkalarına da zarar verebilirler. Bunun örnekleri var, çocuğuna aşı yaptırmamayı seçmiş bir annenin başına gelenler gibi ya da bir okuma üzerine çocuğunu bir okula verip pişman olmuş bir başka anne gibi.”

Çocuğu değil, kendinizi büyütün

Peki, anneliği sağlıklı biçimde yapmanın formülü nedir? Türkmen bize Alternatif Anne’nin mottosunu söylüyor: Çocuğunu değil, kendini büyütmek. “Anne olmak için ehliyet almak gerekir derken, sadece alt değiştirmek ve gaz çıkarmak gibi teknik konulardan bahsetmiyoruz. Anne, güçlü ve zayıf yönlerinin farkına varmalı, çocuğuna zarar vermeden onunla iletişim kurmanın yollarını öğrenmeli, hayatını çocuğuna adamadan, denge kurarak yaşamaya çalışmalı.”

Son olarak kritik bir noktaya parmak basıyor Türkmen: “Blog tutarken çocuklarınızın da mahremiyet hakkı olduğunu unutmayın: Yazdıklarınızı herkesin okumasını ister miydi? 18 yaşına geldiğinde sizi, hayatını gözler önüne serdiğiniz için suçlayabilir mi? Çünkü buna hakkı olacaktır…”

Alternatif Anne

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız