Gülüş'ün Köşesi Kitap

Sisteme kafa tutan çocuk için roman önerisi

Ben bgrev2ir yazarım, ama kötü bir roman okuyucusuyum! Bunun sebebi, uzman çevremin işaret ettiği “beyin hiperaktivitem”: Bir hikâyeyi okurken önüme gelen kelimeler romandakinden farklı fikirleri çağrıştırıyor ve daha ilk sayfadan itibaren kendimi başka düşüncelerin, başka hikâyelerin içinde buluyorum! Çocukken ve bu tanıdan haberim yokken, arkadaşlarımın ilgiyle okuduğu klasikler benim için birer sıkıntı abidesiydiler. Yıllarca okuma ve öğrenme konusunda süründüm, sistem dışı -ve berbat- hissettim. Ama bu, Roald Dahl gibi yazarların ustalıklarını daha hızlı fark etmemi sağladı…
Gelelim yurdum yazarlarının benim gibilere sunduklarına. Üç farklı eğitim sistemi (Fransız, Belçikalı ve Türk) deneyimledim. Söylemek zorundayım ki Türkçe dilinde çocuklara yönelik ders verici nitelikte (sıkıcı!) olmayan, gerçek anlamda çocuk dostu güncel roman o kadar az ki, onları mumla aramalısınız.

İtalyan yazar Chiara Lossani’nin Türkçe’ye kazandırılmış “Ailede Grev Var” romanı bu açıdan sonuç vaat edenlerden. Kahramanımız 11 yaşındaki Stella, hayatı her koşulda toz pembe görme yaşını geçmiş bir mini-ergen olarak, ailesinin kararlarını beğenmiyor ve aile grevi yapmaya karar veriyor. Tatlı mı tatlı büyükannesi ona moral desteği sunuyor ve Stella, bir taraftan kurallara uygun grev yapmayı öğrenirken, diğer taraftan kendine daha uygun –mükemmel- bir aile bakınmaya başlıyor.
Gerçi büyükanne, mükemmel ailenin olmadığını iddia ediyor. Stella’ya “herkesin sahip olduğu anne babasıyla hesaplaşması gerektiğine inanıyorum” diyor. Ne cümle ama!

Anne babasına kafa tutabilmek için piyano provalarına tek başına, toplu taşıma araçlarıyla giden kahramanın arkadaşları, onun sahneye çıkacağına değil de, ziyade tek başına şehir içi yolculuk yapabilmesine hayran kaldıklarında Stella, grev macerasının kendisini nasıl büyütmeye başladığını henüz fark edemiyor.

Sevdiği arkadaşlarının evlerinde birer hafta sonu geçirerek mükemmel aileyi aramaya başlayan Stella, hiçbir ailenin dışarıdan göründüğü kadar iyi bir hayatı olmadığını deneyimliyor.

Arkadaşlarınızın çocuklarına bu kitabı yılbaşı hediyesi olarak düşünebilirsiniz ama, tahtını hala devretmeyen Andrew Clements’i, daha basit bir anlatım arayanlara ise Asa Lind’in Kumkurdu’nu hatırlatmazsam, gözüm açık giderim.

Tüm çocuklara dikkati yoğunlaştırarak okuyabildikleri, bol keyif veren okumalar dilerim!

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Aileye hesaplaşma ! İlginçmiş ve merak uyandırıcı doğrusu. Bizimkiler de yarın bir gün benimle hesaplaşma konumuna gelmesinler diye göz atmam gerekiyor sanırım 🙂 Yalnız Stella gibi özgüvenli çocuk yetiştirmekle bence ailenin de emeği büyük bence. Sadece ailenin yanlış kararları çocuğu bu hareket yaklaşımına sokmaz diye düşünüyorum.