Ekolojik Yaşam Hobi Kategorisiz

Agat taşının faydaları


agat
Size bugün “agat taşının” özelliklerinden bahsetmek istiyorum…

Ana Etkileşim Alanları: Koruma, Güç, Uyum…

Agat taşının en güçlü niteliği dengeleyici yin/yang enerjisi, cesaret koruma, şifalandırma, sakinleştirme ve huzur vermedir. Tarihsel olarak baktığımızda içme ve yemek pişirme suyunun içine hastalıkları önlemek için yerleştirilirdi. Kuramsal ve şifa açısından baktığımızda ise renge göre farklılık göstermekle birlikte her agat taşının ortak özellikleri vardır.

Agat güç taşıdır. Eski çağlarda savaşcıların zırhlarının üzerlerinde onlara savaş sırasında güç ve zafer kazandırmak için kullanılırdı. Enerji olarak  savaş sırasında; hem manevi olarak hem de fiziksel olarak güç verirdi.

Agat yaratıcılığı  ve  zihin gücünü  arttırır. Sanatçılar ve öğrenciler için faydalı bir taştır. Aynı zamanda şans taşıdır.  Uyum taşı olarak; Agat taşının katkı sağladığı bir nokta da yin/yang enerjisini dengelemesidir. “Yin/yang” enerjisi felsefesini özetleyecek olursak; her şeyin birbirinden ayrılmaz iki karşıt kutbu vardır. “Yin” ve “Yang” kutbu. Nerede yin ve yang kutuplaşması oluşursa, orada hareket de başlar. “Bir” hiçlikten  gelir. “İki” de Bir’den doğar. Her şey ise İki’nin yani iki kutbun “Yin” ile “Yang’ın” tükenmeyen, değişen ve dönüşen sarmal döngüsünün ürünü olarak ortaya çıkar. En küçük gölge güneş ışınlarının en heybetli vurduğu sırada görünür. Bu andan itibaren ışınlar azalır gölge uzar ve neredeyse tümüyle karanlığa geçer.  Bu oluşum, değişim ve dönüşümün de belirtileridir.

Agat taşı enerjiyi yükseltir. Ama topraklama taşı olduğu için enerjiyi her zaman arttırmaz daha çok ihtiyaç anında enerji patlamaları şeklinde dışa vurur. Bu yolla çevreyi korurken ömrü de uzatır.

Çocuklar için faydaları;  Agat oldukça koruyucu bir taştır. Özellikle çocukları korur ve çocuk muskası, ilaç torbasının içine, takı olarak veya sadece taşıması için cebine koymanız oldukça yararlı olacaktır. Agat taşı çocukları özellikle düşmelerden korur.

Duygusal olarak; Agat size cesaret, duygusal güç, özgüven verir ve korkuyu bertaraf eder. Duyguları topraklayarak kıskançlık hissini azaltır. Aynı şekilde her şeyi kabul etmemizi kolaylaştırır. Kendimizi tanımamızı kolaylaştırır. Bunun sayesinde agat taşı korku ve stresi azaltmamıza katkıda bulunur. Mor renkli agat taşları korku ve stresi azaltarak rahatlama sağlar. Özellikle 3. çakraya (Solar Plexus’a) yerleştirilirse kişiye diğer  kişinin duygularını kabullenmede yardımcı olur.

Agat taşının bu uyum kalitelerinden dolayı ve kırgınlık, öfke duygularını azaltma özelliğinden dolayı; ilişkileri şifalandırma ve geliştirme taşı olarak ta düşünebilirsiniz.

Agat taşı negatif enerjiyi devre dışı bırakarak veya dönüştürerek aurayı dengeler ve temizler.

Agat taşı evlilik;  romantizm ve sadakat taşıdır.

Agat vücudu ve vücudun dünya ile bağlantısını güçlendirir. Enerjiyi de yükseltir.

Fiziksel olarak agat taşı özellikle diş ve damak, mide problemleri, fiziksel dayanıklılık, uykusuzluk problemlerine iyi gelir. Kristal iyileşmeye duygusal olarak katkı sağlarlar; tedavi yöntemi değillerdir.

Beyaz agat taşı özellikle umut taşı olarak düşünülebilir.

Tüm agat taşları çakralardaki blokajları kaldırabilirler. Agat taşının rengine göre özellikle ilgili çakra bölümünü aktive ederler.

Herkesin bir agat taşı olmalı diyerek yazımın sonuna geliyorum.

HÜLYA BÜYÜKBAY

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız